Polski sukces płyty 'Shadows In The Night' Boba Dylana
Data: 15-02-2015 o godz. 11:25:49
Temat: Info


Nowa płyta Boba Dylana nie tylko budzi zachwyt krytyków, ale i świetnie się sprzedaje– w Polsce jest to najlepiej sprzedający się album Dylana w historii!W pierwszym tygodniu od premiery: album na CD i LP zadebiutował na 6. miejscu listy sprzedaży płyty OLiS wg. ZPAV a w wersji cyfrowej dotarł do 2. miejsca iTunes ), Album Charts, co jest jego najlepszym wynikiem nad Wisłą. Na całym świecie „Shadows In the Night” został również świetnie przyjęty – TOP10 w 13 krajach i szczyt listy sprzedaży w Wielkiej Brytanii robią wrażenie nawet w przypadku muzyka, który ma na koncie już 35 (!) płyt studyjnych.

Sukces płyty zbiegł się z wyborem Dylana na Człowieka Roku przez fundację MusiCares podczas wypełnionej do ostatniego miejsca ceremonii w Los Angeles 6 lutego b.r. Podczas imprezy zebrano aż 7 milionów dolarów (najwięcej w 25 letniej historii wydarzenia!), które tradycyjnie przeznaczone zostaną na wsparcie muzyków z problemami finansowymi, zdrowotnymi i osobistymi. Po koncercie, na którym najsłynniejsze utwory Dylana zaśpiewali we własnych interpretacjach tacy artyści jak Bruce Springsteen, Norah Jones, Jack White, Willie Nelson, Beck czy Bonnie Raitt i inni – Dylan wygłosił prawie 40 minutowe przemówienie, które podchwyciły media na całym świecie. Pełen zapis tej mowy, bazujący na osobistych notatkach artysty, wydrukował dziennika New York Times

Bob Dylan ma na koncie ponad 125 milionów sprzedanych płyt.

„Co tu dużo mówić, mamy do czynienia z arcydziełem. (…) Dylan znów nas zaskakuje (…), dawne hity brzmią w jego wykonaniu jak coś nieodkrytego”
M. Pęczak, POLITYKA

„To wyznanie miłosne, jakie Dylan czyni całemu katalogowi piosenek znanemu jako ‘Great American Songbook’. (…) Chce przywrócić dawną klasykę do życia, dlatego numery z ‘Shadows In The Night’ przepisał na własną estetykę”.
- R. Sankowski, GAZETA WYBORCZA

Poniżej garść cytatów z międzynarodowej prasy wychwalającej nowe dzieło Dylana.

Subtelnie prowokujące i przekonywujące… przypominają grobową ciszę przydrożnego baru. I to właśnie w tej ciszy zaskakuje głos Dylana. Jego skupienie i dykcja przywołują równowagę i klarowność jego utworów z lat 60., z jego ekscentrycznie rytmiczną cierpliwością w sposobie, w jakim przedłuża słowa i dźwięki ponad słabo zaznaczonym tempem. To nie jest zwykłe podśpiewywanie - to budowanie napięcia.”
– ROLLING STONE

„Sposób w jaki Dylan śpiewa na Shadows jest najlepszym jaki mogliśmy usłyszeć w ciągu ostatnich lat – niezależnie czy mówimy o nagraniach w studio czy występach na żywo. (…) Wiele z utworów porusza tematy typowe dla jesieni życia: wspomnienia wieku, kiedy liczyły się tylko rzeczy materialne, aż po utwory, które dotyczą śmiertelności. Nie oznacza to, że ta płyta jest rozpaczliwym tchnieniem, wręcz przeciwnie - jest orzeźwiającą, ponadczasową eksplozją, która mówi więcej o życiu niż o śmierci.”
– MOJO

„ To może być najłatwiejszy do polubienia album Dylana od czasu Time Out of Mind. Jest on niewątpliwie kandydatem do przyłączenia się do kolekcji najważniejszy albumów gwiazd rocka, stawiających czoła utartym standardom (…) Frank Sinatra śpiewał te piosenki przed nim, a on mimo wszystko zrobił to na swój sposób - i to z olśniewającym efektem.”
– THE GUARDIAN

„Shadows In The Night to naprawdę wspaniały album – to dźwięki starszego człowieka układającego swoje wspomnienia: stracone miłości, żale, triumfy oraz wyblakłe nadzieje, a wszystko to wśród niepokojących elektrycznych instrumentacji. Z dreszczykiem emocji, gorzko-słodki, hipnotyzująco poruszający i pokazujący najlepszy śpiew Dylana od 25 lat. To zdecydowanie nadzwyczajna płyta.”
– THE TELEGRAPH

„Nowe nagrania Dylana w jego mistrzowskiej interpretacji to powód do świętowania. Prawdziwa troska i wiedza jaką wnosi do amerykańskiej tradycji pop tymi słowami i muzyką – to coś wspaniałego.”
– USA TODAY

Płyta Boba Dylana jest już w sprzedaży cyfrowej (m.in. w serwisie iTunes ), na płycie CD i winylu (z dołączoną plytą w formacie CD). W przyszłym tygodniu album trafi do serwisów streamingowych. Aktualnym singlem z płyty jest piosenka znana z repertuaru Franka Sinatry - „Stay With Me”

Tracklista: "Shadows In The Night"

1. I'm A Fool To Want You (4:51)
2. The Night We Called It A Day (3:24)
3. Stay With Me (2:56)
4. Autumn Leaves (3:01)
5. Why Try to Change Me Now (3:38)
6. Some Enchanted Evening (3:28)
7. Full Moon And Empty Arms (3:26)
8. Where Are You? (3:37)
9. What'll I Do (3:20)
10. That Lucky Old Sun (3:36)

(Basia Popiołek-Sony Music Polska)Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=12573