Keith Richards. Niezniszczalny
Data: 25-06-2015 o godz. 14:42:23
Temat: Książki


Jeśli uznać Micka Jaggera za oblicze The Rolling Stones, to Keith Richards zawsze był duszą i sercem zespołu oraz jego muzycznym napędem.W 1992 roku renomowana biografia pióra Victora Bockrisa jako pierwsza oddała hołd kluczowej roli Richardsa w legendarnej karierze Stonesów. A teraz – ponad 50 lat od założenia zespołu oraz z okazji zbliżających się 72. urodzin Richardsa – niniejsza książka została po raz drugi gruntownie uaktualniona przez autora, oferując świeże spojrzenie z perspektywy ponad już dwóch kolejnych dekad na tę imponującą opowieść o najbardziej niewiarygodnym człowieku rocka.


Znalazły się tu niezbite fakty na temat:

• potyczek Richardsa ze swoimi demonami – kobietami i narkotykami – oraz opartych na miłości i nienawiści relacji z Jaggerem

• jego zmagań z heroiną i statusu gwiazdy rocka, której w latach 70. najczęściej wróżono pewną śmierć,

• jego prawie niewyobrażalnego odrodzenia w roli ojca rodziny w latach 80.,

• brutalnie szczerej autobiografii Keitha pt. „Życie”, która dowiodła, że za fasadą buntownika kryje się elokwentny, myślący człowiek o niemałej inteligencji, a także wyborny erudyta bluesa.


Książce Bockrisa dodają pikanterii wymowne fragmenty wywiadów i błyskotliwe wejrzenia w naturę człowieka stanowiącego dynamo zespołu, który zdaje się trwać bez końca. Opiewa ona także jedyny stały element w bohatersko chaotycznym życiu Keitha Richardsa: jego całkowite, niegasnące uwielbienie dla muzyki.

To opowieść o cierpieniu i zbytku z udziałem całej plejady gwiazd – od Marlona Brando po Toma Waitsa, od Grama Parsonsa po Chucka Berry’ego. Śledzi ona losy Richardsa od skromnego dzieciństwa w powojennej Anglii do ostatecznego triumfu w postaci licznych światowych tras koncertowych Stonesów.


"Tę biografię Keitha Richardsa [można postrzegać] jako coś w rodzaju monstrualnej metafory, monstrualnej paraboli i monstrualnej - a Może i mamuciej - alegorii. Niektórzy krytycy powiedzą więc: »Wydaje mi się, że mowa tu a Charliem Parkerze« , a inni z kolei: »Mam wrażenie, że chodzi o Jezusa Chrystusa«
- Terry Southern


VICTOR BOCKRIS – poeta oraz autor wywiadów i literatury faktu – pisze o bohaterach XX-wiecznej kultury już od 34 lat. Spod jego pióra wyszły między innymi obszerne biografie Patti Smith, Johna Cale’a i Lou Reeda.

Tytuł: Keith Richards. Niezniszczalny (Keith Richards. The unauthorized biography)
Autor: Victor Bockris
Tłumaczenie: Maciej Machała
ISBN: 978-83-64373-25-1
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: czerwiec 2015 (Polska)
Format: 165x235mm
Oprawa: miękka
Stron: 504+ 24 stron ze zdjęciami
Waga: około 925 g
Cena: + - 59 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Panu Bartoszowi Zujewskiemu
Życie osobiste Keitha Richardsa , wielkiej gwiazdy rocka i prawdziwego wirtuoza gitary, wypełniały dekadencja, rozpusta i narkotyki. Trafiał do szpitala i do więzienia, wielokrotnie balansował na granicy życia i śmierci.
Niemniej przeżył i gra nadal, mimo upływu lat. Przeżył życie na maksa, do ekstremum, balansując na granicy między porządkiem a chaosem, radośnie lekceważąc wszelkie konwenanse. I nigdy niczego nie żałował.

Patrząc na jego sławną, pobrużdżoną twarz - której głębokie zmarszczki to prawdziwa mapa życia wojownika rock and rolla – trudno sobie wyobrazić, że Keith Richards był niegdyś chórzystą o anielskim głosie i dziecinnej twarzy, śpiewającym w Westminster Abbey.

Jak mówi, w najbardziej dekadenckim okresie Rolling Stonesów sypiał tylko dwa razy w tygodniu, a to oznacza, że podczas swej długiej i wybitnej kariery zgromadził tyle doświadczeń - dobrych i złych - że starczyłoby na trzy życia.

ze wstępu

Jest wielką gwiazdą rocka i wirtuozem gitary (wymienia się go na czwartym miejscu listy stu największych gitarzystów wszech czasów, przygotowanej przez magazyn " Rolling Stone "), ale życie osobiste rujnowało mu uzależnienie od heroiny od heroiny i innych narkotyków. Trafił do więzienia, był piętnowany przez brytyjskie brukowce, kilkakrotnie leżał w szpitalu na krawędzi śmierci, a jednak nadal jest z nami. Niewykluczone, że jest najtrwadszym z rock´n´rollowych dinozaurów, a jego forma nadal jest świetna, mimo upływu czasu. Jak twierdzi z typowym dla siebie sarkazmem, był "w zasadzie dumny" z pierwszego miejsca na liście sław najbardziej zagrożonych nagłym zgonem, które okupował przez dziesięć lat. Byłem naprawdę rozczarowany, kiedy zacząłem spadać z pierwszego miejsca. Teraz jestem aż na dziewiątym , napisał w swoich wspomnieniach, zatytułowanych Życie

