Dziś premiera albumu ''25'' Jose Carrerasa
Data: 04-11-2014 o godz. 17:38:33
Temat: Info


"25" to także tytuł nowego albumu, jaki José Carreras nagrał wraz z przyjaciółmi takimi jak José Feliciano, Lang Lang, Richard Galliano , Alison Balsom i David Garrett (producentem albumu jest Christian Kolonovits).

Może najlepiej jest oddać głos samemu śpiewakowi, który tak opisał te chwile w swojej autobiografii: “21 lipca 1988 r. Piękny dzień, mój dzień. Dziś znów będę śpiewać. Dziś wieczorem w mojej ukochanej Barcelonie. To co minęło, jest jak zły sen. Zaledwie rok temu zaczął się najstraszniejszy okres mojego życia... atak białaczki.”

To było 25 lat temu. Carreras otrzymał 10 tysięcy dni w prezencie. 200 000 ludzi wspierało Carrerasa w tym pamiętnym momencie. Dwa miesiące później, w Operze Wiedeńskiej wiele osób wytrwale stało w kolejce przez 24 godziny aby kupić bilety na koncert będący powrotem na scenę José Carrerasa. Owacje. Łzy. Carreras powrócił, osiągnął to, o czym marzył podczas choroby, osiągnął to, co pozwalało mu wierzyć w sens życia. Znowu śpiewał!

Zaczyna się od wzruszających, brzmiących jak hymn dźwięków „Adoro”, w którym Carrerasowi towarzyszy śpiewając i grając na gitarze niezrównany Jose Feliciano. I znów Carraeras ukazuje swój niezwykły talent, pozwalający mu natchnąć radością życia znany przebój. "Esta tarde" to duet między pojedynczym głosem ludzkim, a olśniewającą grą pianistyczną Lang Langa.

W „La Strada” Carreras oddaje hołd jednej z najpiękniejszych piosenek w historii muzyki filmowej: maluje pejzaże dźwiękowe w precyzyjnie skomponowanej formie. Nie ma tu sztywnego podejścia, ale czujemy wzbierającą przyjemność, wpadające w ucho melodie i miłosne metafory. Oszałamiające solówki trąbki wykonuje piękna Angielka Alison Balsom, która otrzymała już trzykrotnie nagrodę krytyków angielskich Classical Brit Award, a także Echo Award w kategorii muzyki klasycznej.

Richard Galliano, jeden z najlepszych akordeonistów na świecie, akompaniuje José Carrerasowi w utworze “Non Dimenticar" ukazując jego muzyczną złożoność. Jeden z przebojów tego albumu streszcza w swym tytule credo Carrerasa: “Meraviglioso" (cudownie). To hołd złożony nowemu życiu. W czasie filmowania Cyganerii, Carrerasowi dawano na przeżycie jedną szansę na dziesięć. Ale on nigdy nie tracił nadziei, podjął walkę i wyzdrowiał.

“To jest jak piękny sen” - mówi dziś. 25 lat upłynęło od tego czasu. 25 lat nowego życia. “To moje 25 urodziny” - mówi Carreras. W tym czasie występował w największych teatrach operowych świata, dawał koncerty solowe, wziął udział w słynnym koncercie Trzech Tenorów (razem z Pavarottim i Domingo), który stał się najbardziej spektakularnym wydarzeniem w dziedzinie muzyki poważnej w historii, osiągając sprzedaż 100 milionów płyt i 2-miliardową publiczność obserwującą spektakl w Los Angeles na ekranach telewizorów. Równocześnie ze swoją karierą muzyczną Carerras poświęcał nieustannie czas na pomoc innym w ramach stworzonej przez siebie "Międzynarodowej Fundacji José Carrerasa Walki z Białaczką”. Zebrał 300 milionów euro dla swojej fundacji, która współpracuje ze szpitalami w Niemczech, USA i Szwajcarii dla urzeczywistnienia marzenia Carrerasa, aby ”białaczka była uleczalna zawsze i dla wszystkich”.

"25" to album, który przepełnia czysta radość muzyki, to świat José Carrerasa, w którym rządzą prawa nadziei.

Tracklista:

1. Meraviglioso (4:12)
2. Adoro - Feat. José Feliciano (4:09)
3. Esta tarde vi llover - Feat. Lang Lang (3:00)
4. Malafemmena (3:42)
5. Nisciuno po sape - Feat. David Garrett (3:01)
6. E impossibile (3:18)
7. La Strada - Feat. Alison Balsom (3:37)
8. Non dimenticar - Feat. Richard Galliano (3:24)
9. Contigo aprendi (4:03)
10. Perfidia (3:15)
11. Acercate mas (3:12)
12. Io che non vivo (2:50)
13. Me so m'briacato e sole (3:06)
14. Il nostro concerto - Feat. Lang Lang (3:47)

(Inga Chmielewska-Universal Music Polska)Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=12239