NIRVANA. Dziennik z trasy.
Data: 21-04-2014 o godz. 22:58:54
Temat: Książki


Gdy w roku 1991 świat zachwycił się albumem „Nevermind”, Nirvany promowała tę płytę w Wielkiej Brytanii. Jej koncerty otwierała szkocka formacja Captain America, której perkusista, Andy Bollen, prowadził notatki, składające się na niniejszy „dziennik z trasy”.Poznajemy tutaj Kurta Cobaina (†1994) od innej strony niż dotychczas. Widzimy go w garderobie. Słyszymy, że boi się utraty dawnych fanów. Dowiadujemy się, że uwielbiał Bay City Rollers. Podglądamy go, jak żartuje i robi kawały kolegom i publiczności. A przede wszystkim obserwujemy zespół w okresie, gdy stawał się jedną z najważniejszych grup rockowych na świecie. Obowiązkowa lektura dla każdego fana Nirvany.

ANDY BOLLEN grał w różnych zespołach od piętnastego roku życia. Kiedy przypadkiem został perkusistą zespołu Captain America, ruszył na wspólną trasę z Nirvaną. Od tego czasu zajmuje się pisaniem tekstów komediowych i satyrycznych. Najczęściej współpracuje z BBC. Jego skecze emitowano w ogólnobrytyjskiej BBC TV oraz w BBC Scotland, Radio Scotland i BBC Radio 5 Live. Pisywał felietony dla „Sunday Mail” i publikował w takich gazetach jak „Glasgow Herald”, „Scotland On Sunday” i „The New York Times”. Kiedy sąsiedzi wychodzą z domu, znowu siada za perkusją. Ma psa imieniem Bonnie i prawie codziennie spaceruje po parkach, rozmyślając o rzeczach zabawnych.

Tytuł: NIRVANA. Dziennik z trasy. (Nirvana - A Tour Diary)
Autor: Andy Bollen
Tłumaczenie: Lesław Haliński
ISBN: 978-83-60157-93-0
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: marzec 2014 (Polska)
Format: 140x205mm
Oprawa: miękka
Stron: 288
Waga: około 400 g
Cena: + - 35 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Bartoszowi Zujewskiemu
To kompletna historia Nirvany oraz szczegółowy przegląd albumów, singli, EP-ek i składanek, w tym białych kruków oraz projektów solowych. To najdokładniejszy przewodnik po historii zespołu, od pierwszych kroków Nirvany w Seattle, przez narodziny grunge’u, sukces Smells Like Teen Spirit i albumu Nevermind , po przedwczesną śmierć Kurta Cobaina .

Odkryj magię i dramat ikony muzyki grunge – od koncertów w małych miasteczkach po ostatnie dni Kurta Cobaina. Poznaj prawdziwą historię i artystyczną spuściznę wyjątkowego zespołu, który istniał tylko kilka lat, a zdążył zapisać się trwale w historii muzyki rockowej. To pierwsza książka, w której znalazła się kompletna historia Nirvany oraz szczegółowy przegląd wszystkich albumów, singli, EP-ek i składanek, w tym białych kruków oraz projektów solowych. Znajdziesz tu również omówienie innych książek i filmów poświęconych Nirvanie. To najdokładniejszy i najobszerniejszy przewodnik po historii zespołu, który zaczynał w ciasnych salach okolic w Seattle, a płytą Nevermind osiągnął niespodziewany, oszałamiający i przytłaczający sukces. Śmierć Kurta Cobaina była dla branży muzycznej głębokim szokiem – po raz pierwszy artysta popełnił samobójstwo, będąc u szczytu kariery. Pozostała jednak muzyka, która wciąż fascynuje i zachwyca.
Dowiedz się, co sprawia, że o Nirvanie nie można zapomnieć.

Historia: od pierwszych muzycznych inspiracji Krista Novoselica po ostatnie dni Kurta Cobaina i wzlot Foo Fighters Dave´a Grohla.

