Kisielewscy. Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek
Data: 16-05-2015 o godz. 21:35:39
Temat: Książki


Sięgająca początków XX wieku barwna opowieść o tej inteligenckiej rodzinie, od dawna zanurzonej w polskiej kulturze i naszej bogatej tradycji literackiej. Galerię wybitnych przedstawicieli rodu otwierają Jan August Kisielewski, dramaturg i jeden z założycieli kabaretu „Zielony Balonik", a także Zygmunt , pisarz, radiowiec, z przekonań piłsudczyk – ojciec Stefana Kisielewskiego . Centralną postacią książki jest sam „Kisiel", człowiek wszechstronny: kompozytor, publicysta, pisarz, wybitna osobowość życia politycznego i społecznego, enfant terrible Polski Ludowej

Zainteresowania muzyczne przekazał swemu tragicznie zmarłemu synowi, Wacławowi Kisielewskiemu, znanemu ze wspaniałych koncertów w duecie fortepianowym Marek i Wacek . Obecnie zaś rodzinę reprezentują Jerzy Kisielewski, dziennikarz, i Krystyna Kisielewska-Sławińska, romanistka i tłumaczka.


O pierwszym z Kisielewskich mówiono „najbłyskotliwszy meteor polskiego teatru”. Zanim oszalał, stworzył tylko dwie sztuki, które zyskały mu miano geniusza. Reszta – nawet to, że był współzałożycielem i pierwszym dyrektorem legendarnego Zielonego Balonika – stanowiła tylko dodatek. Nikt lepiej niż on nie opisał tej szczególnej formacji artystyczno-intelektualnej – krakowskiej cyganerii końca XIX wieku.


Drugi przez całe życie musiał walczyć z opinią mniej utalentowanego. Nie bardzo mu się to udawało. W dodatku za jego najlepszą książkę uznano tę, w której opisał dzieciństwo swoje i brata. Dopiero po latach doceniono, jak wierny jest w jego powieściach obraz Polski, beznadziejnie oczekującej na wolność, w której nadejście coraz mniej osób wierzy.


Trzeci ukończył konserwatorium i całe życie komponował. Oprócz tego pisał. Tyrmand uznał, że utwory muzyczne Stefana mogą istnieć lub nie – i jemu, i całemu światu są obojętne. Gdyby natomiast zrezygnował z napisania jakiegokolwiek tekstu, w świecie czegoś z pewnością by zabrakło. Dawniej bez jego felietonów niełatwo było wytrzymać absurdy PRL, dziś bez jego publicystyki jeszcze trudniej zrozumieć twór, jakim była Polska Ludowa.


Czwartego uważano za wielki talent pianistyczny. Został artystą variétés i wraz ze swoim partnerem zrobił jedyną w okresie PRL prawdziwą karierę na Zachodzie. Ale najbardziej pasjonowała go polityka. Powtarzał, że przed nim był już pianista, który został premierem wolnej Rzeczypospolitej. On będzie po Ignacym Janie Paderewskim następny. Nie doczekał rewolucji 1989 roku.


Mariusz Urbanek . Pisarz, dziennikarz. Autor kilkunastu książek, m.in. biografia generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego - Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie. Leopolda Tyrmanda - - Zły Tyrmand , Stefana Kisielewskiego - Kisiel, Jerzego Waldorfa - Waldorff. Ostatni baron Peerelu , Władysława Broniewskiego - Broniewski. Miłość, wódka, polityka, Jana Brzechwy - Brzechwa nie dla dzieci, Juliana Tuwima - Tuwim. Wylękniony bluźnierca. Jest również autorem zbiorowej biografii Genialni. Lwowska szkoła matematyczna oraz wyboru felietonów publikowanych w miesięczniku "Odra" - Przecieki niekontrolowana. Napisał też dwa tomy bajek - Mostek czarownic. Baśnie wrocławskie i Baśnie dolnośląskie, satyryczną historię Wrocławia - Zrób sobie Wrocław z ilustracjami Tomasza Brody oraz subiektywny przewodnik - Dolny Śląsk. Siedem stron świata

Tytuł: Kisielewscy. Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek
Autor: Mariusz Urbanek
ISBN: 83-244-0403-2
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: maj 2015
Format: 156x240 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 320
Waga: około 600 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Mireli Tomczyk




Dziś przypada 69. rocznica urodzin Wacka Kisielewskiego (12 .02.1943 - 12.07.1986 w Wyszkowie), postanowiłem przedstawić dwie książki, które przybliżą postać, tego wspaniałego muzyka, a troszeczkę zapomnianego.

