Metallica. Tom 2. Prosto w czerń 1991-2015
Data: 23-06-2015 o godz. 21:25:14
Temat: Książki


Za sprawą debiutanckiego albumu „ Kill ‘Em All ” z 1983 roku Metallicę okrzyknięto najszybszym i najcięższym zespołem metalowym na Ziemi.



Trzy lata później, przełomowy album „ Master Of Puppets ” sprzedał się w nakładzie miliona egzemplarzy bez promocji singlowej, bez teledysku, ani bez żadnego wsparcia mainstreamowego radia czy telewizji, sprawiając, że kwartet z Bay Area stał się najważniejszym zespołem dekady. Gdy w 1991 roku ukazał się piąty, niezatytułowany album – powszechnie nazywany „Czarnym Albumem” – ta bezkompromisowa i niezależna grupa stała się międzynarodową gwiazdą.

Ale nawet gdy Metallica poruszyła tektonicznymi płytami, na których opierała się muzyka popularna, jej fani byli jej wierni z takim oddaniem, które zadziwiało nawet w świecie nowoczesnego metalu. Mając w pamięci bezwzględne oddanie fanów, zespół wykorzystał europejską trasę z lata 1993, by wydać niezwykle bezczelną deklarację. Znalazła się ona na czarnych podkoszulkach, które można było nabyć 5 czerwca w punktach z pamiątkami, rozstawionymi w miejscu koncertu. Na przedzie widniały oblicza czterech muzyków zespołu, każdy z nich miał skrzyżowane ramiona, co przywodziło na myśl wizerunek flagi pirackiego okrętu. Ale to słowa umieszone z tyłu tak naprawdę przyciągały uwagę: „Narodziny. Szkoła. Metallica. Śmierć”.

Ktoś mógł próbować zastąpić trzecie z tych czterech słów nazwą innego zespołu, ale liczba grup, które miały prawo twierdzić, że życie składa się tylko z tych czterech elementów, z których tylko jeden jest kwestią wyboru, była niezmiernie mała. Może The Clash. Pewnie Nirvana. Z pewnością The Grateful Dead. Różnica polega na tym, że te zespoły już nie istnieją, ich reputacja nabrała połysku za sprawą nostalgii. Metallica zaś wydała taką deklarację nie tylko w czasie teraźniejszym, ale też w momencie, gdy nie brzmiała ona niemądrze. Robiąc to, zespół wyniósł sam siebie, nie umniejszając swojej publiczności. Zamiast zabrzmieć arogancko, Metallica wykazała się empatią. To deklaracja z typowymi dla zespołu tupetem i werwą. Dwie dekady później zespół wciąż może wygłosić podobną deklarację. A to jest historia tej niezwykłej grupy.

Tytuł: Tom 2. Prosto w czerń 1991-215 (Birth. School. Metallica. Death. Volume 2)
Autor: Paul Brannigan i Ian Winwood
Tłumaczenie: Robert Filipowski
ISBN: 978-83-64373-16-9
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: czerwiec 2015 (Polska)
Format: 145x205mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 284 + 8 stron ze zdjęciami
Waga: około 400 g
Cena: + - 39 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Panu Bartoszowi Zujewskiemu




Metallica to jeden z największych zespołów wszech czasów. Kwartet z Kalifornii na całym świecie sprzedał ponad 100 milionów płyt, zdobył dziewięć nagród Grammy, a pięć jego kolejnych albumów trafiło na szczyt amerykańskiej listy przebojów „Billboard”.


Ale jego historia Metalliki to coś więcej niż komercyjny sukces i pochwały krytyków – ich droga od obskurnych garażów w Los Angeles na najsłynniejsze stadiony świata naznaczona była bólem i dramatami.
Trzymacie w ręku najlepszą książkę o "Led Zeppelin swojego pokolenia". To historia o rodzinie, przyjaźni, wierze w siebie i w spełnienia marzeń, opowiedziana za pomocą wywiadów z zespołem i jego najbliższym otoczenia.
Paul Brannigan i Ian Winwood opisują, jak Metallice udało się wyprzedzić swoją konkurencję. Tom pierwszy (obejmujący mniej więcej połowę tej epickiej historii) koncentruje się na drodze zespołu do międzynarodowej sławy, aż do wydania przełomowego "Czarnego Albumu"

