AC/DC. Diabelski młyn
Data: 09-11-2013 o godz. 21:04:31
Temat: Książki


AC/DC i ich nigdy wcześniej nieopowiedziana historia. Od bijatyk i przedzierania się przez cieszącą się złą sławą niezwykle brutalną scenę muzyczną pubów i klubów Australii na początku lat 70.Do ich ataku na opanowaną przez punk scenę brytyjską, a potem amerykańską na przełomie lat 70. i 80., kiedy to wykruszyło się wielu członków zespołu, managerów, producentów i dyrektorów firm płytowych, którzy pomogli im w tym zadaniu – oto jest waląca między oczy, wchodząca za zamknięte drzwi dogłębna biografia, na jaką czekali od dawna fani AC/DC.

Mick Wall jest jednym z najbardziej znanych dziennikarzy muzycznych, radiowców i autorów książek o tematyce muzycznej w Wielkiej Brytanii. Był redaktorem naczelnym magazynu Classic Rock, jego teksty publikowały również Mojo, Music Week, the Mail On Sunday oraz wiele innych gazet i magazynów na całym świecie. Prowadził także własne programy w Sky TV, Radio 1 i Capital Radio, znany jest też z licznych muzycznych filmów dokumentalnych, produkowanych przez telewizję BBC. W swojej trzydziestoletniej karierze, pracował również jako specjalista od public relations, marketingu, oraz był szefem wytwórni płytowej.


Tytuł: AC/DC. Diabelski młyn (AC/DC. Hell Ain´t a Bad Place to Be)
Autor: Mick Wall
Tłumaczenie: Jarosław Rybski
ISBN: 978-83-60157-77-0
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: październik 2013 (Polska)
Format: 155x210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 560 + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 900 g
Cena: + - 59 złZespół AC/DC powstał w 1973 roku, jednak dopiero w drugiej połowie 1974 roku do zespołu dołączył urodzony w Szkocji wokalista Robert Belford Scott (9.071946 Forfar, Angus, Szkocja † 19.02.1980 Londyn), który pomógł grupie wspiąć się na szczyty popularności. Dzięki oszałamiającym albumom, ale przede wszystkim fantastycznym występom, muzycy stworzyli najbardziej elektryzujący zespół koncertowy z lat siedemdziesiątych. Pomimo tego, że największy sukces zespół odniósł nieco później, lata 1974-1980 z Bonem Scottem na wokalu, uważane są przez wiele osób za najbardziej płodny i twórczy okres w ich karierze. To właśnie w tych latach powstały tak znakomite płyty, jak “ Dirty Deeds Done Dirt Cheap ” (1976), “Let There Be Rock” (1977) i “Powerage” (1978), nie wspominając już o legendarnym albumie koncertowym “ If You Want Blood You've Got It” (1978). Pod koniec lat siedemdziesiątych zespół stworzył arcydzieło hard rocka – “ Highway to Hell”. Przyglądając się każdej z płyt nagranych ze słynnym, charyzmatycznym wokalistą, autor książki “AC/DC. Wczesne lata z Bonem Scottem” dostarcza czytelnikom szczegóły dziedzictwa, jakie pozostawił po sobie Bon, a także uświadamia, jak ogromny wpływ na historię rocka miały wczesne dzieła AC/DC.

PRZEDMOWA

AC/DC jest zaliczane do największych rockowych zespołów świata. I słusznie. Były oczywiście okresy w karierze grupy, kiedy krytycy wystawiali muzyków na pośmiewisko - dopiero od kilku lat cieszą się szacunkiem, który od dawna się im należy. Na całym globie sprzedano dwieście milionów egzemplarzy albumów grupy i mimo długich przerw między płytami - od ponad dwudziestu lat - zespół co roku sprzedaje miliony nagrań. (...) Neil Daniels