Jego życie było pasmem sukcesów: miał wspaniałą, zżytą rodzinę, mnóstwo przyjaciół, a jego muzyczna kariera na Zachodzie była ewenementem na tle peerelowskiej szarzyzny.

Wszystko to przerwał wypadek samochodowy w lipcu 1986 roku, którego Wacek Kisielewski, jako jedyny z pasażerów, nie przeżył.

W książce tej Lucjan Kydryński opisuje historię znanego duetu Marek i Wacek. Przedstawia początek ich przyjaźni, drogę do kariery, a także ostatnie tournee. Książka zilustrowana jest unikalnymi archiwalnymi fotografiami. Marek i Wacek - fenomenalny duet fortepianowy założony w 1966 r. przez Wacława Kisielewskiego (1943–1986) i Marka Tomaszewskiego (1943- ). Duet stworzył wiele własnych ciekawych i nowatorskich kompozycji, m.in. " Rytm czasu" , " Lato ", jak również nagrał wiele wiele interpretacji muzyki klasyczne, m.in utworów Moniuszki , Chopina czy Liszta . Lekkość stylu gry duetu potrafiącego łączyć muzykę klasyczną z elementami jazzu zaowocował licznymi koncertami oraz około 30 płytami wydanymi zaróno w kraju jak i za granicą (m.in. Niemcy, Francja, Anglia). Działalność duetu zakończyła się w 1986 r. po tragicznej śmierci Wacława Kisielewskiego.

To właśnie Wacław Kisielewski jest autorem słynnego utworu instrumentalnego " Melodia dla Zuzi ", który zadedykował swojej córce Zuzannie. Wacław Kisielewski zginął w wyniku odniesionych ran po wypadku samochodowym w 1986 roku.

Tytuł: Marek i Wacek – historia prawdziwa
Autor: Lucjan Kydryński
ISBN: 83-2003-635-X
Wydawnictwo: Pomorze
Rok wydania: 1990
Format: 145x200 mm
Oprawa: miękkie
Stron: 168
Waga: około 250 g
Cena: + - ? zł


Sięgająca początków XX wieku barwna opowieść o tej inteligenckiej rodzinie, od dawna zanurzonej w polskiej kulturze i naszej bogatej tradycji literackiej. Galerię wybitnych przedstawicieli rodu otwierają Jan August Kisielewski (8.02.1876 w Rzeszowie - 29.01.1918 w Warszawie), dramaturg i jeden z założycieli kabaretu "Zielony Balonik", a także Zygmunt (27.03.1882 w Rzeszowie - 25.04.1942 w Warszawie), pisarz, radiowiec, z przekonań piłsudczyk – ojciec Stefana "Kisiela" Kisielewskiego. Centralną postacią książki jest sam "Kisiel" (7.03.1911 w Warszawie - 27.09.1991 w Warszawie), człowiek wszechstronny: kompozytor, publicysta, pisarz, wybitna osobowość życia politycznego i społecznego, enfant terrible Polski Ludowej. Zainteresowania muzyczne przekazał swemu tragicznie zmarłemu synowi, Wacławowi Kisielewskiemu (12.02.1943 - 12.07.1986 w Wyszkowie), znanemu ze wspaniałych koncertów w duecie fortepianowym Marek i Wacek . Obecnie zaś rodzinę reprezentują Jerzy Kisielewski, dziennikarz, i Krystyna Kisielewska-Sławińska, romanistka i tłumaczka.

Tytuł: Kisielewscy
Autor: Mariusz Urbanek
ISBN: 978-83-244-0019-5
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: 2006
Format: 160x240 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 302
Waga: około 800 g
Cena: + - 43 zł








Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=12935