Paul Brannigan i Alan Winwood to dwaj czołowi, brytyjscy autorzy piszący o muzyce. Brannigan, który napisał Oto moje (po)wołanie: życie na rock’n’Grohlowo, udziela się w magazynach „Rolling Stone”, „Classic Rock”, „Q” i „Metal Hammer”. Winwood pisał zaś do „Rolling Stone’a”, „Guardiana”, „Mojo”, „Kerrang!” i „NME”, pracuje też dla BBC.

Tytuł: Metallica. Tom 1. 1981-1991 Narodziny. Szkoła. Metallica, Śmierć (Birth. School. Metallica. Death. Volume 1)
Autor: Paul Brannigan i Ian Winwood
Tłumaczenie: Robert Filipowski
ISBN: 978-83-64373-15-2
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: wrzesień 2014 (Polska)
Format: 145x205mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 340 + 8 stron ze zdjęciami
Waga: około 475 g
Cena: + - 39 zł
Książka dostępna także jako e-book



Cała prawda o zespole Metallica!
Gdy w 2004 roku ukazało się pierwsze wydanie tej książki wywołało niezwykłe kontrowersje. Autor, Joel McIver, analizuje wzlot i upadek Metalliki, biorąc pod lupę liczne mity, które przez lata otaczały zespół.

To pierwsza książka, która odważyła się pokazać nieupiększoną prawdę na temat początków zespołu, o okresie, gdy zyskał sławę najbardziej bezkompromisowej grupy metalowej na świecie oraz o ciągłych kontrowersjach, które nękały go w późniejszych latach.

Napster, „Playboy”, odwyk, "St. Anger" i powrót do formy za sprawą "Death Magnetic" – to kolejne wydarzenia, które porusza niniejsze, zawierające nowe wywiady, uaktualnione wydanie książki.

„Od momentu ukazania się tej książki w 2004 roku jej nakład przekroczył 40 tysięcy egzemplarzy i przetłumaczono ją na osiem języków. W ciągu tych kilku lat Metallica zdołała pozostawić za sobą trudny okres, w jakim znalazła się na początku dekady, nagrała najbardziej dynamiczny album od 1991 roku i powróciła na heavymetalowe szczyty popularności. W czasach gdy opublikowano pierwsze wydanie tej książki, szanse na taki rozwój wypadków wyglądały mizernie.
Ta odmiana losu stanowi dobry powód, aby wydać uaktualnioną wersję biografii, bo gdyby zespół dalej staczał się po równi pochyłej, opowiadanie jego dalszej historii nie miałoby sensu. Nikt przecież nie lubi czytać o wypalonych artystach. Jednak Metallica własnym odrodzeniem wprawiła w zakłopotanie swych krytyków, a album Death Magnetic, który ukazał się w 2008 roku, jest najlepszym dziełem zespołu od lat. Stąd też pomysł na pojawienie się nowego wydania tej książki, które zawiera dodatkowy rozdział obejmujący ostatnie lata Metalliki”.
To wielka przyjemność dla autora, gdy o książce dobrze mówi jeden z jej głównych bohaterów, a tak właśnie było w tym przypadku. Lars Urlich pochwalił Bez przebaczenia, mówiąc mi w 2008 roku, że książka jest rzetelna i że ludzie na całym świecie proszą go, by podpisał dla nich egzemplarz. Potraktowałem to jako dowód uznania. Dziękuję wszystkim, którzy sięgają po tę książkę po raz pierwszy, a także tym, którzy znając jej pierwsze wydanie, chcą poczytać o najnowszych losach zespołu.
Przedmowa do wydania z 2009 roku Joel McIver, 2009


„Bardzo profesjonalna (...) ludzie na całym świecie podsuwają mi tę książkę, prosząc o autograf”
Lars Ulrich, Metallica

„McIver wyczerpująco zgłębia temat (...) książka dla pasjonatów [Metalliki]”
"Q"

„Fascynująca”
"Uncut"

„Skrupulatna i szczegółowa”
"Kerrang!"

