Si, Amore. Aleksandra Kurzak
Data: 07-10-2015 o godz. 22:22:00
Temat: Książki


„Si, Amore” to zbiór rozmów, które Aleksander Laskowski odbył z najsłynniejszą polską śpiewaczką operową Aleksandrą Kurzak (7.08.1977 Brzeg Dolny, dolnośląskie).

Piękny głos i wyjątkowa uroda. Wrażliwość i temperament. Si Amore!

Z prowadzonych przez kilkanaście miesięcy rozmów wyłonił się nowy portret Aleksandry Kurzak – nie tylko uwielbianej przez widzów i słuchaczy diwy operowej o światowej sławie i niezwykłej barwie głosu, ale również zmysłowej kobiety, dla której szczęście rodzinne jest najwyższym priorytetem.

Opowieści słynnej sopranistki pozwalają czytelnikowi na poznanie kulis najwspanialszych spektakli operowych, tajników warsztatu wokalnego i aktorskiego oraz na przeniesienie się na sceny najważniejszych scen domów operowych świata - Metropolitan Opera, Covent Garden, La Scala, Teatro Real. Aleksandra Kurzak uchyla również rąbka tajemnicy swojego prywatnego życia, dzieląc się z nami swoim doświadczeniem macierzyństwa, opowiadając o relacjach rodzinnych (rodzice Aleksandry Kurzak również są znanymi muzykami, a mama, artystka i sopranistka – Jolanta Żmurko – gościnnie uczestniczy w rozmowach) i o miłości do Roberto Alagni, znakomitego tenora, partnera życiowego i scenicznego śpiewaczki oraz ojca ich córeczki Malèny.

Aleksandra Kurzak - znakomita polska sopranistka podbijająca swoim talentem największe sceny operowe świata. Fenomenalnym śpiewem zachwyca wymagającą publiczność La Scali, Metropolitan Opera, Royal Opera House, Teatro Real, Deutsche Oper, Théâtre des Champs-Élysées... W wielowątkowej rozmowie z Aleksandrem Laskowskim dzieli się z nami swoim pasjonującym światem: opowiada o życiu na walizkach, o kulisach operowej sceny, o życiu prywatnym, wreszcie o miłości i o dziecku. Czytając o tym, jak świat się zmienia, s razem z nim zmienia się i opera, o trudnych wyborach zawodowych i o sukcesach artystycznych, o stanie błogosławionym i macierzyństwie, znajdziemy się tam, gdzie teatr przeplata się z rzeczywistością, a wszystkim rządzi miłość!

*****

To tak, jakby wróciły dawne dni świetność bel canta - z największymi nazwiskami: Sills, Sutherland i Callas - znów niesamowite, niezapomniane.
OPERA MAGAZINE

Aleksandra Kurzak - polski sopran - śpiewa pełnym blasku, wspaniale skupionym i biegłym w koloraturach głosem, była czarująco słodka jako Gilda. [...] To sopran koloraturowy o wielkim talencie i ogromnym potencjale.
THE NEW YORK TIMES

Drobna Aleksandra Kurzak podczas swojego debiutu wykonała koloratury z taką dokładnością, że widzowie siedzieli z otwartymi z zachwytu ustami
THE GUARDIAN

Technika Kurzak zapiera dech w piersiach...
THE GUARDIAN

Aleksandra Kurzak bya przekonująca... Znakomita technika śpiewu - w tym wirtuozowskie pewnie zaśpiewane koloratury i bajeczne pianissimo
KURIER.AT

To, co zachwyca w kreacjach Kurzak, to przede wszystkim lekkość i radość śpiewania. Ta lekkość wynika z precyzyjnie przygotowanego warsztatu. Nienaganna dykcja, gra emocji, żonglowanie nastrojami. Kurzak potrafi nas przekonać do każdej postaci, nieważne, czy tragicznej, czy filuternie zalotnej. A przy tym nigdy nie traci niczego ze swego uroku.
GAZETA WYBORCZA

Nowy sopran z Polski, Kurzak, zdumiewa... Jeszcze nigdy nie wychodziłem z opery, mówiąc sobie, że chcę wrócić do niej jutro...
EXAMINER.COM

Scena szaleństwa Kurzak to jedna z najlepszych rzeczy, jakie widziałem na scenie, operowej i nie tylko.
QUEEN ANNE NEWS

Taką skalą środków wyrazu może się popisać jeden śpiewak na tysiące. Giętka, swobodna koloratura, siła i dźwięczność głosu w całej skali, dramatyzm i umiejętność wykorzystania barw przybrudzonych, na granicy recytacji - wszystko spojone niezliczonymi odcieniami łączącymi skrajność we wspaniałą całość.
GAZETA.PL

Nie ma dla niej zbyt wielkich wyzwać wokalnych: tryle są nienaganne, koloratury olśniewające. Kurzak potrafi wszystko.
CONCERTONET.COM


Aleksander Laskowski - w Programie 2 Polskiego Radia prowadzi Wieczory operowe i autorską audycję Tematy przewodnie. Autor wielu przekładów, m.in. Reszta jest hałasem Alexa Rossa. W 2013 roku nakładem PWM ukazała się jego książka Lutosławski. Skrywany wulkan, będąca zapisem rozmów z czterema światowej sławy dyrygentami o twórczości i osobie Witolda Lutosławskiego. Aleksander Laskowski pracuje w Instytucie Adama Mickiewicza.


Tytuł: Si, Amore. Aleksandra Kurzak w rozmowie z Aleksandrem Laskowskim
Z gościnnym udziałem: Jolanty Żmurko
Opracowanie dramaturgiczne tekstu: Sylwia Wachowska
ISBN: 978-83-224-0960-2
Wydawnictwo: PWM Edition
Rok wydania: wrzesień 2015
Format: 150x205 mm
Oprawa: twarda
Stron: 232
Waga: około 455 g
Cena: + - 35 zł
Seria: Opera

(Serdecznie Dziękuję Pani Paulinie Kabalak)









Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=13513