*****

Spółka Jagger-Richards od czasu do czasu proponowała publiczności delikatne klejnoty, takie jak "As Tears Goes By" (str. 42)

Grupa wróciła do formy na wydanym w 1968 roku albumie "Beggar´s Banquet", który zawierał takie arcydzieła spółki Jagger-Richards, jak "Street Fighting Man" czy "Sympathy For The Devil" (str. 71)

Keith stworzył swój własny język gitarowy, który wywarł wpływ na całe pokolenia początkujących rockmanów. (str. 77)

Charakterystyczne, proste riffy Richardsa stanowią podstawę ikonicznego brzmienia Rolling Stonesów (str. 111)

Keith pisał dwu-, trzyminutowe tematy, które miały więcej pary niż wielkie solówki (str. 196)
Nils Lofgren

Tytuł: Keith Richards. Skazany na rock and rolla (Keith Richards. A Rock´N´Roll Life)
Autor: Bill Milkowski
Tłumaczenie: Monika Wyrwas-Wiśniewska
ISBN: 978-83-7844-679-8
Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: 2012 (Polska)
Format: 255x295 mm
Oprawa: miękka
Stron: 208
Waga: około 1,2 kg
Cena: + - 70 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Alicji Bender
Jeden z założycieli The Rolling Stones, gitarzysta, sporadycznie wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, aktor Keith Richards (18.12.1943 Dartford, Kent, Anglia), ujawnia w swej autobiografii "Życie" (Life), wiele nieznanych dotychczas faktów z historii tego słynnego zespołu. Wcześniej fragmenty książki opublikował londyński " The Times ".


"Life" – autobiografia Keitha Richardsa, gitarzysty The Rolling Stones, bije na świecie rekordy popularności. Rozeszła się w rekordowym nakładzie ponad 1 miliona egzemplarzy, co czyni ją najpopularniejszą autobiografią w historii rocka. Richards za swoje wspomnienia otrzymał honorarium w wysokości 4,8 mln funtów (7,7 mln dolarów).
W listopadzie 2011 r. Keith Richards otrzymał Nagrodę Normana Mailera za „Wybitną Biografię”. Nagrodę wręczył mu były prezydent Stanów Zjednoczonych, Bill Clinton. Wręczający nagrodę Bill Clinton powiedział Richardsowi, że jego zmarła przed kilkoma dniami 92-letnia teściowa była wielką fanką Rolling Stones. Nic dodać, nic ująć.

Dzięki Wydawnictwu Albatros A. Kuryłowicz książka ukazała się w listopadzie 2011 w Polsce. Jest pięknie wydana. Obwoluta książki ma nawet napisy... tłoczone. Sporo zdjęć kolorowych i czarno-białych. Warto było czekać na polskie wydanie "Life". Tak trzymać. Czekamy na inne biografie!

66-letni obecnie Richards spotkał Jaggera kiedy miał zaledwie 4 lata. Obaj założyli w 1962 r. zespół The_Rolling Stones i skomponowali jego największe przeboje. Zespół rywalizował z legendarnymi Beatlesami i sprzedał na całym świecie ponad 200 mln płyt.

Richards pisze m. in. o swoich skomplikowanych relacjach z wokalistą zespołu Mickiem Jaggerem i jego byłą narzeczoną, piosenkarką Marianne Faithful .

Muzyk pisze otwarcie o swoim uzależnieniu w latach 60. i 70 od narkotyków. Ujawnia, że w 1978 r. zrezygnował z zażywania heroiny a w 2006 r. z kokainy po nieszczęśliwym upadku z drzewa na Fidżi. Musiał się wówczas poddać operacji usunięcia krwiaka mózgu. Wybitną Biografię Bill Clinton powiedział Richardsowi, że jego zmarła przed kilkoma dniami 92-letnia teściowa była wielką fanką Rolling Stones. Nic dodać, nic ująć.

66-letni obecnie Richards spotkał Jaggera kiedy miał zaledwie 4 lata. Obaj założyli w 1962 r. zespół The Rolling Stones i skomponowali jego największe przeboje. Zespół rywalizował z legendarnymi Beatlesami i sprzedał na całym świecie ponad 200 mln płyt.

Richards pisze m. in. o swoich skomplikowanych relacjach z wokalistą zespołu Mickiem Jaggerem i jego byłą narzeczoną, piosenkarką Marianne Faithful.

Muzyk pisze otwarcie o swoim uzależnieniu w latach 60. i 70 od narkotyków. Ujawnia, że w 1978 r. zrezygnował z zażywania heroiny a w 2006 r. z kokainy po nieszczęśliwym upadku z drzewa na Fidżi. Musiał się wówczas poddać operacji usunięcia krwiaka mózgu.

Tytuł: Życie. Autobiografia (Life)
Autor: Keith Richards i James Fox
Tłumaczenie: Magdalena Bugajska
Konsultacja: Piotr Metz
ISBN: 978-83-7659-550-4
Wydawnictwo: Albatros A. Kuryłowicz
Rok wydania: 2011 (Polska)
Format: 165x240 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 568
Waga: około 1,175 kg
Cena: + - 54 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Francman-Jastrzębskiej


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=13088