„Oparta na dociekliwych badaniach”.
"Classic Rock"

„Świetna książka”.
"Total Guitar"

„McIver poruszył góry, by dotrzeć do prawdy (...) to opasły tom, na jaki Metallica zasługuje”.
"Record Collector"

„Obowiązkowa lektura dla każdego fana Metalliki”.
"Metallica World"


Tytuł: Bez przebaczenia (Justice For All: The Truth About METALLICA)
Autor: Joel McIver
Tłumaczenie: Robert Filipowski
ISBN: 978-83-64373-10-7
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: lipiec 2014 (Polska)
Format: 145x205mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 552 + 24 stron ze zdjęciami
Waga: około 800 g
Cena: + - 49 zł
Książka dostępna także jako e-book



Czy wsiedlibyście w samolot i polecieli do Kalifornii tylko po to, aby po kilkunastu godzinach stania w olbrzymiej kolejce pod sklepem muzycznym wziąć autograf od członków Metalliki? Czy chcielibyście odwiedzić Kwaterę Główną zespołu, gdzie odbywają się wszystkie próby?

Czy bylibyście w stanie czekać godzinami na koncert swojej ulubionej kapeli w mrozie lub upale, marznąc, mdlejąc lub odwadniając się? Czy chcielibyście, żeby James Hetfield poczęstował Was kebabem? Czy bylibyście w stanie znieść przez kilkanaście godzin przeokrutny smród, żeby tylko dostać się pod scenę na koncercie? Czy stworzylibyście własnoręcznie baner, aby tylko otrzymać pałeczkę od Larsa Ulricha? Czy chcielibyście sprowadzać lądujący na Okęciu samolot z członkami Metalliki na ziemię? Czy chcielibyście się zaprzyjaźnić z osobistym ochroniarzem Jamesa Hetfielda? Jeśli tak, to ta książka jest właśnie dla Was!

Piotrek Kowieski w środowisku fanów Metalliki znany jest pod ksywą Menios. Powiedzieć, że jest fanem tej thrashmetalowej grupy to mało. Jest on absolutnie zbzikowanym na punkcie tego zespołu ultrafanem, członkiem MetClubu i stałym bywalcem na koncertach Metalliki w każdym zakątku świata, na które jeździ wraz ze swoją żoną Kasią. Na większości ze swoich kilkudziesięciu koncertów stali oni w pierwszym rzędzie, tuż przy barierkach, zawsze z polską flagą w dłoniach.

W tej książce Piotrek i Kasia opowiadają czytelnikom skąd się wzięła ich miłość do Metalliki , jak zaczęły się ich koncertowe wyjazdy, jak to robią, że są z zespołem w zasadzie zawsze i wszędzie, gdzie tylko można. Dla nich przedstawione powyżej pytania to nie żadne mrzonki czy marzenia – oni tam byli, to robili i to przeżyli. A wierzcie nam, że to tylko niewielka część historii, w których opowiadają o swojej pogoni za Metallicą


Tytuł: W pogoni za Metallicą
Autor: Piotr Kowieski
Spisał: Przemek Jurek
ISBN: 978-83-63885-35-9
Wydawnictwo: Anakonda
Rok wydania: grudzień 2013
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 448
Waga: około 1 kg
Cena: + - 49 zł
Seria: Gwiazdy sceny


Założony w 1981 roku zespół Metallica stał się jedną z najlepiej sprzedających się formacji w całej historii rocka.

W pierwszej pełnej, ilustrowanej analizie zespołu Martin Popoff przedstawia całą historię grupy i pełną dyskografię, a znani dziennikarze muzyczni, jak Richard Bienstock, Daniel Bukszpan, Neil Daniels, Andrew Earles, Gary Graff, Jean Uhelszki oraz Mick Wall rozprawiają na temat twórczości zespołu.

