Jim Morrison w intymnych wspomnieniach
Data: 19-06-2014 o godz. 21:23:41
Temat: Książki


Jest rok 1967 i Jim Morrison (8.12.1943 Melbourne, Floryda † 3.07.1971 Paryż) staje się sławny. Zbuntowana siedemnastoletnia Judy Huddleston – przyszła studentka akademii sztuk pięknych – marzy o idealnej miłości. Po jednym z koncertów obsesyjnie zakochuje się w wokaliście.



Rozpoczyna się trwający cztery lata burzliwy romans muzycznego geniusza i gotowej na każde poświęcenie uwodzicielskiej nastolatki. Judy napisała tę książkę na kanwie osobistych dzienników z tamtego okresu. Z przejmująco intymnych wspomnień wyłania się portret wrażliwego i pełnego sprzeczności Jima Morrisona. Gwałtowna namiętność, Los Angeles lat 60. oraz pełen narkotyków i alkoholu świat „wolnej miłości” stanowią tło tej niezwykłej historii.

Zrobiłam sobie staranny makijaż i podkręciłam pod spód końcówki włosów. Potem mama odwiozła mnie do szpitala psychiatrycznego w Centrum Medycznego County/USC. Miałam na sobie skórzane sandały na koturnach, obcisłe ciemne dżinsy, bluzkę w stylu skrzydło nietoperza ozdobioną azteckim wzorem i wielki muszelkowy naszyjnik. w dłoni ściskałam zaświadczenie lekarskie z poradni zdrowia psychicznego zalecające moją natychmiastową hospitalizację, ale nie chciałam, żeby ktokolwiek uznał mnie za wariatkę.
Ostatecznie dopiero co wróciłam z Paryża. widziałam grób Jima. Niedawno jego dziewczyna Pam też przedawkowała prochy i zmarła. Odrzucono moją pierwszą książkę, moje próby samobójcze zawiodły i marzyłam o zabiciu własnej matki. W dodatku miałam zbyt pogardliwy stosunek do bycia modelką, by odnieść sukces w tym zawodzie, co zrujnowało zupełnie mój plan C - jak przeżyć po zdobyciu tytułu licencjata sztuk pięknych w Kalifornijskim Instytucie Sztuki. Sztuki piękne, podobne jak sława, mają swój czas, a mój właśnie minął. Przez 24 lata nie miałam przerwy. Teraz była moja przerwa. (...) (str. 28)


"Życie Jima Morrisona jest dobrze udokumentowane, ale ta książka jest przede wszystkim o wysokiej cenie, jaką płaci się za bycie zbyt blisko kogoś, Kto płonie gwałtownym, niszczycielskim płomieniem"
Sue William Silverman
autorka Love Sick:One Woman´s Journey Through Sexual Addiction


Judy Huddleston wykłada sztukę i pisanie kreatywne na Uniwersytecie Stanowym w Kalifornii. Jest autorką książki This Is the End, My Only Friend. Publikowała w wielu pismach literackich, między innymi "NANO Fiction", "New South", "Los Angeles Review" i "Word Riot".

Tytuł: Jim Morrison w intymnych wspomnieniach (Love Him Madly. An Intimate Memoir of Jim Morrison)
Autor: Judy Huddleston
Tłumaczenie: Tomasz Szlagor
ISBN: 978-83-271-5150-6
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: maj 2014 (Polska)
Format: 145x225 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 232
Waga: około 325 g
Cena: + - 34 zł


Serdecznie Dziękuję Panu Marcinowi Wolnemu




Poeta, szaman, narkoman na wiecznym rauszu, wokalista The Doors - Jim Morrison (8.12.1943 Melbourne, Floryda † 3.07.1971 Paryż) po swojej tragicznej śmierci w 1971 roku szybko osiągnął status postaci kultowej.

W "Królu Jaszczurze" Jerry Hopkins, współautor legendarnej już książki „Nikt nie wyjdzie stąd żywy” (patrz niżej), ponownie zagłębia się w życie Jima Morrisona i przedstawia świeże spojrzenie na ten potężny i trudny talent, ukazując go raczej jako człowieka z krwi i kości niż mit, którym się stał. Książka ta zawiera również serię wywiadów z artystą przeprowadzonych przez dziennikarzy branży muzycznej Bena Fonga-Torresa, Johna Toblera, Richarda Goldsteina oraz innych. Opublikowane w całości prezentują Morrisona, jakiego dotychczas nie dane nam było poznać - elokwentnego, inteligentnego, dowcipnego, wręcz nazbyt skromnego. Hopkins zawarł też w książce nowe informacje o ludziach, których "erotyczny polityk" opuścił.

