Jimi Hendrix. Sam o sobie
Data: 23-10-2014 o godz. 10:03:05
Temat: Książki


Cztery lata sławy – tyle wystarczyło Jimiemu Hendrixowi , aby stać się ikoną światowej kultury. Oryginalność i siła wyrazu jego muzyki w połączeniu z niepowtarzalną gitarową maestrią zapewniły mu trwałe miejsce w muzycznym panteonie.Jaki jednak był ten znany wszystkim artysta? Od chwili, gdy Hendrix, człowiek skromny i niezwykle skryty, ukazał się oczom szerokiej publiczności, jego postać nieodmiennie kryje się we mgle tajemnicy, z biegiem czasu gęstniejącej coraz bardziej.

Napisano o nim wiele. Wypowiadali się znawcy, fani, a także krytycy, zgodnie i niezgodnie z prawdą. Tymczasem Jimi pozostawił własną relację o sobie, ukrytą, niczym w chińskiej łamigłówce, pośród licznych wywiadów, tekstów piosenek, wierszy, zapisków, a nawet scenicznych zagajeń. Książka Jimi Hendrix. Sam o sobie stanowi zbiór tych wszystkich cząstek, opracowany w formie narracyjnej. W ten sposób powstał tekst, który można nazwać pamiętnikiem – osobistym, dowcipnym i poetyckim w wyrazie. Na jego kartach Jimi Hendrix po raz pierwszy opowiada sam o sobie tak, jak tylko on to potrafił.

Fragmenty wstępu:

Autorem tej książki jest Jimi Hendrix. Ponieważ jednak jej tekst został opracowany po śmierci artysty, należy chyba objaśnić, w jaki sposób się to odbyło.
W pewnym sensie pomysłodawcą wydania zbioru także był sam Jimi. Zaczęło się od jego filmowej biografii, nad którą pracowałem wspólnie z Alanem Douglasem. Nie chcąc wypowiadać się w imieniu Jimiego, zaczęliśmy eksperymentować z jego własnymi słowami i komponować dialogi z fragmentów zarejestrowanych wypowiedzi. Tak powstała olbrzymia dokumentacja, zawierająca materiały z przeróżnych źródeł; warunkiem było tylko potwierdzenie ich stuprocentowej autentyczności. Spadła na nas istna klęska obfitości, ponieważ przez cztery lata swojej sławy Jimi nieustannie udzielał wywiadów, a do tego miał nałóg pisania. Hotelowa papeteria, porwane kartki, kartony po papierosach, serwetki - pisał na wszystkim, co wpadło mu w ręce (...) - Peter Neal


Chciałbym was teraz ostrzec, że będzie trochę głośno.
Jimi Hendrix

Czytając tę książkę, słyszę jego głos.
Leon Hendrix

Na kartach tej książki legendarny gitarzysta jawi się jako człowiek elokwentny i obdarzony instynktowną mądrością. Z każdej strony spogląda na nas ktoś, kto żył pełnią życia
Mojo

Intymny wgląd w myśli artysty-muzyka. Pasjonujące.
Wall Street Journal

Zdumiewająca relacja z pierwszej ręki, wciągająca i absorbująca lektura, skarb dla wielbicieli twórczości legendarnego gitarzysty. Sunday Times
Sunday Times

Poetycka perełka. Każda strona pobudza wyobraźnię. Jimi Hendrix. Sam o sobie to drzwi do umysłu Hendrixa.
examiner.com


Tytuł: Jimi Hendrix. Sam o sobie (Jimi Hendrix. Staring at Zero)
Autor: Jimi Hendrix
Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
ISBN: 978-83-7778-788-5
Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
Rok wydania: październik 2014
Format: 153x228 mm
Oprawa: twarda
Stron: 260
Waga: około 450 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Reni Bogiel-Mikołajczyk

Klucz do zrozumienia osobowości i muzycznego świata Jimiego Hendrixa

Nawet jak na gwiazdę rocka jego droga na szczyt była dramatycznie trudna. Przygnębiająca bieda, pijackie awantury, niepełnosprawne rodzeństwo, kłopoty z prawem.

Swoją pierwszą gitarę znalazł w śmieciach. Miała tylko jedną strunę. Od tego momentu wszystko inne przestało się liczyć. Na krótkie cztery lata świat zachłysnął się jego geniuszem – być może większym niż kogokolwiek innego w historii rocka. Dla Leona Hendrixa brat na zawsze pozostał jednak Busterem – bohaterem z dzieciństwa.