Historie związane z założeniem zespołu, tragediami, tryumfami, nagraniami, zmianami osobowymi i trasami uzupełnione zostały ponad 300 zdjęciami z występów na żywo, zrobionymi gdzieś ukradkiem ujęciami ze sceny, jak również pamiątkami takimi jak plakaty z koncertów, ogłoszenia, koszulki upamiętniające trasy koncertowe, wejściówki na backstage, odcinki kontrolne biletów i wiele innych. W efekcie powstała rzetelna i zadziwiająca pod względem wizualnym pozycja składająca hołd jednemu z najważniejszych zespołów w historii rocka.

Martina Popoffa określa się mianem "najbardziej znanego dziennikarza heavymetalowego na świecie". Na jego koncie znajduje się ponad 40 pozycji książkowych, często uczestniczy w produkcji filmów dokumentalnych oraz seriali telewizyjnych, w tym „ Rush: Beyond the Lighted Stage ” czy ‘ VH1”s Metal Evolution ”. Mieszka w Toronto. Jego ulubionymi zespołami są Gillan, Max Webster, Deep Purple, ZZ Top i Black Sabbath.

*****

"Angielskie zespoły grywały raczej to, co chciały, na zasadzie, "Pier... się, w dupie mamy kontrakty płytowe, sami sobie poradzimy!. Taki sposób postępowania został oczywiście zapożyczony ze sceny punkowej. To był metal, który dostał drugie życie dzięki ulicy. To właśnie stąd zespoły thrashowe i speedowe z lat 80-tych czerpały swój luz. Nie chodziło o wygląd, liczyła się muzyka, luz, a my mamy w dupie to, co myślą inni"
Lars Ulrich, US Rocker, 1991

"Jeśli nie słyszałeś nigdy o Metallice, musiałeś być zbyt zajęty robieniem sobie fryzury na Duran Duran. Każdy miłośnik muzyki metalowej wie, że co kolesie będą kolejnymi wielkimi metalowcami. Nie, nie malują oczu, ale to oni tworzą dźwięki, to jasne jak słońce"
Marilyn Bajus, Metallion, 1984

"Uważam, że jako osoba z A&R z niezłym wyczuciem, wiem dokładnie, kiedy ktoś jest prawdziwą gwiazdą i ma w sobie to coś, a ja odkryłem, śe są najbardziej charyzmatycznym zespołem, jaki kiedykolwiek spotkałem"
Michael Alago

"Oni są dla mnie jak prawdziwi metalowi bracia. Są bardzo odważni i potrafią grać. A ze mną nie łatwo jest grać. Niektóre utwory na Lulu brzmią prosto, ale w rzeczywistości są trudne. Wielu świetnych muzyków nie daje rady. Zdobywanie wykształcenia muzycznego pozbawiło ich tej umiejętności"
Lou Reed, US Today, 2011

Tytuł: Metallica - Kompletna ilustrowana historia (METALLICA - The Complete Illustrated History)
Autor: Martin Popoff
Tłumaczenie: Marta Koch, Barbara Lasko
ISBN: 978-83-63785-07-9
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: listopad 2013 (Polska)
Format: 242x282 mm
Oprawa: twarda
Stron: 192
Waga: około 1,250 kg
Cena: + - 99 zł

Serdecznie Dziękuję Krzyśkowi Grauszowi




Jedyna taka książka, opisująca olbrzymi wpływ pierwszych czterech albumów zespołu Metallica na międzynarodową scenę thrash metalu. Przedstawia narodziny i wzrost znaczenia dzisiejszego muzycznego monstrum o nazwie Metallica. Łączy ten zespół i amerykańską scenę metalową ze słynnym ruchem „ New Wave of British Heavy Metal ” i jego inicjatorami, jak Black Sabbath i Judas Priest .

Wczesny sukces Metalliki zbudowany został na bazie mocnych i energetycznych występów scenicznych i fantastycznych gitarowych riffach thrash metalowych. Grupa stała się szybko największym amerykańskim zespołem metalowym na świecie, a jej dziedzictwo w postaci albumów „ Kill 'Em All , Ride The Lightning ”, „ Master of Puppets ” i „ ... And Justice For All ” żyje wśród fanów do dziś.

