Joy Division od środka. Nieznane przyjemności
Data: 24-02-2014 o godz. 19:41:07
Temat: Książki


Prawdziwa historia Joy Division , opowiedziana przez legendarnego basistę zespołu, Petera Hooka.

Zespół Joy Division, choć nagrał tylko dwa albumy Unknown Pleasures i Closer, na zawsze zmienił oblicze muzyki. Jego członkowie zostali pionierami współczesnej alternatywy i stworzyli własną definicję rocka

Ich brzmienie – mroczne, hipnotyczne, przejmujące – inspirowało artystów takiego kalibru, jak U2 , Morrissey , R.E.M czy Radiohead. Wizerunek sceniczny muzyków z Joy Division, niegdyś uważany za niszowy, naśladują dziś rzesze młodych ludzi na całym świecie.

Założyciel zespołu, basista Peter Hook, znany przede wszystkim z potężnego, pulsującego basu w utworze „ Love Will Tear Us Apart ”, w charakterystycznym bezpośrednim stylu po raz pierwszy opowiada prawdziwą historię zespołu Joy Division.

Ujawnia jego tajemnice, m.in. rzucając nowe światło na samobójstwo Iana Curtisa . Z ujmującą szczerością opowiada o przyjaźni, która łączyła członków zespołu. Wspomina także o trudnych momentach w historii Joy Division i opisuje proces, który doprowadził do zakończenia współpracy jego członków. Barwnie opowiada o próbach i sesjach nagraniowych zespołu.

Nie zapomina też o legendarnych dziś postaciach, bez których sukces Joy Division nie byłby możliwy. Kultowa grupa oczami jednego z jej założycieli i liderów, który po śmierci Iana Curtisa i rozwiązaniu Joy Division utworzył popularny zespół New Order . Wydanie oczekiwane przez polskich fanów muzyki nowofalowej i alternatywnej – 30 lat po pierwszych nadaniach płyt Joy Division na antenie PR.

WSTĘP

Co za dziwny świat. W moich opowieściach nie opieram się na relacjach innych. To samo wydarzenie w oczach różnych ludzi wygląda zupełnie inaczej. Różnice we wspomnieniach mogą doprowadzić do tego, że autor zaczyna wątpić w siebie i swoją pamięń. Przekonałem się o tym, gdy pokazałem tekst książki bliskiemu przyjacielowi. Usłyszałem od niego: "Jaki widzisz sens w spisywaniu tych rzeczy?!
Pretensje proszę przesłać pocztą.
(Hooky X)

PETER HOOK urodził się w 1956 r. w Salford w Anglii. Jest założycielem zespołów Joy Division oraz New Order. Obecnie pracuje jako didżej oraz koncertuje na całym świecie ze swoim nowym zespołem The Light, wykonując utwory z dorobku Joy Division. Mieszka w Cheshire.

Tytuł: Joy Division od środka. Nieznane przyjemności (Unknown Pleasures: Inside Joy Division)
Autor: Peter Hook
Tłumaczenie: Agata Wyszogrodzka
ISBN: 978-83-63431-60-0
Wydawnictwo: Bukowy Las
Rok wydania: luty 2014
Format: 155x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 392 + + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 800 g
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Januszowi Arsłanowowi
Bukowy Las - seria muzyczna
Światło i cień. Jimmy Page w rozmowach
Lady Pank. Biografia nieautoryzowanaSubiektywna biografia legendarnej postaci, bez której historia muzyki rockowej potoczyłaby się zupełnie inaczej. Ian Curtis, charyzmatyczny wokalista Joy Division, autor przejmujących tekstów, a jednocześnie wrażliwy i niemogący odnaleźć się w rzeczywistości człowiek, do dziś pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych postaci świata muzycznego.

Deborah Curtis, żona artysty, w swoich wspomnieniach przybliża nam jego życie, od beztroskiego dzieciństwa i młodzieńczych wybryków, poprzez ich małżeństwo, fascynację muzyką i formowanie grupy, po nasilające się ataki epilepsji, załamania nerwowe i samobójczą śmierć.

Książka jest niezwykle szczerą historią ich związku i jego powolnego rozpadu, a jednocześnie opowieścią o burzliwych dziejach Joy Division, jednego z najciekawszych zespołów XX wieku. Fanów dodatkowo ucieszy zamieszczona dyskografia, lista koncertów, teksty piosenek, również tych niepublikowanych, oraz szkice utworów niedokończonych.


Tytuł: Joy Division i Ian Curtis. Przejmujący z oddali (Touching from a Distance, Ian Curtis and Joy Division)
Autor: Deborah Curtis
Tłumaczenie: Krzysztof Obłucki
ISBN: 978-83-244-0060-7
WydawnictwoIskry
Rok wydania: 2008
Format: 125x195mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 380
Waga: około 450 g
Cena: + - 29 zł


Postać Iana Curtisa, lidera zespołu Joy Division, jest znana wszystkim fanom rocka. Charyzmatyczny wokalista, idol młodzieży, utalentowany poeta, autor tekstów przejmujących pesymizmem i oryginalnej muzyki., twórca image´u legendarnej grupy. Jaki był? Dlaczego popełnił samobójstwo?

Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć żona Curtisa, Deborah, szczegółowo opisując ich związek i wspólne życie obfitujące w dramatyczne momenty, ukazując Iana z innej, nieznanej strony.


We wtorek, 13 maja, Ian przyjechał do Macclesfield, zobaczyć się ze mną i Natalie. Kiedy przyszłam do domu, on już był w środku. Umył się i ustawił w niebieskim pokoju, gdzie zwykle Pisał, bukiet irysów i frezji. Bardziej mnie to zaciekawiło, niż sprawiło przyjemność. Pomyślałam, że widzę go ostatni raz przed wyjazdem do Stanów. Byłam przekonana, że Joy Division odniesie tam wspaniały sukces, a Ian zapomni po prostu o swojej rodzinie w Macclesfield.
Uparłam się, że zrobię mu choć jedno zdjęcie z Natalie. Mała leżała wtedy na leżaczku do zmiany pieluch i kopała nóżkami, więc Ian kucnął po prostu obok i zbliżył do niej twarz. Na zdjęciu wygląda na bladego i wyczerpanego.
Kiedy odbierałam odbitki z zakładu fotograficznego już po śmierci Iana, okazało się, że pominęli tę klatkę, więc musiałam prosić o zrobienie tego zdjęcia. (...) (str. 142)


Tytuł: Joy Division i Ian Curtis. Przejmujący z oddali (Touching from a Distance, Ian Curtis and Joy Division)
Autor: Deborah Curtis
Tłumaczenie: Krzysztof Obłucki
ISBN: 83-207-1535-0
WydawnictwoIskry
Rok wydania: 1997
Format: 170x240mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 252
Waga: około 700 g
Cena: + - ? zł
Seria: Biblioteka Rock Encyklopedii
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=11302