Tytuł: Jim Morrison. Król Jaszczur. (The Lizard King. The Essential Jim Morrison)
Autor: Jerry Hopkins
Tłumaczenie: Katarzyna Jokiel-Paluch
ISBN: 978-83-63885-31-1
Wydawnictwo: Anakonda
Rok wydania: grudzień 2013 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 262
Waga: około 650 g
Cena: + - 49 zł
Seria: Gwiazdy sceny




W książce Jim Morrison (8.12.1943 Floryda – 3.07.1971 Paryż) poważany dziennikarz Stephen Davis zgromadził materiał pochodzący z tysięcy oryginalnych wywiadów, odgrzebanych nagrań i nieopublikowanych dzienników Morrisona, tworząc wyrazisty portret wyobcowanego geniusza.

Davis zagląda pod maski Króla Jaszczurów i Pana Charyzmy, by odnaleźć człowieka o wielkiej inteligencji i ambicjach poetyckich, dręczonego przez wewnętrzne demony, które opanowały jego moc twórczą, doprowadzając do autodestrukcji.

Każda strona odkrywa fascynujące szczegóły, nadaje nową perspektywę poszczególnym etapom życia Morrisona, od niespokojnego dzieciństwa w rządzonym silną żołnierską ręką domu poprzez dojrzewanie na awangardowej scenie Los Angeles lat 60. po napięcie towarzyszące karierze Doorsów, gdy ich utwory pięły się na szczyty list przebojów - kiedy coraz trudniejsze stosunki Morrisona z kolegami z zespołu, legendarne pijackie i narkotyczne wybryki oraz rozpaczliwe, burzliwe romanse (zarówno z kobietami, jak i mężczyznami) osiągały apogeum.

W kulminacyjnym rozdziale Davis przedstawia nowe, niedawno odkryte w Paryżu fakty, próbując w końcu rozwikłać liczne tajemnice związane ze śmiercią Morrisona i odtworzyć ostatnie dni i godziny życia największej amerykańskiej gwiazdy rocka.

Tytuł: Jim Morrison. Życie, śmierć, legenda (Jim Morrison. Life, Death, Legend)
Autor: Stephen Davis
Tłumaczenie: Iwona Michałowska
ISBN: 978-83-7384-466-7
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: 2006 (Polska)
Format: 170x245 mm
Oprawa: twarda
Stron: 406
Waga: około 900 g
Cena: + - 49 zł


W rockowym panteonie The Doors pełnili rolę swoistej anomalii. W latach swej świetności nie byli grupą ani folkową, ani jazzową, a chociaż niektórzy krytycy przypinali im łatkę grupy "acid-rockowej", to jednak The Doors niewiele mieli wspólnego z acid-rockowym brzmieniem San Francisco, reprezentowanym przez hippiesowskie zespoły typu Jefferson Airplane , Quicksilver czy Grateful Dead . Nic ich także nie łączyło z inwazją angielskiego rocka, czy w ogóle z muzyką pop, choć udało im się wywindować na pierwsze miejsce aż trzy single. W Nowym Jorku jednak wręcz ich hołubił - w zasadzie Doorsi czuli się tam jak u siebie w domu, choć wciąż bardzo daleko znajdowali się od np. Velvet Underground, pomimo upodobania sobie przez obie grupy ciemnych i mrocznych klimatów (...)

Aby uzyskać możliwie najpełniejszy obraz postaci Jima Morrisona, należy dokładnie poznać zespół The Doors i pamiętać, bo to ważne, że była to grupa, której wszyscy członkowie połączeni ze sobą niczym w jakimś niezwykłym diamentowym czworokącie (...)

Tytuł: Nikt nie wyjdzie stąd żywy. Historia Jima Morrisona (No One Here Gets Out Alive)
Autor: Jerry Hopkins & Danny Sugerman
Tłumaczenie: Grzegorz Grątkowski
ISBN: 83-86-365-04-8
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: wrzesień 1995 (Polska)
Format: 120x180 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 468
Waga: około 450 g
Cena: + - ? zł


Wątkiem przewodnim w życiu Jima było pisarstwo. Do lata 1971 roku zapełnił ponad 1600 stron swoimi wierszami, anegdotami, epigramami, esejami, opowiadaniami oraz szkicami do sztuk teatralnych i filmów. Tworzenie poezji stanowiło dla Jima rzemiosło, które musiał wykonywać i udoskonalać.