Muzyka: opis wszystkich albumów, singli, EP-ek i kompilacji, a także niepublikowanych i mało znanych utworów oraz solowych projektów.

Epoka: narodziny stylu grunge, dzieje wytwórni Sub Pop , słynne sesje w audycji Johna Peela i zespoły związane z Nirvaną - od Melvins po Sonic Youth .

Tło: książki, filmy i strony internetowe poświęcone Nirvanie, covery oraz miejsca, w których rozegrały się najważniejsze wydarzenia w historii zespołu.

Odszedł i dołączył do tego idiotycznego klubu. Prosiłam go, żeby do niego nie wstępował.
Wendy O’Connor, matka Kurta Cobaina

Książka, którą trzymacie w rękach, jest doskonałym podsumowaniem ponad dwudziestu lat historii Nirvany. Do lektury koniecznie włączcie ich muzykę!
JACK ENDINO, producent/inżynier dźwięku

Tytuł: Nirvana bez tajemnic (The Rough Guide to Nirvana)
Autor: Gillian G. Gaar
Tłumaczenie: Maciej Jakub Jabłoński/Quendi
ISBN: 978-83-7778-329-0
Wydawnictwo: G+J Gruner + Jahr Polska Sp. z o.o.
Rok wydania: wrzesień 2013 (Polska)
Format: 155x225 mm
Oprawa: twarda
Stron: 352
Waga: około 700 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Reni Bogiel-Mikołajczyk

NIRVANA.PRAWDZIWA HISTORIA jest intrygującą oceną dokonań zespołu, którego krótka i burzliwa działalność jest nieustannie błędnie interpretowana. To definitywna i wyczerpująca relacja muzycznego pasjonata i przyjaciela zespołu. Autor, Everett True, był jedynym dziennikarzem, którego wpuszczono do domu Cobaina tuż po jego samobójczej śmierci. Był także bliskim przyjacielem wielu gwiazd grunge'u, co pozwoliło mu spojrzeć obiektywnie na mity otaczające ten ostatni, w pełni oryginalny gatunek muzyki rockowej. Everett True opowiada, jak naprawdę wyglądało życie legendarnego zespołu, co działo się z Kurtem Cobainem w Olympii i Seattle, oraz w jaki sposób wpłynął na niego związek z Courtney Love. Bez cenzury przedstawia życie całej sceny grunge´owej, szczegółowo analizuje każdy utwór nagrany przez Nirvanę, wspomina koncerty, przyjaciół, a nawet dilerów otaczających muzyków. Witajcie w świecie Nirvany!

Tytuł: Nirvana. Prawdziwa historia (Nirvana The True Story)
Autor Everett True
Tłumaczenie: Piotr Matela
ISBN: 978-83-60157-36-7
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: październik 2008 (Polska)
Format: 140 x 205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 572 + 32 stron ze zdjęciami
Waga: około 600 g
Cena: + - 49 zł
Niewiele jest zespołów, które w tak krótkim czasie stworzyłyby wokół siebie tyle mitów, co Nirvana, czy też równie drastycznie zmieniły oblicze przemysłu muzycznego. Opowieści o wybrykach i nadużyciach członków zespołu oraz samobójcza śmierć Kurta Cobaina zdają się potwierdzać najbardziej niewiarygodne plotki.

Ale co tak naprawdę działo się w historii grupy, która od nagłego sukcesu i wywarcia niesamowitego wpływu na muzykę przeszła do samozniszczenia? Spisane dzień po dniu relacje dotyczące niewiarygodnej kariery Nirvany sprawiają, że Z pierwszej ręki. Nirvana jest najpełniejszą kroniką działalności zespołu, w której znaleźć można nie tylko daty wszystkich występów w ramach tras koncertowych, sesji nagraniowych czy wydania kolejnych płyt. Zakulisowe opowieści zdradzają również co działo się po koncertach, jak układała się współpraca z wytwórnią płytową i kierownictwem zespołu oraz jak wyglądały ostatnie miesiące życia Cobaina.

