Byłem gitarzystą Niemena
Data: 12-11-2014 o godz. 22:19:17
Temat: Książki


Dorobkiem muzycznym Tomasza Jaśkiewicza (ur. 1943 Serock) można by obdarzyć kilku gitarzystów, a jednak poświęcona mu książka skupia się na współpracy z jednym tylko artystą - Czesławem Niemenem († 2004). Niewiele osób wie jednak, że mało brakowało, aby wybrał w życiu zupełnie inną drogę

O czym jest ta książka?

O życiu:
osobista historia legendarnego muzyka "gitarowych" lat 60. i 70., zwanych w Polsce big-beatem

O Niemenie:
pierwsza opowieść o piosenkarzu z perspektywy członka jego zespołu

O historii:
barwny obraz rzeczywistości społecznej i politycznej, od PRL-u po współczesność, z punktu widzenia środowisk estradowych


W 1967 roku (miałem dziesięć lat), spędzając wakacje w Gdyni, zobaczyłem afisz zapowiadający koncert Czesława Niemena i Akwareli. Zmusiłem rodziców, by kupili mi na niego bilet. Ojciec zawiózł mnie do Sopotu i dzielnie postanowił mi towarzyszyć, choć sądząc z tego, co opowiadał mamie, nie był tym specjalnie zachwycony. Ja byłem w euforii. W Akwarelach na gitarze grał Tomasz Jaśkiewicz.

20 listopada 2006 roku, a więc prawie czterdzieści lat później, na Festiwalu Młodych Talentów Niemen Non Stop w Słupsku poznałem Tomasza. Okazało się, że świetnie nam się gada. O wszystkim: o polityce, sztuce, Witkacym, alkoholach czy tarle troci (to bardzo słupskie tematy). Najwięcej emocji budziły jednak sprawy związane z big-beatem. Przecież Tomek go współtworzył, a ja byłem fanem tej muzyki. Budowałem z elementów big-beatu swój gust i światopogląd, wsłuchując się w każdy dźwięk i w każde słowo.

Od tamtej pory spotykaliśmy regularnie, czasem w Słupsku, najczęściej w Warszawie. Zawsze po takich rozmowach żałowałem, że ich nie nagrywamy. Myślałem, że to jest świetny materiał na książkę. Tomek ma niezwykłą cechę - potrafi z prostych zdarzeń wysnuwać wcale nieproste refleksje. Ma w sobie sporo autoironii i poczucia humoru. Naprawdę lubię go słuchać.

Tak powstała ta książka, opowieść o big-beacie i jego bohaterach, o płytach i koncertach, o gitarach, podróżach i powojennej Warszawie, o otaczającym nas świecie, który tak szybko się zmienia, a przede wszystkim o wspaniałym muzyku i skromnym, wrażliwym człowieku.
Witold Górka


Tomasz Jaśkiewicz (1943) - wybitny gitarzysta rockowy. Grał w warszawskim zespole Chochoły, w Czerwono-Czarnych, a od 1966 roku w Akwarelach Czesława Niemena. Jako jedyny z tego składu został w następnym zespole Niemena Enigmatic, z którym wziął udział w nagraniu albumów "Bema pamięci żałobny rapsod" i tzw. "Czerwonego albumu". Po rozstaniu z Niemenem grał m.in. z grupą Bemibem i zespołem Krzysztofa Sadowskiego. Występował także z Ewą Bem, Tadeuszem Woźniakiem, Andrzejem Dąbrowskim i wieloma Innymi wykonawcami. Po latach powrócił na wielkie sceny wraz z projektem Stanisława Soyki "W hołdzie Mistrzowi"

Witold Górka (1957): twórca kultury, redaktor muzyczny i filmowy, scenarzysta, autor muzyki filmowej. W czasie swojej kariery zawodowej związany m.in. z Rozgłośnią Harcerską, teatrem Akademia Ruchu, TVP Kultura i Siecią Kin Studyjnych.


Tytuł: Byłem gitarzystą Niemena
Autorzy: Tomasz Jaśkiewicz, Witold Górka
ISBN: 978-83-280-1056-7
Wydawnictwo: Olé (Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o.)
Rok wydania: wrzesień 2014
Format: 142x202 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 288
Waga: około 400 g
Cena: + - 39 zł
Seria: Czasy ludzie muzyka

(Serdecznie Dziękuję Paniom Edycie Woźnica i Paulinie Panek)Gitarzysta Niemena: kocham ten czas, kiedy grałem z Czesławem

Gitarzysta Niemena: 5 lat z najwybitniejszym wodzemArtykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=12284