Eurowizja mniej politycznie
Data: 15-03-2005 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


Organizatorzy tegorocznej edycji konkursu Eurowizji potwierdzili, że piosenka, która ma reprezentować gospodarzy, czyli Ukrainę została przepisana i nie ma już tak politycznej wymowy, jak poprzednio.

Piosenka "Razom nas bogato" (Razem jest nas wielu) zyskała sławę podczas "pomarańczowej rewolucji". Stała się nieoficjalnym hymnem pro-demokratycznego ruchu popierającego Wiktora Juszczenkę.

"Bez fałszerstw, bez kłamstw! Juszczenko - tak! Juszczenko - tak!" śpiewał zespół Greenjolly.

Kiedy po przejęciu władzy przez obóz Juszczenki piosenka trafiła w lutym na listę kandydatów do Eurowizji podniosły się głosy protestu, ponieważ lista była już wtedy oficjalnie zamknięta.

"Razom nas bogato" wygrała jednak w powszechnym głosowaniu i Greenjolly mają reprezentować Ukrainę w tym roku.

Konkurs odbędzie się w tym kraju, jako że ukraińska piosenka "Dzikie tańce" - w wykonaniu Rusłany - wygrała zeszłoroczny konkurs.

Organizatorzy stwierdzili jednak, że słowa "Razom nas bogato" są zbyt polityczne jak na Eurowizję i piosenka, jeśli ma uczestniczyć w konkursie powinna być przepisana.

Dyrektor konkursu Svante Stockselius powiedział, że Eurowizja "nie ma charakteru politycznego". I dodał, że autorzy zgodzili się przepisać tekst.

Organizatorzy Eurowizji potwierdzili też, że dokładnie zbadają sprawę innej kontrowersyjnej piosenki zgłoszonej do konkursu.

Piosence "Zauwijek Moja", która ma reprezentować Serbię i Czarnogórę zarzucono, że jest plagiatem, który do złudzenia przypomina dwa inne utwory z tego regionu.

(BBC Polska)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1137