Dzięki dociekliwym poszukiwaniom i licznym wywiadom, każde ważne wydarzenie, dobre czy złe i każda prawdziwa czy fałszywa plotka, zostały w tej książce opisane słowami świadków wydarzeń. Śledząc życie Kurta Cobaina, Dave´a Grohla oraz Krista Novoselica od dnia ich narodzin do momentu przedwczesnej śmierci Kurta w 1994 roku, na podstawie setek wywiadów, artykułów i relacji Z pierwszej ręki. Nirvana przedstawia opinie członków grupy na temat tego, co działo się wokół Nirvany. Poza zgromadzeniem obszernej dokumentacji, dziennikarka muzyczna Carrie Borzillo przeprowadziła wywiady z blisko 50 osobami, wśród których znaleźli się przyjaciele zespołu, współpracownicy, muzycy oraz kluczowe postaci muzycznej sceny Seattle, m.in. Chad Channing - były perkusista Nirvany , Danny Goldberg - szef firmy managerskiej i bliski przyjaciel Kurta Cobaina i Courtney Love, Bill Bennett - były dyrektor naczelny Geffen Records, zaprzyjaźniona z zespołem od początków jego działalności Susie Tennant i wielu innych.

Tytuł: Z pierwszej ręki Nirvana (EYEWITNESS nirvana THE DAY-BY-DAY CHRONICLE)
Autor: Carrie Borzillo
Tłumaczenie: Agnieszka Szczegóła
ISBN: 83-87598-81-X
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: listopad 2001 (Polska)
Format: 150x230 mm
Oprawa: miękka
Stron: 224 + 32 stron ze zdjęciami
Waga: około 420g
Cena: + - 32 zł


TEEN SPIRIT to historia najważniejszego zespołu, który działał w jednym z najciekawszych okresów historii rock´n´rolla.

W TEEN SPIRIT autor analizuje teksty Nirvany, przedstawia ich genezę nierzadko obfitującą w pikantne szczegóły z biografii zespołu. Co poruszyło Cobaina tak mocno, że napisał "Polly"? Co to jest Teen Spirit? Kim jest Floyd the Barber? Dzięki tej książce możesz prześledzić karierę Nirvany od skromnych początków grupy aż po rockowy szczyt. Dowiesz się, co było inspiracją do powstania wszystkich utworów zespołu; poznasz też artystów, których piosenki muzycy zdecydowali się umieścić na swoich albumach.

Tytuł: TEEN SPIRIT. Nirvana, teksty bez tajemnic. (TEEN SPIRIT - The Stories Behind Every Nirvana Song)
Autor: Chuck Crisafulli
Tłumaczenie: Katarzyna Malita
ISBN: 83-85335-45-5
Wydawnictwo: Rock-Serwis
Rok wydania: 1998 (Polska)
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka
Stron: 120 + 8 stron ze zdjęciami
Waga: około 225g
Cena: + - 21 zł


Książka przedstawia Nirvanę z najbliższej, niemal intymnej perspektywy. Zawiera długie, wyczerpujące rozmowy ze wszystkimi członkami zespołu oraz ich przyjaciółmi, krewnymi oraz dawnymi i nowymi współpracownikami. Po śmierci Kurta Cobaina, książkę uzupełniono o nowy, ostatni rozdział poświęcony ostatnim miesiącom życia założyciela Nirvany i zawierający nie publikowane wcześniej przesłanie artysty i jego bliskich, jakie odczytano podczas ceremonii żałobnych.

Nirvana pojawiła się znikąd w 1991 i sprzedała blisko 9 milionów egzemplarzy epokowego albumu "Nevermind" , którego potężne brzmienie i jedyne w swoim rodzaju melodie odzwierciedlały frustrację, dezorientację i namiętność nowego pokolenia - Generacji X. Bądź jaki bądź przedstawia Nirvanę z najbliższej, niemal intymnej perspektywy. Zawiera długie, wyczerpujące rozmowy ze wszystkimi członkami zespołu oraz ich przyjaciółmi, krewnymi oraz dawnymi i nowymi współpracownikami.

