Dyrygent
Data: 04-11-2014 o godz. 21:36:33
Temat: Książki


Dmitrij Szostakowicz (12 lub 25.09.1906 Sankt Petersburg † 9.08.1975 Moskwa) - genialny kompozytor, niezwykle silna osobowość, człowiek bezgranicznie oddany muzyce. Jak zachowa się w obliczu nadciągającej katastrofy - niewyobrażalnego w swoim okrucieństwie Leningradu?

Skomponowana wówczas VII Symfonia Szostakowicza obrosła legendą. Jej pamiętne wykonanie w udręczonym mieście przeszło do historii. Na czele Orkiestry Radiowej, złożonej z głodujących, zmarzniętych, wycieńczonych i chorych muzyków stanął wówczas Karl Iljicz Eliasberg – tytułowy dyrygent – zakompleksiony, żyjący wciąż w cieniu wielkich i sławnych. Niezauważany, pomijany. Odgrodzony murem własnej surowości i starokawalerskich przyzwyczajeń. Dyrygent, przed którym stanęło przerastające go wyzwanie, a jednocześnie wielka szansa.

Ta opowieść o heroicznych przygotowaniach do słynnego, transmitowanego za granicę KONCERTU Z OBLĘŻONEGO MIASTA to dla Sarah Quigley pretekst do przedstawienia własnej, niezwykle ciekawej, barwnej wizji tworzenia przez Szostakowicza Symfonii Leningradzkiej. A przede wszystkim – niekonwencjonalna opowieść o życiu, pasji, miłościach Szostakowicza, jego pełnym napięć i czułości małżeństwie, o rozstaniach i powrotach.

O miłości, która wybacza, wzmacnia i pomaga osiągnąć nieosiągalne.

Ale też – w drugim planie – o fascynującej Ninie Bronnikowej z zespołu Kirowa, dziewięcioletniej wiolonczelistce Soni i tylu innych, których los raz na zawsze odmieniła Historia. I o najtrudniejszych wyborach, jakie musieli podejmować mieszkańcy Leningradu straszliwej zimy 1942 roku.


Owacje na stojąco! Uwielbiam powieści historyczne, których autorzy nie tylko wnikliwie i starannie przygotowują się do pracy, ale też rozumieją różnicę pomiędzy faktem a fikcją. W swojej powieści Sarah Quigley pokazuje, że należy do tej właśnie grupy. Daje przekonujący obraz oblężonego i głodującego miasta oraz przepiękną, mocną powieść o tym, jak muzyka może zmienić bieg historii.
- "Sunday Star-Times"


SARAH QUIGLEY - jedna z najpopularniejszych współczesnych pisarek nowozelandzkich. Jest absolwentką uniwersytetu w Oksfordzie, doktorem nauk humanistycznych, krytykiem literackim. Obecnie mieszka w Berlinie. Zadebiutowała jako poetka i autorka opowiadań. Jej bestsellerowa powieść DYRYGENT była najlepiej sprzedającą się powieścią w Nowej Zelandii w 2011 roku.


Tytuł: Dyrygent (The Conductor)
Autor: Sarah Quigley
Tłumaczenie: Bogumiła Nawrot
ISBN: 978-83-64700-28-6
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: październik 2014
Format: 145x215 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 384
Waga: około 400 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Dorotce Sztrubel


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=12246