Amerykański thrash metal wyprodukował cztery główne zespoły – Metallica , Slayer , Megadeth i Anthrax , które są obecnie nazywane Wielką Czwórką, ale oczywiście król może być tylko jeden i z pewnością tytuł ten należy się właśnie Metallice. Ta książka to historia początków niezwykłego globalnego sukcesu zespołu wraz z wieloma pamiątkami i wspomnieniami z wczesnych lat zespołu. Zawiera wywiady z ludźmi, którzy na własne oczy widzieli pierwsze koncerty i byli świadkami narodzin mega gwiazdy.

Cieszy mnie to, że zespołom, takim jak Metallica i Slayer, udało się podpisać kontrakty z poważnymi wytwórniami płytowymi, ponieważ otworzyli w ten sposób drzwi całej Nowej fali metalu, która teraz jest wokół nas. Nie wiem, czy thrash kiedykolwiek dojdzie do takiego punktu, kiedy będzie można usłyszeć go w radiu tak często, jak Genesis czy cokolwiek podobnego. Dzisiaj wydaje się jednak, że wciąż rośnie jego popularność, a to, jak sądzę, dobry znak. (st. 105)

Jason Newsted

Jest taki wiele spraw, o których ludzie kompletnie zapomnieli, tak dali się schwytać w pułapkę... Muszą dobrze wyglądać, bywać we właściwych miejscach, grać w te pieprzone gierki. Robi mi się niedobrze od tego gówna. To nie ma nic wspólnego z prawdziwym życiem, z tym, żeby żyć. (st. 127)

James Hetfield

Myślisz sobie, że jak pewnego dnia jakiś dupek powie ci: "Jesteście numerem 1 na liście w Ameryce", to cały świat będzie miał erekcję... Stałem tam, w pokoju hotelowym, kiedy przyszedł faks, a w nim wiadomość "Jesteście numerem 1". A ja pomyślałem: "OK". To był po prostu jeszcze jeden pieprzony faks z biura (st. 169)

Lars Ulrich

Tytuł: Metallica. Wczesne lata i rozkwit metalu. Metallica – The Early Years And The Rise Of Metal)
Autor: Neil Daniels
Tłumaczenie: Anna Czyżewska
ISBN: 978-83-63885-02-1
Wydawnictwo: Anakonda
Rok wydania: listopad 2012 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 223
Waga: około 525 g
Cena: + - 39 zł
Seria: Gwiazdy sceny



Przetrwawszy przez trzy dekady na czele ciężkiego odłamu rocka, pokonawszy tragedie i zmiany składu, Metallica żyje dzięki sile muzyki. Zespół zdobył mnóstwo nagród Grammy, pięć z jego albumów dotarło do pierwszego miejsca listy Billboard 200, sprzedał na całym świecie ponad 100 milionów płyt, a jego album z 2008 roku, Death Magnetic , trafił na pierwsze miejsce płytowych bestsellerów równocześnie w Anglii i Ameryce, a także w trzydziestu innych krajach.

Książka Historie największych utworów sięga wstecz i w głąb wspaniałej historii Metalliki, opisując największe utwory z dziewięciu albumów studyjnych i korzystając przy tym z wypowiedzi członków zespołu o genezie piosenek.

*****

Nigdy nie przestaniemy, nigdy się nie zatrzymamy, bo jesteśmy Metalliką!
"Whiplash" z albumu Kill 'em All.

Prawie wszystko, co pisze James, jakkolwiek na to patrzeć, daje mnóstwo możliwości interpretacji. To jest najlepsze w jego tekstach.
Lars Ulrich, 1991

"Kill ´Em All" to w zasadzie dziesięć pierwszych numerów, jakie napisaliśmy. Nie ma sensu pisać piosenki, która nie jest na tyle dobra, żeby znaleźć się na płycie. Ostatecznie płyta brzmi zupełnie inaczej niż to, co kiedykolwiek wydano w Ameryce. To nie było tak, śe świadomie próbowaliśmy coś zacząć, robiliśmy po prostu to, co zawsze"
Lars Ulrich, 1993

