Budgie - Od In For The Kill! do Impeckable (1974-1979)
Data: 02-09-2015 o godz. 21:36:29
Temat: Książki


Pierwszy tom tej książki obejmował lata 1967-1973 – czas, w którym mały zespół z Walii zdefiniował nowy styl. Budgie w ciągu trzech lat wydało trzy albumy, które ugruntowały drogę do sukcesu "In For The Kill" z 1974 i "Bandolier" z 1975.

Nakład tylko 500 egz.!!!

W tym tomie znajdziemy dalszy ciąg historii zespołu Budgie. Całość rozpoczyna się od "In For The Kill" i obejmuje trzy kolejne płyty: "Bandolier" wydaną przez MCA oraz "If I Were Brittania I'd Waive the Rules" i "Impeckable" wydane przez A&M.

Książka ta opisuje wzloty i upadki zespołu z lat 1974-79. W czasie tych sześciu lat grupa przyjęła równie dużo trudnych lekcji, co podczas poprzednich siedmiu. Tom kończy się w roku 1979, w którym wypłynął nurt New Wave Of British Heavy Metal. Dołączenie Johna Thomasa do zespołu pod koniec tego roku przysłużyło się do odświeżenia Budgie i wprowadzenia go w lata 80. Ale to już inna historia.

WSTĘP

Pierwszy tom tej książki obejmował lata 1967-1973 - czas, w którym mały zespół z Walii zdefiniował nowy styl. Budgie w ciągu trzech lat wydało trzy albumy, które ugruntowały drogę do sukcesu In For The Kill z 1974 i Bandolier z 1975.
Ten tom rozpoczyna się od In For The Kill i obejmuje trzy kolejne płyty: Bandolier wydaną przez MCA oraz If I Were Brittania I'd Waive the Rules i Impeckable wydane przez A&M.
Data premiery tej książki wyznaczona jest na 17 maja 2014 roku - w 40. rocznicę wydania In For The Kill w Wielkiej Brytanii.
Jak się przekonacie prace nad tym albumem przebiegały w wielkim pośpiechu. Burke Shelley gorączkowo próbował uporać się z miksami, podczas gdy zespół i jego ekipa siedzieli w ciężarówce pod Rockfield i z niecierpliwością czekali na wyruszenie w trasę po Niemczech.
Niniejsza książka kończona była w podobnym pośpiechu: sam wyznaczyłem sobie termin jej ukończenia na końcówkę kwietnia 2014 tak, żeby mogła zostać wydana 17 maja. Żeby się wyrobić musiałem zarwać noc. Dlatego jest trochę niedoszlifowana - tak jak In For The Kill. Jak powiedział Burke: Wymaga doszlifowania. Nie mieliśmy szansy jej dokończyć!"
W tomie tym Pete Boot i Steve Williams opowiadają o spotkaniach z fanami Budgie w tak odległych miejscach, jak Tajlandia i Australia. Jak powiedział Steve: "Wydaje się, że dotarliśmy w każdy zakątek świata"!
Zgadza się. Książka Budgie. Pierwsze trzy albumy ukazała się nakładem małego wydawnictwa Precise Print. Jak się okazało, Smithy, jego kierownik, jest fanem Budgie.
Egzemplarze książki zostały rozesłane po całym świecie dzięki agencji pocztowej Moby Dickens. Jak się okazało, jej właściciel posiadał płytę Budgie.
Książka ta opisuje wzloty i upadki zespołu z lat 1974-79. W czasie tych sześciu lat grupa przyjęła równie dużo trudnych lekcji, co podczas poprzednich siedmiu. Tom kończy się w roku 1979, w którym wypłynął nurt New Wave Of British Heavy Metal. Dołączenie Johna Thomasa do zespołu pod koniec tego roku przysłużyło się do odświeżenia Budgie i wprowadzenia go w lata 80. Ale to już inna historia.
Szczere podziękowania należą się wszystkim, którzy tak hojnie wzbogacili tę książkę. Mam nadzieję, że będziecie czytać ją z przyjemnością.
Chris Pike


Tytuł: Budgie - Od In For The Kill! do Impeckable (1974-1979) (In Pecking Order: Budgie 1974-79)
Autor: Chris Pike
Tłumaczenie: Robert Filipowski
ISBN: 978-83-63785-19-2
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: sierpień 2015 (Polska)
Format: 145x210 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 376 bogato ilustrowane
Waga: około 700 g
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Krzyśkowi Grauszowi





Walijski zespół Budgie miał znaczący, choć często niedoceniany wkład w rozwój i zdefiniowanie ciężkiego rocka oraz metalu.

Nakład tylko 500 egz.!!!

W składzie z Burke’em Shelleyem, Tonym Bourge’em i Rayem Phillipsem grupa ta w latach 1971-1973 nagrała w wiejskim studiu Rockfield nieopodal miasta Monmouth trzy albumy – Budgie , Squawk i Never Turn Your Back On A Friend – które, choć zrealizowane niewielkim kosztem, zainspirować miały w kolejnej dekadzie tak wpływowe zespoły wagi ciężkiej, jak Megadeth, Metallica i Soundgarden.