Neil Daniels pisuje o klasycznym rocku i heavy metalu dla szerokiej gamy czasopism, fanzinów i stron internetowych. Napisał książkę o Metallice , Judas Priest , Robercie Plancie , Bon Jovi , Linkin Park i Journey . Napisał również Dawn of the Metal Gods: My Life in Judas Priest & Heavy Metal z oryginalnym wokalistą i współzałożycielem Judas Priest - Alanem Arkinsem . Jego dobrze oceniania seria All Pens Blazing: A Rock & Heavy Metal Writer´s Handbook, Vols. I and II jest zbiorem ponad 100 oryginalnych i ekskluzywnych wywiadów z jednym z najbardziej znanych rockowych i heavymetalowych skrybów. Jego inna seria, Rock ´n´Roll Mercenaries: Interviews with Rock Stars, Vols. I and II, zawiera 60 wywiadów z wieloma znanymi gwiazdami rocka.
Recenzje, artykuły i wywiady Neila są publikowane w The Guardian, Classic Rock Presents AOR, Classic Rock Presents Let It Rock, Rock Sound, Record Collector, Big Cheese, Powerplay, Fireworks, MediaMagazine, rocktopia.co.uk, getreadytorock.com, musicOMH.com, drownedinsound.com, BBCnewsonline.co.uk, carling,com, unbarred.co.uk i Planet Sound, a także w telegazecie Channel4.

Tytuł: AC/DC. Wczesne lata z Bonem Scottem (AC/DC. The Early Years with Bon Scott)
Autor: Neil Daniels
Tłumaczenie: Anna Czyżewska
ISBN: 978-83-63885-25-0
Wydawnictwo: Anakonda
Rok wydania: wrzesień 2013 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 200 + 8 stron ze zdjęciami
Waga: około 500 g
Cena: + - 49 zł
Seria: Gwiazdy sceny
GAZ DO DECHY , czyli Brian Johnson (5.10.1947 Dunston-on-Tyne, Gateshead, północno-wschodnia Anglia) , jakiego nie znacie! Gdyby w historii rock and rolla tylko jednego muzyka można było nazwać największym fanem samochodów, taki tytuł przypadłby pewnie Brianowi Johnsonowi.

Wokalista AC/DC , zapalony kierowca i wielbiciel motoryzacji w oryginalny sposób opowiada o swym życiu: poprzez jedyne w swoim rodzaju, zabawne i prawdziwe historie samochodowe.

Dlaczego pozazdrościł Humvee Arnoldowi Schwarzeneggerowi ?

Czym grozi jazda autobusem z fankami AC/DC?

Ile można wyciągnąć Aston Martinem na jedynce?

Książka dla wielbicieli Back in Black i czterech kółek.
Przeczytać ją – to jak pójść z Brianem Johnsonem na piwo.

Zdecydowanie dla mężczyzn!

Mocne teksty. Bez cenzury

fragment:

W 1972 roku założyliśmy glam-rockową kapelę Geordie i podpisaliśmy kontrakt z wytwórnią Red Rus Records. Byliśmy podekscytowani - czekały nas sława i bogactwo. Mamy będą z nas dumne, odwalą się wreszcie ci nauczyciele, co gadali, że do niczego w życiu nie dojdziemy - i do tego będziemy posuwać cizie do oporu.

Do transportu służył nam wówczas sześciokołowy Ford Transit Diesel. Był głośny, niewygodny i strasznie wilgotny. Na dodatek przy każdym hamowaniu groziło przygniecenie lawiną wzmacniaczy.

Nasz pierwszy singiel Don´t Do That dotarł do dwudziestego siódmego miejsca list przebojów. Nieźle jak na pierwszy raz. W Red Bus powiedzieli, że musimy mieć nową furgonetkę. Niestety, nie było nas na nią stać.
-Chłopcy, nie martwcie się, jesteście już częścią rodziny - powiedzieli. - Kupimy wam samochód i do tego nową furgonetkę.

Słowa dotrzymali i sprawili nam czterocylindrowego Forda Granadę o pojemności dwóch litrów, a oprócz niego jeszcze ojca chrzestnego transportu w biznesie muzycznym, mistrzowską furgonetkę Mercedesa.

Jezu słodki.