Wiersze poddawał ciągłym przeróbkom, skracał je, poszerzał, łączył z innymi. Przeglądał szkice, zmieniał je i przypisywał z jednego notatnika do innych. Proces tworzenia jednego wiersza mógł się rozciągnąć na wiele lat i kilka notatników. Jednak ani jednej strony nie zaopatrzył w datę, numer czy też w jakimkolwiek inny sposób umiejscowił w czasie.

"Przygotowując do wydania poezje Jima staraliśmy się być dokładni i całkowicie wierni jego założeniom na tyle, na ile udało nam się je odczytać. Aby ustalić ostateczną wersję utworu, porównywaliśmy i analizowaliśmy szkice. Opracowane w ten sposób wiersze ukazały wyraźny, ciągły proces rozwoju, poczynając od pierwszych haseł poprzez różne etapy przejściowe aż do ukończonego, dopracowanego dzieła. Wiele wierszy nigdy nie zostało ukończonych, a to z tej prostej przyczyny, że nie były jeszcze gotowe kiedy zmarł Jim.

"Dzikie Pustkowie" oddaje wiernie zawartość zapisków i notatników Jima. Nic nie zostało zmienione. Każde słowo, każda linijka pochodzi z oryginału."
(Columbus B.Courson, Pearl Marie Courson)
(Frank Lisciandro, Katherine Lisciandro
)


Tytuł: Wilderness - dzikie pustkowie (Wilderness - The Lost Writings Of Jim Morrison)
Autor: Jim Morrison
Tłumaczenie: Artur Brodowicz
ISBN: 83-85335-20-X
Wydawnictwo: Rock-Serwis
Rok wydania: 1994 (Polska)
Format: 115x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 198
Waga: około 220 g
Cena: + - ? zł


Wiosną 1969 r. Jim zrealizował jedno ze swoich marzeń. Mike Hamilburg, agent amerykańskiego poety, przyjaciela Morrisona, Michaela McClure´a, dopomógł mu w wydaniu (w nakładzie 100 egz.) dwóch tomików poezji. Pierwszy z nich The Lords nie był zbiorem wierszy, lecz osiemdziesięciu dwóch luźnych obserwacji - często nieco niejasnych i trudnych do Zinterpretowania. Książka została przepięknie wydana, wydrukowano ją na kremowym papierze czerpanym formatu A4, a opracowano w sztywną, niebieską okładkę z czerwonym grzbietem i tytułem wytłoczonym złotymi literami.

Drugie dzieło The New Creatures wypadło na tle poprzedniczki dużo skromniej. Czterdzieści dwie bladożółte strony o kieszonkowym formacie, brązowa oprawa i również złote litery sprawiały wrażenie eleganckiego szkolnego podręcznika.

7 kwietnia 1970 r. wydawnictwo Simon and Schuster wznowiło poezje Jima. Tym razem ukazały się one w formie jednej książki w twardej oprawie, która oczywiście nosiła tytuł The Lords and The New Creatures, Jesienią roku następnego tomik doczekał się trzeciego wydania - w jeszcze inne formie. Tym razem wydawcy zdecydowali się na wersję "kieszonkową", z miękką okładką i zdjęciem twarzy Jima autorstwa Edmonda Teske´a. Fotografię tę wybrał sam Jim w przeddzień swojej śmierci...(...)
(Piotr Kosiński)

Tytuł: Poezje. Władcy i Nowe Stworzenia (The Lords and The New Creatures)
Autor: James Douglas Morrison
Tłumaczenie: Artur Brodowicz
ISBN: 83-85335-18-8
Wydawnictwo: Rock-Serwis
Rok wydania: 1993 (Polska)
Format: 115x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 144
Waga: około 140 g
Cena: + - ? zł


Śmierć Jima Morrisona , charyzmatycznego lidera grupy The Doors , należy do najbardziej tajemniczych wydarzeń w historii rocka. Przez ponad dwadzieścia lat fani i historycy muzyki rockowej zastanawiali się nad niecodziennymi okolicznościami zgonu wokalisty i próbowali odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: Czy rzeczywiście umarł?