Oczywiście po tych trzech albumach Budgie nie zaprzestało kariery, w późniejszych latach rozwinęło ją zwłaszcza w Ameryce Północnej, ale w opinii wielu fanów to właśnie te trzy płyty, nagrane w składzie Shelley/Bourge/Phillips uznawane są za klasyczne i najlepsze.

Mam nadzieję, że niniejszy, skromny tom, traktujący o wczesnych latach działalności Budgie będzie równie pasjonujący, co muzyka zawarta na tych płytach.

WSTĘP

Budgie miało znaczący - choć często niedoceniony - wkład w rozwój ciężkiego rocka i metalu. Wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu, mały zespolik z Walii pomógł zdefiniować i ukształtować nowy gatunek.
Oryginalny skład, w którym działali Burke Shelley, Tony Bourge i Ray Phillips w ciągu trzech lat wydał trzy albumy. Trzy albumy, które utorowały drogę dla sukcesu In Fot The Kill i Bandolier odpowiednio z 1974 i 1975 roku.
Trzy albumy - Budgie, Squawk i Never Turn Your Back On A Friend - które przetrwały próbę czasu.
Trzy albumy nagrane za niewielkie pieniądze, które zainspirowały późniejsze gwiazdy ciężkiego grania, między innymi Megadeth, Metallikę i Soundgarden.
Jak wyznał Dave Mustaine w swojej autobiografii: "Powalili mnie natychmiast. Prędkością i siłą muzyki, ale bez zaniedbywania melodii - nie słyszałem niczego podobnego".
Niniejsza książka ma swój zalążek w 2012 roku, gdy narodził się plan stworzenia aplikacji dla iTunes i ebooka na temat powstawania albumu Budgie Never Turn Your Back On A Friend z 1973 roku. W 2011 roku stworzyłem aplikację dla iTunes i ebook na temat powstawania albumu Bandolier. Większość nagrań i tekstu zaczerpnąłem z wywiadu z Burke´em Shelleyem zarejestrowanego podczas trasy zespołu po Australii w 2009 roku. Never Turn Your Back On A Friend miał być kolejnym krokiem.
Skontaktowałem się z Rayem Phillipsem, by umówić na na wywiad na potrzeby projektu. Ray z chęcią się zgodził, ale zasugerował poszerzenie tematu. Czemu przy okazji nie omówić także o Squawk i pierwszym albumie?. A w zasadzie to czemu nie cofnąć się do samych początków zespołu? No właśnie, czemu nie?
Ray nie lubi zwlekać. Chciał od razu przystąpić do telefonicznego wywiadu. Było o czym mówić - w rzeczywistości odbyliśmy kilka rozmów, w tym czterogodzinny maraton, który pierwotnie miał trwać godzinę lub dwie.
Niniejsza książka została zbudowana wokół historii, którą Ray opowiedział mi w 2012 roku. I wokół historii Burke´a Shelleya z 2009 roku. A także wokół pisemnych odpowiedzi Tony´ego Bourge´a na pytania nadesłane w 2010 przez Russella Saxtona z ramienia członków grupy dyskusyjnej Bandolier.
Swój wkład miał także Fin Costello, który użyczył niesamowitych fotografii Budgie ze sceny i poza nią z lat 1972-1973. A Windsor Walby opowiada o swoim hojnym geście, gdy zafundował Budgie podróż do Londynu, aby zespół mógł nagrań demo - demo, dzięki któremu podpisał kontrakt z MCA.
Warto sięgnąć po książkę "Rock Legends At Rockfield" Jeffa Collinsa - jej autor z chęcią zgodził się na wykorzystanie kilku spostrzeżeń odnośnie nagrań w przerobionym, wiejskim domu nieopodal Monmouth w Południowej Walii.
Simon Wilson, redaktor wydawanego w latach 90. fanzinu Budgie "Sabre Dance" zezwolił na wykorzystanie materiałów z 20. numeru fanzinu. Użyczył także zdjęć kilku rzadkich pamiątek, a także poświęcił czas, by przeczytać szkic książki i wyrazić swoje uwagi.
Wielkie Podziękowania dla Raya, Burke´a, Tony´ego, Russella, Fina, Windsora, Jeffa i Simona za ich wkład.
Dodatkowo szczere podziękowania wędrują pod adresem następujących osób: Steve Williams, Pete Boot, Paul Cox, Terry Cubberley, Martin Popoff, Rich Button, Dave Corke, Michael Pursche, Leanne Hitchcock, Nick Saczko, David Howells, Tim Tyler, Mark Grehan i członkowie grupy dyskusyjnej Bandolier.
Miłego czytania! Mam nadzieję, że ten skromny tom na temat początkowych lat Budgie z powodzeniem odda niesamowitą historię tej grupy!
Chris Pike


Tytuł: Budgie. Pierwsze trzy albumy. (Budgie´s first three albums)
Autor: Chris Pike
Tłumaczenie: Robert Filipowski
ISBN: 978-83-63785-15-4
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: lipiec 2014 (Polska)
Format: 145x210 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 272 bogato ilustrowane
Waga: około 550 g
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Krzyśkowi Grauszowi










Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=13341