Kiedy ktoś napisze wreszcie "Wielką Czarną Księgę Heavy Metalu", o miano najlepszego będzie się ubiegać wiele zespołów. Ale jeden z nich wyróżnia się niczym kolos wsparty na milionach egzemplarzy sprzedanych płyt, biletów na Koncerty i podkoszulków: Metallica "Narodziny. Szkoła. Metallica. Śmierć" głosi napis na jednym z nielicznych T-shirtów. To prawda, bo jak wielu z was wie, kiedy robal Metalliki zatopi kły w muzycy duszy człowieka, nie ma odwrotu.
Chris Ingham

Tytuł: Metallica. Historie największych utworów (Metallica. The Stories Behind the Biggest Songs)
Autor: Chris Ingham, Tommy Udo
Tłumaczenie: Jędrzej Polak
ISBN: 978-83-60157-67-1
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: maj 2012 (Polska)
Format: 140x195 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 192
Waga: około 370 g
Cena: + - 29 zł
Seria: Historie największych utworów

Serdecznie Dziękuję Panu Piotrowi Sternalowi



Najlepsza jak dotad biografia zespołu Metallica . Na ponad 400 stronach Mick Wall dogłębnie analizuje historie zespołu opierajac swoja wiedzę na rozmowach z członkami zespołu jak i cała masą ludzi bezpośrednio z nimi związanych.

Fragment:

Rick od lat znał Larsa, Jamesa i Kirka, ale nigdy wcześniej z nimi nie pracował, więc nie znali jego metod pracy. "Wyobraźcie sobie, że nie jesteście Metalliką", powiedział Rubin na wstępie. Nie macie na koncie żadnych hitów i musicie wymyślić materiał, żeby zagrać w bitwie kapel. Jakie będzie wasze brzmienie?. To właśnie zdanie, według Jamesa, pozwoliło odpowiednio "skupić się" na całym projekcie. Według Larsa, "Rick powiedział, że chce zrobić płytę definiującą Metallikę". Dla Rubina – prawdziwego fana metalu, który odrzucił kiedyś szansę pracowania z Ozzym Osbournem, "ponieważ interesowało mnie tylko zrobienie klasycznego albumu Black Sabbath, kiedy zdecydują się ponownie uchwycić swoje złote lata" – był to przepis na zrobienie takiego albumu Metalliki, o którym wcześniej można by pomyśleć jedynie za czasów Cliffa Burtona. Albo, jak ujął to Lars: Za każdym razem, kiedy stawaliśmy na rozdrożu, mówiliśmy, ‘W 1985 roku zrobiliśmy to tak!. Rob Trujillo, zawsze mocno stąpający po ziemi, po prostu zaznaczył fakt, że Rubin nalegał, żeby podczas grania w studio dali "czadu, tak jak zrobilibyśmy to na żywo".

Tytuł: Enter Night: Metallica - biografia (Enter Night: Metallica - the biography)
Autor: Mick Wall
Tłumaczenie: Marta Koch (rozdziały 1,2,3,4,5,8,11,12 oraz prolog i informacje), Łukasz ”Rev” Szymański (rozdziały 7,10,14), Magdalena „Madlene” Filipska (rozdziały 6,9), Piotr „Yader” Jędrzejowski (rozdział 13)
ISBN: 978-83-87598-20-4
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: listopad 2011 (Polska)
Format: 175x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 420
Waga: około 975 g
Cena: + - 69 zł



Oto pełna opowieść o Metallice - od wczesnych lat, kiedy grali w małych klubach i jeździli w ostro zakrapiane, niekończące się trasy koncertowe, poprzez dni chwały, po głośny spór prawny z firmą Napster i konieczną rehabilitację oraz analizę zachowania.

Po przeprowadzeniu wywiadów z ponad 75 słynnymi muzykami, producentami, pisarzami, znajomymi zespołu i członkami ich rodzin, Joel McIver (ur. 1971) dowiaduje się, co naprawdę dzieje się w świecie muzycznych ekscesów Metalliki.

Joel McIver przedstawia biografię Metalliki z chirurgiczną dokładnością, obala mity, które przez lata towarzyszyły zespołowi i bez upiększania opowiada o prawdziwym powstaniu i rozwoju ich kariery.

Joel McIver, znany wcześniej z biografii Erykah Badu, Ice Cube’a i Slipknot. Mclver stworzył również numetalowy przewodnik oraz leksykon muzyki death, black i thrash metal.