Teraz, po raz pierwszy w historii, pisarz i fan Doorsów, Bob Seymore odpowiada na to i inne pytania w książce "The End", intrygującej opowieści o ostatnich dniach Morrisona w Paryżu w lecie 1971 roku. Posługując się techniką śledztwa detektywistycznego, Seymore idzie tropem Morrisona, przeprowadza wywiady z kluczowymi postaciami i zbiera dokumentację policyjną oraz zeznania świadków. W książce znajdują się niepublikowane dotąd fragmenty oficjalnych raportów, fotografie z ostatniego okresu życia artysty i wreszcie odpowiedź na pytanie, które fani Doorsów zadają sobie od dwudziestu lat.

"The End" – ostatnie słowo o Jimie Morrisonie i The Doors.

Tytuł: The End. Śmierć Jima Morrisona
Autor: Bob Seymore
Tłumaczenie: Jędrzej Polak
ISBN: 83-85365-14-1
Wydawnictwo: Britanica Press Głos Wielkopolski
Rok wydania: 1992 (Polska)
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka
Stron: 86
Waga: około 200 g
Cena: + - 40 000 zł (40 zł)


Każdy fan Doorsów, bez względu na wiek, musi przeczytać tę książkę, pełną pikantnych szczegółów i gorzkich wspomnień. Jest to jedyna w swoim rodzaju, fascynująca wyprawa w przedziwną krainę, którą zamieszkiwał Jim Morrison. Jest to również szczegółowy i niesamowicie zajmujący opis krótkiego życia, gdzieś na krawędzi, w piekle lub jeszcze dalej...

Oto Jim Morrison - pieśniarz, filozof, poeta, skazaniec, charyzmatyczny i nawiedzony uczeń ciemności, który odrzucał władzę w jakiejkolwiek postaci. Odkrywca badający "... granicę rzeczywistości, po to by sprawdzić co się stanie...."

Tytuł: Nikt nie wyjdzie stąd żywy. Historia Jima Morrisona (No One Here Gets Out Alive)
Autor: Jerry Hopkins & Danny Sugerman
Tłumaczenie: Grzegorz Grątkowski
ISBN: 83-85365-09-5
Wydawnictwo: Britanica
Rok wydania: 1992 (Polska)
Format: 120x180 mm
Oprawa: miękka
Stron: 384
Waga: około 300 g
Cena: + - ? zł


Książka ukazała się bez jakiegokolwiek opisu, nawet bez ISBN-u (to były pierwsze koty za płoty wydawnictwa Britannica).
Oto 59 piosenki w przekładach J. Polaka i M. Zgaińskiego.

Been Down So Long
Blue Sunday
Break On Through
Cars Hiss By My Window
Changeling
Crystal Ship
Do It
Easy Ride
End Of The Night
End, the

Five To One
Hello, I Love You
Horse Latitudes
Hyacinth House
I Can`t See Your Face In My Mind
I Looked At You
Indian Summer
L'America
L.A. Woman
Land Ho!

Light My Fire
Love Her Madly
Love Me Two Times
Love Street
Maggie M'Gill
Moonlight Drive
My Eyes Have Seen You
My Wild Love
Not To Touch The Earth
Peace Frog

People Are Strange
Queen Of The Highway
Riders On The Storm
Roadhouse Blues
Runnin` Blues
Shaman`s Blues
Ships Of Fools
Soft Parade, the
Soul Kitchen
Spanish Caravan

Spy, the
Strange Days
Summer`s Almost Gone
Take It As It Comes
Tell All The People
Touch Me
Twentieth Century Fox
Unhappy Girl
Unknown Soldier, the
Waiting For The Sun

Wasp, the (Texas Radio And The Big Beat)
We Could Be So Good Together
When The Musics Over
Wild Child
Wintertime Love
Wishful Sinful
Yes, The Rivers Knows
You Make Me Real
You`re Lost Little Girl

Tytuł: Jim Morrison and The Doors. Piosenki w przekładach
Autor: Jim Morrison
Tłumaczenie: Jędrzej Polak, Marek Zgaiński
ISBN: 83-85365-14-1 nie podano
Wydawnictwo: Britanica
Rok wydania: 1991 (Polska)
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 140
Waga: około 200 g
Cena: + - ? zł








Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=11748