Branford Marsalis zdradza szczegóły grudniowych koncertów ''Bezgranicznie''
Data: 09-11-2015 o godz. 12:51:00
Temat: Info


Jedna z największych postaci światowego jazzu saksofonista i kompozytor Genialny amerykański saksofonista Branford Marsalis (26.08.1960 Breaux Brisge, Luizjana) przyjedzie w grudniu do Polski na trzy wyjątkowe koncerty z okazji jubileuszowej dziesiątej edycji BMW Jazz Club. Usłyszymy go w nowym zaskakującym repertuarze.

Usłyszymy go w nowym zaskakującym repertuarze.

Wraz z Anną Marią Jopek i znakomitymi muzykami zagra polską muzykę. Podczas niedawnej wizyty w Warszawie uchylił rąbka tajemnicy opowiadając o swoim udziale w tym niepowtarzalnym wydarzeniu.


Polscy muzycy grają z duszą. To emocjonalne zaangażowanie jest dla mnie bardzo ważne – mówi Branford Marsalis. Słynny saksofonista przyjął zaproszenie do udziału w koncertach BMW Jazz Club: „Bezgranicznie” sugerując, aby rzucić mu wyzwanie i zaproponować nowy, zaskakujący repertuar. Program koncertu dopiero powstaje. Na początek Branford Marsalis dostał od Anny Marii Jopek zadanie posłuchania polskich kompozytorów XX wieku: Szymanowskiego, Lutosławskiego, Panufnika, Góreckiego i Kilara. Jak mówi AMJ to kompozycje, które celebrują polskość i są inspirującym głosem w muzyce świata. Być może zainspirują również Branforda Marsalisa. Twórcy koncertu zapowiadają, że wspólny występ ma być świeżym doświadczeniem, mieszanką brzmień klasycznych, jazzowych, world music. Bez sztywnych założeń, deklaracji, ograniczeń.

Muzyka jest najlepsza wtedy, gdy jesteśmy otwarci na to, co się wydarzy na scenie – dodaje Branford Marsalis.


Podczas BMW Jazz Club oprócz AMJ towarzyszyć będzie mu grono wspaniałych muzyków: Atom String Quartet, Mino Cinelu, Marcin Wasilewski, Maria Pomianowska, Robert Kubiszyn, Pedro Nazaruk i Adam Strug. Na jeden koncert w Teatrze Wielkim do tego superbandu dołączy Stanisław Soyka.

Gdy występuję ze znakomitymi artystami, moje zadanie to przede wszystkim nie przeszkadzać – mówi skromnie Branford Marsalis. – Żyjemy w świecie, który zwariował na punkcie indywidualności. Zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych wszyscy kombinują, jak tu się wyróżnić. Takie myślenie jest mi zupełnie obce. Gdy gram, skupiam się wyłącznie na muzyce i na tym, co zrobić, by piosenka brzmiała lepiej.

Branford przyznaje, że wielka muzyczna rodzina, z której pochodzi miała decydujący wpływ na jego karierę. Wiele osób przychodzi na świat z talentem muzycznym, ale większość nie zdaje sobie z tego sprawy, bo talent nie zostaje ujawniony. – mówi Marsalis.To dzięki bliskim, od dziecka słuchałem brzmień z całego świata, a zamiast na mecze futbolowe biegałem na koncerty, bo zawsze znalazł się ktoś bliski, kto akurat występował.

Anna Maria Jopek przyznaje, że Branford to unikatowa osobowość w świecie muzyki. Jego gra otwiera muzyczne przestrzenie, z których istnienia nie zdawaliśmy sobie sprawy. Łączy świat ziemski z niebiańskim. Marsalis wyjaśnia, że kluczem jest własny muzyczny język: Muzyka składa się z dźwięków. Jest ich dwanaście, nikt nie wymyślił trzynastego. To co musisz zrobić, to z tych dwunastu dźwięków stworzyć swój własny oryginalny język. To on jest miarą kreatywności.


Genialnego Branforda Marsalisa słuchać można będzie podczas trzech koncertów X BMW Jazz Club „Bezgranicznie”: 3 grudnia w Bielskim Centrum Kultury, 4 grudnia w Teatrze Wielkim w Warszawie, 7 grudnia w Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Bilety na koncerty w Warszawie i Szczecinie można kupować można za pośrednictwem strony www.eventim.pl l oraz we wszystkich punktach sprzedaży współpracujących z Eventim. Sprzedaż biletów na koncert w Bielsku – Białej odbywa się za pośrednictwem portalu www.bck.bielsko.pl.


BMW Jazz Club to jeden z najbardziej prestiżowych cykli muzycznych w Polsce. Od początku swojego istnienia cykl jest kwintesencją artystycznej otwartości, przenikania kultur i łączenia wielu muzycznych wątków. Pierwsze BMW Jazz Club powołali w 2006 r. na zaproszenie BMW Group Polska: Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński. Wspólnie odpowiadali za charakter brzmienia kolejnych czterech edycji, w których obok Jopek na scenie pojawili się wybitni międzynarodowi artyści tacy jak: Oscar Castro-Neves, Mino Cinelu, Richard Bona, Dhafer Youssef, Tito Paris, Yami czy Makoto Ozone. Zaproszenie przyjęły również największe postaci polskiej wokalistyki - Urszula Dudziak, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka i wybitni instrumentaliści Henryk Miśkiewicz, Marcin Wasilewski i Krzysztof Herdzin. Później przyszedł czas na zmianę formuły - każdej edycji patronowała inna jazzowa osobistość. Zaproszenie do stworzenia autorskiego projektu pod marką BMW Jazz Club przyjął w 2011 r. Michał Urbaniak. W kolejnych edycjach mieliśmy okazję podziwiać amerykańską perkusistkę, kompozytorkę i wokalistkę Terri Lyne Carrington oraz jazzową diwę Dianne Reeves, która w Warszawie brawurowo zaprezentowała materiał z premierowej płyty „Beautiful Life”. W ubiegłym roku projekt „December Anvenue” sygnował Tomasz Stańko.

(Dorota Kukieła-Go Culture)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=13688