Merc to był większy luksus niż cokolwiek, czym do tamtej pory jeździłem. Jak tylko dostaliśmy samochody, zaczęły się kłótnie. Kto ma prowadzić, gdy nie jesteśmy w trasie? A poza tym oczywiście okazało się, że Red Bus podpisał umowę z Mercem i musieliśmy się pojawić w reklamie. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że jesteśmy na liście płac i musimy zwrócić kasę za samochody co do grosza. Nie dorobiłem się niczego w Geordie i kiedy od nich odszedłem, byłem totalnie spłukany. Ale przynajmniej pojeździłem Mercem. (str. 175)

Tytuł: Gaz do dechy. Autobiografia legendarnego frontmana AC/DC
Autor: Brian Johnson
Tłumaczenie: Filip Łoboziński
ISBN: 978-83-7642-062-2
Wydawnictwo: Pascal
Rok wydania: październik 2012 (Polska)
Format: 130x200 mm
Oprawa: miękka
Stron: 242
Waga: około 250 g
Cena: + - 36 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Justynie Kubiesa
Mający za sobą ponad 35 lat koncertowania na całym świecie i kilkanaście albumów na koncie, AC/DC są bezdyskusyjnie jednym z najbardziej cenionych i niezawodnych rockowych zespołów w historii gatunku. Dziedzictwo AC/DC jest imponujące – sięga od pierwszych klubowych występów na Antypodach, po ostatnią ogromną trasę koncertową promującą album Black Ice.

W tym albumie znajdziecie:

* - ponad 400 zdjęć ze sceny i z zaplecza, biletów, plakatów, identyfikatorów, okładek płyt, wydań promocyjnych i wiele innych ciekawostek.

*- zdjęcia z początku kariery autorstwa Philipa Morrisa i Boba Kinga, rzadkie ujęcia z klubowych koncertów w Stanach zrobione przez Jenny Lens i Roberta Francosa, fantastyczne kadry zza sceny autorstwa Roberta Ellisa i Roberta Alforda.

*- historię zespołu oraz obszerną dyskografię napisaną przez weterana muzycznego dziennikarstwa, Phila Sutcliffe’a.

*- przypisy i recenzje takich znawców tematu jak Joe Bonomo, Anthony Bozza, Jen Jewel Brown, Daniel Bukszpan, Gary Graff, Martin Popoff, Sylvie Simmons i Bill Voccia

*- komentarze i wspomnienia takich gwiazd jak Jimmy Page, Billy F Gibbons, Joe Perry, Steve Vai, Ace Frehley, Meat Loaf i Jack Johnson oraz esej Joe Elliotta z Def Leppard.

Mieszkający w Londynie dziennikarz Phil Sutcliffe pisze o muzyce rockowej od 1974 roku. Jego teksty publikowano w setkach gazet i czasopism, m.in. w Q, Los Angeles Times, Blender czy Sounds.

Tytuł: AC/DC Rock'n'roll pod wysokim napięciem: Ilustrowana historia (AC/DC – High-Voltage Rock'n'roll: The Ultimate Ilustraded History)
Autor: Phil Sutcliffe
Tłumaczenie: Michał Kapuśniarz
ISBN: 978-83-87598-25-9
Wydawnictwo: KAGRA
Rok wydania: wrzesień 2011 (Polska)
Format: 245x280 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 224
Waga: około 1,4 kg
Cena: + - 120 zł
Oto historia AC/DC najbardziej paradoksalnego zespołu świata. Zespołu, który uchodzi za australijski, choć jego założyciele urodzili się w Szkocji.

Zespołu, który jest uosobieniem bezpretensjonalnej prostoty, a występuje na stadionach, dając efektownie wyreżyserowane koncerty dla dziesiątków, a czasem setek tysięcy ludzi. Zespołu, który opiewając rozrywkowe podejście do życia, przetrwał tragedię po śmierci swojego charyzmatycznego wokalisty i jest uznawany za jedną z najbardziej pracowitych formacji na świecie.

Zespołu, który wyrastał z rock’n’rolla lat 50. i dalej twierdzi, że nie gra nic innego, a odbierany jest jako zespół hardrockowy lub metalowy. Zespołu, który jest wielki, choć jego liderzy mają mniej niż metr sześćdziesiąt wzrostu. Oto historia AC/DC.

Fragment. rozdział 1...

