Polak z Fryderykiem
Data: 16-03-2005 o godz. 00:10:00
Temat: Koncerty


Kompozytorem roku został Sidney Polak, którego wyróżniono także w kategorii autor roku.

Fryderyka 2004 za najlepszy album zagraniczny zdobył Prince i jego „Musicology”. W Warszawie rozdano Fryderyki – nagrody polskiego przemysłu fonograficznego dla najlepszych wykonawców, kompozytorów i debiutantów sceny muzycznej.

W kategorii produkcja muzyczna roku nagrodzono Bartka Królika i Marka Piotrowskiego za piosenkę zespołu Sistars pt. „Sutra”.

Fryderyka 2004 w kategorii album roku Hip Hop/R&B otrzymał zespół Abradab za płytę „Czerwony album”.

Za najlepszy album piosenki poetyckiej wyróżniono Grzegorza Turnaua, a jazzowym muzykiem roku został Henryk Miśkiewicz. Natomiast laureatem nagrody za najlepszy jazzowy album roku został Michał Tokaj za płytę „Bird Alone”.

W kategorii Album Roku Muzyka Kameralna zwyciężył album „ Chausson” wydany przez Radio Katowice SA. Zaś w kategorii Album Roku Muzyka Wokalna – nagrodzono „Pieśni” Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Jadwigi Rappe.

Do tegorocznych Fryderyków zostało łącznie nominowanych 12 płyt Polskiego Radia, przede wszystkim albumy z muzyką klasyczną. Nagrody zostaną wręczone w 27 kategoriach i trzech sekcjach – muzyka rozrywkowa, muzyka poważna oraz muzyka jazzowa.

Fryderyki są przyznawane już po raz jedenasty. W ubiegłym roku płyty wyprodukowane w Polskim Radiu otrzymały osiem Fryderyków.

(IAR / PAP / Wiadomości TVP)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1143