Nowa płyta Berliner Barock Solisten
Data: 21-01-2014 o godz. 17:10:01
Temat: Info


Dziś kolejna, ważna premiera w klasycznym katalogu Sony Music – Berliner Barock Solisten „C. P. E. Bach: Concertos & Symphonies”. Grupa wybitnych muzyków z Berliner Barock Solisten i tym razem nie zawiodła!

Płyta powala poziomem artystycznym, a solowe partie fletu w wykonaniu Jaquesa Zaoona i oboju w wykonaniu Jonathana Kelly pozostaną niezrównane!

Carl Philipp Emanuel Bach uważany jest za jednego z najbardziej znaczących i wpływowych kompozytorów XVIII wieku. To wydanie jest bardzo atrakcyjnym przekrojem przez jego repertuar orkiestrowy.

Do nagrania został zaproszony światowej klasy zespół specjalizujący się w muzyce dawnej, Berliner Barock Solisten. Jest to bardzo ceniona i często zapraszana do współpracy grupa wirtuozów muzycznych, złożona z czołowych członków Berliner Philharmoniker.

Swoim udziałem nagranie uświetniło dwóch solistów, najwybitniejszych muzyków swojego instrumentu: Jaques Zoon (flet) i Jonathan Kelly (obój).

Berliner Barock Solisten planują światową trasę koncertową w 2014 r. Koncerty odbędą się m.in. w Niemczech, Austrii, Korei, Japonii i Belgii.

Bardzo niewiele zespołów specjalizujących się w muzyce dawnej może poszczycić się takim poziomem mistrzostwa artystycznego jak Berliner Barock Solisten. Muzycy grają na historycznych, choć zmodernizowanych instrumentach, w zależności od wykonywanego repertuaru. Ta elastyczność, wraz z jednorodnością brzmienia zespołu jak i obecność czołowych solistów "sceny muzyki dawnej" w jego szeregach jest na scenie międzynarodowej praktycznie niespotykana.

Założona w 1995 roku przez Rainera Kussmaula i innych prominentnych członków Berliner Philharmoniker grupa, stworzyła unikalne podejście do wykonywania repertuaru XVII i XVIII wieku.

Swoją popularność zespół zawdzięcza w dużej mierze artystom, z którymi regularnie współpracuje. Wśród nich znajdują się: Thomas Quasthoff, Christine Schäfer, Dorothea Roschmann, Emmanuela Pahud, Albrecht Mayer, Maurice Steger i Andreas Staier.

Traktowanie przez C.P.E. Bacha instrumentów orkiestrowych wyróżnia się niezwykłą wrażliwością i indywidualizmem. Fragmenty solowe oraz momenty charakterystyczne dla muzyki kameralnej wplecione są w tkaninę orkiestrowej struktury. Tak wyrafinowane brzmienie daleko wykraczało poza schematy przyjęte w muzyce XVIII wieku.

To nagranie jest ciekawym przekrojem przez repertuar orkiestrowy kompozytora z uwagi na stanowiska, które pełnił.

Podróż zaczyna się w Berlinie, gdzie służył u Fryderyka Wielkiego, jako klawesynista w orkiestrze (WQ 22 w 1747 roku i 164 w 1765 WQ), a kończy w 1767 Symfonią nr 4 i 5 (WQ 182), kiedy piastował pozycję kantora i dyrektora muzycznego w Hamburgu. Carl Philipp skomponował sześć "symfonii hamburskich" dla Gottfrieda van Swietena (austriackiego ambasadora przy dworze pruskim). Należą one do najbardziej skomplikowanych w swoim gatunku.

Tracklista: (premiera: 21 stycznia 2014)

Concerto for Flute, Strings and Basso Continuo in D Minor, Wq. 22

1 Allegro
2 Un poco andante
3 Allegro di molto
Sinfonia No. 5 in B Minor, Wq. 182
4 Allegretto
5 Larghetto
6 Presto
Concerto for Oboe, Strings and Basso Continuo in B-Flat Major, Wq. 164
7 Allegretto
8 Largo e mesto
9 Allegro moderato
Sinfonia No. 4 in A Minor, Wq. 182
10 Allegro, ma non troppo
11 Largo innocentemente
12 Allegro assai

(Basia Popiołek-Sony Music Polska)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=11193