*****

fragment WSTĘPU

Wczesnym wrześniowym rankiem 1970 roku wyglądałem przez kraty celi o powierzchni dwa na dwa metry w zakładzie poprawczym Monroe Reformatory w stanie Waszyngton. Przez rząd łukowych okien rozmieszczonych w przeciwległej betonowej ścianie wpadły pierwsze promienie słońca, które rozjaśniało czyste, błękitne niebo. Piękne barwy świata na zewnątrz sprawiły, że groszkowa zieleń krat oraz ścian celi wyglądała jeszcze bardziej przygnębiająco. Zgarniałem właśnie rzeczy, żeby zgłosić się do pracy w kuchni, gdy moją uwagę zwróciło poruszenie wśród więźniów z cel na pierwszym poziomie. Niewyraźne komunikaty rozbrzmiewające w radiu mieszały się szeptami innych osadzonych.
Nagle poranną ciszę rozdarł krzyk:
- Człowieku, nawet tak nie mów!
- Serio, Jimi Hendrix nie żyje - rzekł ktoś - Właśnie powiedzieli w radiu.
- Morda w kubeł! - krzyknął inny - Stary, tam na górze siedzi jego młodszy brat.
Z początku starałem się nie zwracać uwagi na kłótnię. Plotki o śmierci Jimiego wypływały w mediach regularnie, uznałem więc, że więźniowie spierają się o jakieś bzdury wyssane z palca przez ludzi chcących sprzedać gazetom kolejną sensację. Media od lat donosiły, że Jimi zrobił to czy tamto i ukazywały się stale w zupełnie innym świetle. W tych plotkach przeważnie nie było krzty prawdy.
Wtedy w całym bloku C zadudnił dochodzący z więziennego megafonu zniekształcony głos:
- Więzień Leon Hendrix, 156724. Zgłosić się do biura kapelana.
Po tym komunikacie serce zamarło mi w piersi, gdyż w kiciu taka wiadomość oznacza zwykle jedną z dwóch rzeczy. Oficjele więzienia wzywają osadzonego do biur na parterze tylko w wypadku, gdy nadszedł dzień wyjścia na wolność albo do śmierci w rodzinie.
Do wyjścia brakowało mi sześciu miesięcy (...)

*****

„Oczami brata” to relacja przywołująca na myśl książki Marka Twaina, napisana z nerwem, barwna, żywa i poruszająca. Wraz z Leonem Hendrixem odkrywamy w słynnych piosenkach Jimiego zawoalowane wątki autobiograficzne oraz ślady dziecięcej fascynacji kosmosem. Wskakujemy też na rockandrollową karuzelę – czytamy, jak pod koniec lat sześćdziesiątych wyglądało szalone, hedonistyczne życie gwiazd rocka. Bez wątpienia poznajemy duszę twórcy „Purple Haze” lepiej niż kiedykolwiek dotychczas. Odkrywamy powody traum, niepokojów i rozterek wyrażonych w jego muzyce. Wchodzimy w jego niezwykłą twórczość jak do siebie.
Wiesław Weiss, redaktor naczelny „Teraz Rock”

Błysk prawdziwego Jimiego Hendrixa, daleko wykraczający poza wykreowane sceniczne występy.
„Publishers Weekly”

„Jimi Hendrix. Oczami brata” to książka przede wszystkim dla najwierniejszych fanów Hendrixa. Tych, którzy przeczytali już biografie muzyka, znają na pamięć jego płyty i chcieliby dowiedzieć się o nim jeszcze czegoś. Oczywiście czytając opowieść Leona można nie raz zastanowić się, na ile jest ona prawdziwa? Jimi w oczach brata jest ideałem – człowiekiem bez skazy: zawsze uczciwym (nigdy niczego nie ukradł), geniuszem gitary, który gdyby nie został muzykiem, zostałby i tak geniuszem, tyle że w innej dziedzinie życia. Ba, Leon nawet twierdzi, że porządny Jimi nigdy nie brał narkotyków przed koncertami. No cóż, to jego wspomnienia, ma do nich prawo. Nie zmienia to faktu, że książka jest ciekawa i dobrze napisana, a fani Jimiego mogą dzięki niej jeszcze bardziej docenić upór swego idola, który mimo ciężkiego dzieciństwa dotarł na sam szczyt.
Marcin Bąkiewicz - CGM


Tytuł: Jimi Hendrix. Oczami brata (Jimi Hendrix: A Brother's Story)
Autor Leon Hendrix, Adam Mitchell
Tłumaczenie: Mateusz Kopacz
Projekt okładki: Paweł Szczepanik/BookOne.pl
ISBN: 978-83-7924-129-3
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania: marzec 2014 (Polska)
Format: 150 x 215 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 320
Waga: około 425 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Pawłowi Szczepanikowi
Kolejna powieść Witka Łukaszewskiego , wirtuoza gitary, a jednocześnie pisarza posługującego się żywym, barwnym językiem w swoich powieściach.

Po opisie przygód i życia członków legendarnego Led Zeppelin („Schodami do nieba”) otrzymujemy niezwykłą opowieść o życiu dwóch demonicznych wirtuozów gitary i skrzypiec; Jimiego Hendrixa i Niccolo Paganiniego. Okazuje się , że czas nie ma znaczenia, jeśli chodzi o wielką Sztukę i wielkie osobowości. Kobiety, miłość, seks, olbrzymie pieniądze, a przede wszystkim wielkie natchnienie i nieuleganie powszechnie obowiązującym regułom, pozwala doskonale zrozumieć się obu tym wirtuozom, mimo dzielących ich od siebie prawie dwustu lat.

