Krople deszczu padają mi na głowę. Autobiografia
Data: 28-02-2014 o godz. 21:50:07
Temat: Książki


Burt Bacharach (12.05.1928 Kansas City, Missouri) – legendarny kompozytor, którego utwory znają setki milionów ludzi na całym świecie, twórca niezapomnianych przebojów, takich jak oscarowa piosenka Raindrops Keep Fallin’ on My Head (Krople deszczu spadają mi na głowę) z filmu Butch Cassidy i Sundance Kid , czy I Say a Little Prayer

" szczerej, nieretuszowanej autobiografii opowiada o swoim samotnym dzieciństwie jedynaka, o młodzieńczych fascynacjach jazzowych, o karierze muzycznej, o współpracy z Halem Davisem i ze słynnymi wykonawcami Dionne Warwick i Elvisem Costello , o burzliwych i licznych małżeństwach (jego drugą żoną była słynna aktorka Angie Dickinson , gwiazda filmu Rio Bravo) oraz tragicznym losie autystycznej córki Nikki († 2007). Sporo dowiadujemy się też o kulisach amerykańskiego show biznesu oraz jego przedstawicielach.

Dorastał w dzielnicy Queens w Nowym Jorku. Od kiedy skończył piętnaście lat zakradał się ze sfałszowanym dowodem tożsamości do klubów jazzowych na Manhattanie, aby m.in. posłuchać koncertów Dizzy'ego Gillespiego . Od tych młodzieńczych wypadów zaczęła się jego fascynacja muzyką. W latach 50. był akompaniatorem Marleny Dietrich , zjeździł z nią cały świat. Z jego relacji wyziera intrygujący portret wielkiej piosenkarki i aktorki. W 1957 poznał autora tekstów Hala Davisa . Ich wieloletnia współpraca zaowocowała dziesiątkami wielkich przebojów, zarówno wokalnych, jak filmowych.

Z autobiografii twórcy dowiadujemy się o powodach jego zerwania z Dionne Warwick , o tym dlaczego na wiele lat przestał komponować. Bacharach nie boi się przyznać do artystycznych i życiowych porażek i błędów. W życiu prywatnym był niepoprawnym kobieciarzem, w studiu nagraniowym – nieznośnym perfekcjonistą, który nierzadko doprowadzał muzyków i wykonawców do obłędu. Jego trzy pierwsze małżeństwa zakończyły się rozwodem. Po kilkunastu latach rozpadła się spółka kompozytorska z Halem Davisem . Mimo to Bacharach uważa się za człowieka spełnionego. Muzyka była dla niego najważniejsza – przez nią wyrażał swoje najgłębsze uczucia, z których zawsze na pierwszym miejscu stawiał miłość.

ROBERT GREENFIELD . Amerykański powieściopisarz, dramaturg i dziennikarz. Autor 2 powieści i 8 książek niebeletrystycznych, w tym klasycznej już STP: A Journey Through America with Rolling Stones.


OD WYDAWCY

Tytuł oryginalny niniejszej autobiografii to Anyone Who Had a Heart. Tak nazywa się jedna z piosenek Burta Bacharacha - w Polsce niestety słabo rozpoznawalna. Chcąc pozostać w zgodzie z intencjami autora książki zatytułowaliśmy ją Krople deszczu padają mi na głowę, tłumaczenie Raindrops Keep Fallin´ on My Head - oscarowej piosenki tego kompozytora, zannej z filmu Butch Cassidy i Sundance Kind

Poza nielicznymi wyjątkami, również nazwy rozdziałów są tytułami utworów muzycznych, w przerażającej części skomponowanych przez Bacharacha. Pod polską wersją podajemy ich oryginalne brzmienie. Brak Informacji oznacza, że tytułu rozdziału nie należy wiązać z dziełem muzycznym lub filmowym.

Tytuł: Krople deszczu padają mi na głowę. Autobiografia (Anyone Who Had A Heart, My Life And Music)
Autor: Burt Bacharach, przy współpracy: Roberta Greenfielda
Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Konsultacja muzyczna: Sergiusz Pinkwart
ISBN: 978-83-7885-832-4
Wydawnictwo: Albatros A. Kuryłowicz
Rok wydania: luty 2014 (Polska)
Format: 150x210 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 368 + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 600 g
Cena: + - 54 zł

Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Pani Marii Pstrągowskiej


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=11322