Po śmierci Kurta Cobaina, książkę uzupełniono o nowy, ostatni rozdział poświęcony ostatnim miesiącom życia założyciela Nirvany i zawiera nie publikowane wcześniej przesłanie artysty i jego bliskich, jakie odczytano podczas ceremonii żałobnych. Bądź jaki bądź opowiada historię Nirvany w sposób najpełniejszy i najbardziej szczery wykorzystując wyłącznie informacje pochodzące z pierwszej ręki. Książka przedstawia całą panoramę życia Kurta Cobaina i jego zespołu, od początku w Aberdeen do największych, światowych sukcesów. W żadnej innej biografii Kurt nie mówił tak szczerze o swoim uzależnieniu, problemach z mediami, nagłym ciężarem sławy, niechcianej roli rzecznika nowego pokolenia czy kontrowersjach związanych z wydaniem "In Utero" . Żadna inna biografia nie opisuje tak przekonująco tragicznych wydarzeń, które doprowadziły do samobójstwa artysty w kwietniu 1994. W tej książce znajdują się również dokładne analizy wszystkich piosenek z trzech głównych albumów Nirvany, a oprócz tego wyczerpujący dyskografia i ponad 100 zdjęć, w tym kilkanaście nigdy wcześniej nie publikowanych.

Bądź jaki bądź jest najbardziej znaczącą pozycją książkową mówiącą o najważniejszym zespole lat dziewięćdziesiątych. Michael Azerrad jest współpracownikiem pisma Rolling Stone. Wcześniej pracował jako dziennikarz w MTV News i pisywał do Spin, Us, Details, Pulse, Billboardu oraz Entertainment Weekly. Mieszka w Nowym Jorku.

Tytuł: Bądź jaki bądź. Historia Nirvany (Come as you are. The story of Nirvana)
Autor: Michael Azerrad
Tłumaczenie: Jędrzej Polak
ISBN: 83-86365-20-X
Wydawnictwo: In Rock Music Press
Rok wydania: 1998 (Polska)
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka
Stron: 304
Waga: około 600g
Cena: + - 39 zł
Ta niezwykła książka jest kroniką wydarzeń, których finałem stał się dzień 8 kwietnia 1994 r., gdy ciało Kurta odnaleziono w jego domu w Seattle. Opowiada o popularności i upadku Nirvany, o muzycznym dzieciństwie zespołu i wpływie, jaki wywarł na cały świat rocka.

Longplay "Nevermind" grupy Nirvana był najważniejszym albumem rockowym początku lat 90-tych. Jego twórca, Kurt Cobain, przywrócił muzyce rockowej moc jednoczenia młodych ludzi na całym świecie. Wbrew sobie został okrzyknięty najbardziej przekonującym rzecznikiem amerykańskiej młodzieży, szukającej celu życia na kulturalnym pustkowiu. Trzy lata później odebrał sobie życie.

Analizuje także rolę, jaką w tej tragedii odegrała Courtney Love, żona Cobaina i matka jego córki. Na tle dramatycznych wydarzeń na całym świecie, samobójcza śmierć muzyka może nie wydawać się aż tak wielką tragedią. Kurt Cobain był jednak postacią tragiczną, a jego śmierć gestem prawdziwej rozpaczy...

Tytuł: Nirvana. W hołdzie Kurtowi (Nirvana Tribute - Het Life And Death Of Kurt Cobain)
Autor: Suzi Black
Tłumaczenie: Katarzyna Malita
Uzupełnił: Tomasz Słoń
ISBN: 83-85335-16-1
Wydawnictwo: Rock-Serwis
Rok wydania: 1994 (Polska)
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 96 + 24 stron ze zdjęciami
Waga: około 200g
Cena: + - ? zł


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=11525