Tytuł: Metallica. Sprawiedliwość dla wszystkich - cała prawda o zespole Metallika ( (Justice for All - The Truth About Metallica )
Autor: Joel McIver
Tłumaczenie: Karolina Oszczyk
ISBN: 83-87598-60-7
Wydawnictwo: KAGRA
Rok wydania: październik 2004 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 356
Waga: około 800g
Cena: + - 69 zł

Metallica - History Part 1
Metallica - History Part 2
Metallica - History Part 3


Książka zawiera wszystkie utwory napisane przez członków zespołu. To ponad 80 tekstów w doskonałych tłumaczeniach Tomasza Szmajtera (autora jedynej na świecie pełnej biografii Deep Purple). Znajdziemy tu przekłady takich klasycznych numerów Metalliki jak Hit the Lights, Seek and Destroy, Fade to Black, Creeping Death, Master of Puppets, Battery, One, The Unforgiven, Nothing Else Matters, Until It Sleeps, St. Anger. Rzecz nie tylko dla najwierniejszych fanów Metalliki...

Jak (...) spojrzeć na teksty zespołu?. Słowo w heavy metalu odgrywa przecież różne role. Bardzo często jest tylko dodatkiem do muzyki, pełniącym głównie funkcję użytkową. Nie żeby od razu odmawiać mu głębszych treści, refleksji czy nawet aspiracji społecznych. Po prostu w tego rodzaju estetyce tekst jest najczęściej podrzędny. Tyle że nie mówimy tu o jakimś tam zespole... W przypadku Metalliki tekst jest ważny. Grupa dotyka bardzo trudnych tematów i robi to niebanalnie. Słowna warstwa jej utworów wymyka się łatwiej i jednoznacznej interpretacji.
Z przedmowy Pawła Piotrowicza

Tytuł: Metallica. Antologia tekstów i przekładów.
Tłumaczenie: Tomasz Szmajter
Pod redakcją: Lesława Halińskiego
ISBN: 978-83-86365-87-6
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: maj 2004
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 360
Waga: około 350 g
Cena: + - 23 zł


- Kompletna historia zespołu – począwszy od miejsca, w którym wszystko się zaczęło, czyli od garażu Rona McGovneya .

- Wyczerpująca dyskografia, obejmująca kilkaset oficjalnych albumów, singli, płyt promocyjnych, wydań limitowanych i ponad 500 bootlegów, uzupełniona zdjęciami okładek.

- Kompletna lista wszystkich utworów innych wykonawców, jakie Metallica kiedykolwiek zagrała – w studio i na scenie.

- Drzewo genealogiczne omawiające zespoły, z których przyszli i do których odeszli wszyscy muzycy, jacy przewinęli się przez Metallikę.


Autor " Fuel & Fire ", Sem Hadland, jest autorem największej i najczęściej odwiedzanej strony internetowej o Metallice – „Encyclopedia Metallica”, którą można zleźć pod adresem: www.encycment.com.

początek kalendarium:
wrzesień 1977 - James Hetfield (3.08.1963 w Downey w stanie Kalifornia) i Ron McGovney (2.11.1962) poznają się pierwszego dnia szkoły w Downey w Kalifornii. Zaprzyjaźniają się i odnajdują wspólne zainteresowanie - muzykę. Swoje kieszonkowe i wolny czas poświęcają na koncerty, przyjęcia i słuchanie płyt. Później obah zostają członkami Metalliki.

koniec kalendarium:
1999-2000 - Metallica planuje zrobić sobie przerwę, aż do mniej więcej kwietnia 1999 r. Wtedy też ma zamiar rozpocząć pracę nad kolejną dużą płytą. Na maj zaplanowano trasę koncertową po Ameryce Południowej, natomiast na czerwiec występy na kilku europejskich festiwalach (m.in. w Roskilde w Danii). Kolejne dwa albumy powinny ukazać się w listopadzie 1999 r. i w listopadzie 2000 r.