Świetna książka, doskonale się czyta. Polecam nie tylko fanom rocka.
(Krzysztof Cugowski - Budka Suflera)

Witek Łukaszewski - gitarzysta, poeta, pisarz. Ma na swoim koncie osiem płyt z pogranicza flamenco i rocka oraz tom poezji "Cafe Poema". Jego debiut powieściowy "Schodami do nieba", powieść o Led Zeppelin, spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem czytelników. Trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą flamenco.


Tytuł: Jimy Hendrix & Niccolo Paganini. Dialogi
Autor: Witek Łukaszewski
ISBN: 978-83-60157-73-2
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: kwiecień 2013
Format: 155x195mm
Oprawa: twarda
Stron: 424
Waga: około 600 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Bartoszowi ZujewskiemuNowa biografia Jimiego Hendrixa (27.11.1942 w Seattle, stan Waszyngton - 18.09.1970 w Londynie) "Pokój pełen luster" odsłania nieznane szczegóły jego życia, m.in. romans z Brigitte Bardot .

Album „ Valleys of Neptune ” z niepublikowanymi wersjami nagrań „ Red House”, „ Fire” i „ Stone Free ” rozpoczyna wznowienia klasycznych płyt. (ponad 350 ston)

Charles R. Cross przekonuje znakomitą książką „Pokój pełen luster”, że nie wiedzieliśmy o Hendriksie nic. Lub prawie nic.

Biograf przeprowadził 320 wywiadów z członkami rodziny gitarzysty i przyjaciółmi. Kluczem do jego skomplikowanej historii uczynił kompozycję „ Room Full of Mirrors”. Muzyk przedstawił się w niej jako zakładnik własnej pamięci, oglądający się niczym w zwierciadle w traumatycznych wspomnieniach z dzieciństwa i młodości.

Charles R. Cross jest autorem m.in. książki Pod ciężarem nieba. Biografia Kurta Cobaina

Doskonałe tłumaczenie Jarka Rybskiego (m.in. Tom Waits, Eric Clapton, John Lennon i wiele wiele innych)

Tytuł: Pokój pełen luster. Biografia Jimiego Hendriksa (Room Full of Mirrors: A Briography of Jimi Hendrix)
Autor: Charles R. Cross
Tłumaczenie: Jarosław Rybski
ISBN: 978-83-245-8927-2
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: kwiecień 2010 (Polska)
Format: 170x245 mm
Oprawa: twarda
Stron: 312
Waga: około 650 g
Cena: + - 39 zł

(Serdecznie Dziękuję Panu Marcinowi Wolnemu)
Kariera zespołu The Jimi Hendrix Experience jest jedną z najbardziej oszałamiających i nieprawdopodobnych w historii rock'n'rolla. Podróż przez wyprzedane do ostatniego miejsca sale koncertowe wypełniła ich życie seksem, narkotykami, gwiazdorstwem i wyczerpaniem. W tym czasie stworzyli najbardziej wybuchową, pomysłową i natchnioną muzykę jaką kiedykolwiek słyszano.

Teraz, po raz pierwszy, Noel Redding (25.12.1945 Folkestone, Kent, Anglia † 11.05.2003 Clonakilty, Count Cork, Irlandia) , basista The Experience, opowiada całą historię zespołu. Zrozumiale i dowcipnie opisuje tworzenie przez grupę nowej muzyki; fenomen występów na żywo; grę Hendrixa zębami i podpalanie gitary, reakcje rozhisteryzowanej publiczności; a także konsekwencje kłopotów prawnych i zbiorowej obłudy.

Szczera, zabawna, bogata w anegdoty, dająca wgląd w życie Hendrixa, jego geniusz i sposób w jaki był wykorzystany Are You Experienced? jest książką o niezapomnianej grupie i muzycznej legendzie.

Noel Redding zaczął grać rock'n'rolla w 1958 roku, w wieku trzynastu lat; w roku 1966 został basistą Jimiego Hendrixa. Mieszkał w Clonakilty, w Irlandii. Carol Appleby mieszkała i pracowała z nim prawie przez dwadzieścia lat.


Tytuł: Czy jesteś doświadczony? Prawdziwa historia The Jimi Hendrix Experience (Are You Experienced? The inside story of the Jimi Hendrix Experience)
Autor: Noel Redding i Carol Appleby
Tłumaczenie: Joanna Majka
ISBN: 83-87598-91-7
Wydawnictwo: KAGRA
Rok wydania: listopad 2000 (Polska)
Format: 145x210 mm
Oprawa: miękka
Stron: 238
Waga: około 350 g
Cena: + - 29 zł
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=12195