Wszystko zaczęło się w Glasgow, jednym z największych miast Szkocji, będącym też jednym z ważniejszych ośrodków handlowych i przemysłowych tego kraju. Tuż po wojnie panowało tam duże bezrobocie i trudno było o pracę pozwalającą niewykwalifikowanemu robotnikowi utrzymać siebie i żonę oraz wykarmić ośmioro dzieci. Nic więc dziwnego, że mieszkający w dzielnicy Cranhill na przedmieściach Glasgow William Young - który w czasie II wojny światowej pracował w naziemnej obsłudze lotów, potem zaś żył z dnia na dzień, parając się dorywczymi zajęciami - postanowił wyemigrować do Australii. Zachętę stanowił dlań program rządowy, który pozwalał przemieścić się na antypody za niezbyt wygórowaną sumę dziesięciu funtów od łebka. Z tego programu skorzystało wtedy wiele szkockich rodzin.

Tytuł: AC/DC. Elektryczne kangury
Autor: Adrian Orest
ISBN: 978-83-60157-53-4
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: maj 2010
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 292
Waga: około 400g
Cena: + - 35 zł
Po raz pierwszy Murray Engleheart wraz z Arnaudem Durieux opowiadają pełną historię największego i najgłośniejszego rock and rollowego produktu eksportowego Australii. Murray przez ostatnie ćwierć wieku pisywał dla magazynów na całym świecie i wielokrotnie przeprowadził wywiady z AC/DC. Arnaud jest byłym dziennikarzem rockowym, który śledzi karierę zespołu przez 25 lat gromadząc coś, co bez wątpienia jest największym archiwum materiałów dotyczących AC/DC na świecie.

150 milionów płyt temu AC/DCdawali niezapomniane występy w programie telewizji ABC "Countdown" - z Bonem Scottem (9.07.1946 – 19.02.1980) przebranym za pensjonarkę z piekła rodem i Angusem (31.03.1955 w Glasgow) w kostiumie z goryla. Przez 30 lat zespół ubarwiał miłosne igraszki, pijackie przygody, bójki, śluby, narodziny, pogrzeby, nowe samochody i tatuaże dosłownie milionom ludzi od Brukseli po Brisbane, od Montrealu po Manchester i wszędzie pomiędzy tymi miejscami. Nie tylko udało im się podnieść po tragicznej śmierci Bona w 1980, ale ironicznie akcje zespołu sięgnęły zenitu na całym, świecie z jego następcą, Brianem Johnsonem (5.10.1947 w Dunston) (ex. Geordie ) i albumem Back in Black . AC/DC nie zamierzają się zatrzymywać i są obecnie bardziej instytucją niż zespołem rockowym. Spróbujcie wyobrazić sobie świat bez nich.

Tytuł: AC/DC. Maksimum Rock'n'Rolla ( AC/DC. Maximum Rock & Roll )
Autor: Murray Engleheart, Arnaud Durieux
Tłumaczenie: Maciej Cisowski
ISBN: 978-83-87598-43-3
Wydawnictwo: KAGRA
Rok wydania: kwiecień 2008 (Polska)
Format: 175x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 408
Waga: około 900g
Cena: + - 57 zł
Pierwsza tak obszerna biografia AC/DC - grupy sprzedającej miliony płyt na całym świecie, której przewodzi "wieczny" uczniak i elektryzujący gitarzysta Angus Young. Znajdziecie tu niezwykłą opowieść o rodzinie Youngów, która w 1963 roku wyemigrowała ze Szkocji do Australii, by tam założyć muzyczną dynastię.

Korzystając z informacji zdobytych w czasie licznych wywiadów z członkami zespołu i ich wieloma współpracownikami Mark Putterford wyjawia, jak AC/DC przetrwali chude lata i tragedię, jaką w 1980 roku stała się śmierć wokalisty Bona Scotta, by osiągnąć międzynarodową sławę i sprzedać ponad 60 milionów płyt na całym świecie.

Od lat zaprzyjaźniony z członkami zespołu autor bezlitośnie udowadnia, że po z górą 20-letniej podróży "autostradą do piekła" AC/DC nadal aplikują swym fanom prawdziwie wstrząsową terapię

Tytuł: AC/DC - Terapia wstrząsowa (AC/DC – Shock to the System)
Autor: Mark Putterford
Tłumaczenie: Katarzyna Malita
ISBN: 83-85335-39-0
Wydawnictwo: Rock Serwis
Rok wydania: 1998 (Polska)
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 162
Waga: około 225g
Cena: + - 16 zł


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=10981/