Od Zbigniewa:
3 listopada 1998 - w Warszawie przez 12 godzin gościli dwaj członkowie Metalliki - perkusista Lars Urlich i gitarzysta Kirk Hammett. Na lotnisku powitała ich orkiestra strażacka i dziewczęta w strojach krakowskich, które poczęstowały muzyków chlebem w kształcie logo zespołu. Wizyta była związana z promocją dwupłytowego albumu "Garage Inc.".

Tytuł: Metallica. Fuel & Fire. Ilustrowany przewodnik dla kolekcjonerów (Metallica.Fuel & Fire)
Autor: Sem Hadland
Tłumaczenie: Tomasz Szczegóła
ISBN: 83-87598-98-4
Wydawnictwo: KAGRA
Rok wydania: listopad 1998 (Polska)
Format: 150x225 mm
Oprawa: miękka
Stron: 192
Waga: około 300g
Cena: + - 25 zł


Zupełnie jak w tym amerykańskim micie pucybuta-milionera. Taką drogę przeszła Metallica. Grupa od początku kariery tworzyła muzykę niby ostrą i ekstremalną jak na gust przeciętnego słuchacza, muzykę niemile widzianą przez media-thrash metal. Metallica mimo to nie poszła na kompromis, nie dała się nagiąć rekinom show-businessu. Stała się wielka i sławna na przekór wszystkim. Kto dzisiaj nie zna Metalliki? Garstka rockowych ignorantów. Kto się jej dzisiaj boi? Konkurencja...

początek kalendarium:
maj 1981 - Lars i James poznają się w Newport Beach dzięki ogłoszeniu zamieszczonemu przez pierwszego z nich w kalifornijskim piśmie "The Recycler". Postanawiają założyć zespół. Lars wskazuje jako źródło inspiracji muzykę uwielbianych przez siebie zespołów z nurtu New Wave of British Heavy Metal.

koniec kalendarium:
wrzesień, październik, listopad 1996 - Kolejne etapy europejskiej trasy. Przez trzy miesiące zespół będzie grał w Czechach, Niemczech, Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwajcarii, Holandii, Szwecji, Finlandii, Norwegii, i na deser w Danii.

Tytuł: Metallica. Sznurki Pana Boga
Autor: Igor Stefanowicz
ISBN: 83-207-1531-8
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: 1996
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 148
Waga: około 500 g
Cena: + - ? zł
Seria: Biblioteka Rock Encyklopedii


Latem 1983 roku wybuchła epidemia. Wszyscy cierpieli na „Whiplash”. No, może nie wszyscy; to chorowała rosnąca lecz doborowa grupa wesołych ludzi znanych jako Headbangers. Właściwie, prawdę mówiąc, dotknięci tą chorobą wcale nie cierpieli; w rzeczywistości uwielbiali każdy rozsadzający ucho i pełen mocy akord wydobywający się z broni przyszłych pierwszych strzelców heavy metalu, Metalliki.

Prawie nikt nie przypuszczał, że zespół przetrwa, włączając tych fanów, którzy uważali to za zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe. Metallica jednak przetrwała, szturmem podbijając scenę za sceną. I prawdę powiedziawszy, żadnej z nich już nie oddała.

początek kalendarium:

26 grudnia 1963 - w Kopenhadze urodził się Lars Ulrich, perkusista i współzałożyciel Metalliki.

koniec kalendarium:
8 września 1996 - Metallica zawitała po raz trzeci do Polski. W tym czasie miała na koncie 50 milionów sprzedanych wszystkich swych płyt!.

Tak prawdę mówiąc. Bardzo skromna ta książeczka. Cóż można zmieścić na 50 stronach czystego tekstu o takim zespole. Reszta to przypisy, krótkie opowiastki, mini dyskografia, piraci na start i parę zdjęć. No, ale początki zawsze są trudne. (Patrz początek strony dwie biografie po 400 stron!)

Tytuł: Metallica: Biczowanie dźwiękiem (Metallica - Whiplash)
Autor: Eddie Mc Square
Tłumaczenie: Beata Fibakiewicz, uzupełnili: Piotr Kosiński i Tomasz Słoń
ISBN: 83-85335-37-4
Wydawnictwo: Rock-Serwis
Rok wydania: 1996 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: miękka
Stron: 100
Waga: około 125g
Cena: + - ? zł









Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=13076