Ikony bluesa i soul. oraz Mistrzowie gitary.
Data: 07-12-2013 o godz. 21:23:51
Temat: Książki


Blues i soul wypływają z tego samego źródła; ona gatunki zapoczątkowała muzyka ludzi uciśnionych.

Na początku XX wieku blues wyrażał cierpienie i ból tych, których rodziny pamiętały niewolnictwo, żyjących w nędzy i prześladowanych; natomiast soul mniej więcej w połowie wieku podjął temat nieposiadania przez Afroamerykanów praw politycznych oraz ich miejsca w społeczeństwie amerykańskim.

Jak to się stało, że muzyka ludzi uciskanych zawojowała świat? Jak to się stało, że z plantacji głębokiego południa Stanów Zjednoczonych inspirowała całe pokolenia czarnoskórych i białych artystów przez okrągłe stulecie? Odpowiedź na to pytanie Czytelnik znajdzie w tej bogato ilustrowanej książce.

Książka ta jest poświęcona wielkim artystom bluesa i soul, od Leadbelly´ego do Marvian Gaye´a i od Erica Claptona do Chaki Khan. Reprezentowali oni dwa gatunki mające największy wpływ największy wpływ na kulturę muzyczną XX wieku. Bluesa na początku tego wieku uprawiali wyłącznie Afroamerykanie, poza Południem Stanów Zjednoczonych był on mało znany, ale już pod koniec stulecia podbił świat dzięki wywodzącym się z niego stylom: rock and rollowi, soul oraz R&B. Ich wzajemne związki są oczywiste - dowolne rockowe wykonanie dwunastotaktowego riffu bluesowego opiera się na frazie Roberta Johnsona, a każdy boysband czy girlsband w popowej piosence dla nastolatków, z jej czystą harmonią, nawiązuje do muzyki gospel; z kolei z połączenia gospel i bluesa wykluł się soul.

Książka ta dotyczy muzyków XX wieku. Wielu z nich zajmuje się uprawianiem swojej sztuki w nowym stuleciu. Ich utwory przemawiają do wszystkich ludzkich uczuć. To ikony bluesa i soul.

Tytuł: Ikony bluesa i soul. Ilustrowane biografie 1900-2000. (Icons of Black Music)
Autor: Henry Russell
Tłumaczenie: Agnieszka Alexander i Wojciech Pogonowski
ISBN: 978-83-7708-746-6
Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: listopad 2013 (Polska)
Format: 250x250 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 176
Waga: około 1,150 kg
Cena: + - 29 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Alicji Bender




Słowo "gitara" wielu ludziom przywodzi na myśl gitarę klasyczną, inaczej zwaną hiszpańską, bądź też akustyczną z metalowymi strunami. Inni natychmiast skojarzą je z gitarą elektryczną Fender Stratocaster lub jazzową typu arch-top.

W rzeczywistości pojęcie to obejmuje wszystkie wyżej wymienione rodzaje tego instrumentu z całą ich różnorodnością – akustyczne i elektryczne, te, na których gramy palcami i kostką, a nawet specjalnymi dodatkowymi akcesoriami, jak pazurki czy sidle (inaczej bottleneck). Gitara obecna jest we wszystkich stylach muzycznych. Podobnie grający na niej muzycy to osobowości niezwykle zróżnicowane, co przedstawimy w tej książce.

Gitara stała się popularna w Stanach Zjednoczonych już w latach 80. XIX wieku, a jej współczesna postać narodziła się w warsztacie Friedricha Martina w Nazareth, w stanie Pensylwania. Znacznie tańsza od pianina, przenośna i różnorodna, idealnie nadawała się do gry zarówno w salonie, jak i na werandzie. Prawie każdy mógł się szybko nauczyć kilku prostych akordów, aby akompaniować sobie do śpiewu lub gry skrzypiec.

W tej książce zamieszczono historię wszystkich wymienionych i wielu innych gitarzystów, których talent i kreatywność ukształtowała muzykę naszych czasów.

Tytuł: Mistrzowie gitary. Ilustrowane biografie 1900-2000. (Great Guitarists)
Autor: Nick Freeth, Cliff Douse
Tłumaczenie: Anna Ratajczyk
ISBN: 978-83-7708-749-7
Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: listopad 2013 (Polska)
Format: 250x250 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 176
Waga: około 1,150 kg
Cena: + - 29 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Alicji Bender










Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=11097