Marzenie hippisa. Autobiografia
Data: 29-10-2013 o godz. 21:57:03
Temat: Książki


Zadziwiająco szczera, błyskotliwa oraz równie bezkompromisowa i prawdziwa, jak jego muzyka, ta książka jest podróżą Neila Younga (12.11.1945 Toronto, Ontario, Kanada) opowiedzianą tak, jak tylko on potrafi. Po raz pierwszy legendarny wokalista, autor piosenek i gitarzysta Neil Young pisze o swoim życiu osobistym i swej twórczości.



O dzieciństwie w Ontario, gdzie jego ojciec zakorzenił w nim miłość do słowa pisanego, oraz zmaganiach z chorobą w wieku pięciu lat.

Opisuje podróże przez kanadyjskie prerie, trudności w opłacaniu czynszu i wyjazd z Kanady w 1966 roku do Los Angeles, by ścigać swe muzyczne marzenia. Wspomina krótki, ale znaczący okres z Buffalo Springfield, ich nagłą sławę i ostateczne rozstanie. Utworzenie Crazy Horse oraz pisanie Cinnamon Girl , Cowgirl in the Sand i Down by the River w ciągu jednego dnia. Dołączenie do Crosby, Stills & Nash, nagrywanie albumu Déjà Vu i tworzenie kawałka Ohio. Przywołuje życie na ranczu w Północnej Kalifornii, poznanie Pegi, jego żony, oraz narodziny jego trójki dzieci. Z pasją opowiada o swoich największych, poza muzyką, fascynacjach: kolejkach elektrycznych i Lincvolcie; i wreszcie – o odnalezieniu raju na Hawajach.

*****

Bardzo dużo wydarzyło się w minionych latach. Jestem teraz bardzo znanym muzykiem, który odniósł wielki sukces, ma spory dorobek i wiele wartościowych rzeczy. Muzyka to biznes. Przeszedłem w życiu długą drogę, stając się osobą, z którą i dla której trudno się pracuje, ponieważ wysoko stawiam poprzeczkę i mam coraz mniej cierpliwości. Czas odcisnął na mnie swoje piętno. Sukcesy sprawiły, że pojawiły się u mnie pewne złe nawyki, straciłem szacunek dla ludzi, z którymi pracuję, unikam określonych obowiązków i podążam w życiu własną drogą.
Teraz jednak staram się ponownie odnaleźć siebie i wartości, które były dla mnie ważne na początku kariery. Chcę odzyskać dawne zamiłowanie do wspólnego grania i ducha braterstwa, jaki dawniej wszystkich nas łączył, szanować innych, być empatycznym i życzliwym, na nowo polubić siebie i dzięki temu być bardziej szczerym względem siebie i innych, a przede wszystkim - zasługiwać na miłość Pegi. Jak widać, wiele się wydarzyło. Mam pełne ręce roboty, ale myślę, że sprostam temu zadaniu. (...) (str. 491)

*****

„Autobiografia Neila Younga jest jak on sam – pokręcona i pełna poezji, bo też jego kariera i życie splątane są nierozerwalnie. Jak nikt łączy oldskulową tradycję z najnowocześniejszą technologią. Prawdziwy ostatni Mohikanin”
Piotr Metz

Eliptyczna i osobista.
"New York Times"

Wspaniała: skromna, uczciwa, zabawna i często poruszająca. Czysta elegancj.
"Wall Street Journal"

Inspirująca opowieść o tragedii, triumfie i kolejkach elektrycznych.
"The Times"

Trudno nie być pod wrażeniem, kiedy ktoś tak wybitny jak Young (…) tak bardzo się przed nami odsłania.
"Los Angeles Times"

[Neil Young] Nie zawsze podąża dokładnie tam, gdzie byśmy chcieli, a kiedy gdzieś dotrze, nie zawsze zatrzymuje się tam wystarczająco długo, ale czy ktoś naprawdę spodziewał się czegoś innego?
"Rolling Stone"

Surrealistyczna. Jak przystało na takiego autora, rozkręca się niczym błyskotliwa improwizacja w Crazy Horse (...) od czasu do czasu zachwycając nas jakąś rewelacją. Przekorna opowieść. Orzeźwiająca.
"Entertainment Weekly"

Pełna życia, pogodna, porywająca, refleksyjna. Z krystalicznych słów i nut Young tworzy opowieść o przyjaciołach
"Publishers Weekly"

Szczera, wielowątkowa i absolutnie hipnotyzująca
Vogue.com

*****

Neil Young - kompozytor i autor piosenek obecny na scenie od ponad czterdziestu lat. Od początku kariery cieszy się sławą dzięki swojemu talentowi i spójnej wizji artystycznej. Jego twórczość muzyczna uważana jest za jedną z najbardziej ponadczasowych i powszechnie znanych. Obejmuje 34 albumy studyjne z gatunku rock and rolla, muzyki folk oraz country z domieszką bluesa, techno i innych stylów. Od lat sześćdziesiątych w każdej dekadzie nagrywał wielki przebój. Muzyk dwukrotnie wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame (jako artysta solowy w 1995 roku oraz członek Buffalo Springfield w 1997 roku). Znany jest z działalności politycznej, ekologicznej oraz charytatywnej.

Tytuł: Marzenie hippisa. Autobiografia (Waging Heavy Peace)
Autor: Neil Young
Tłumaczenie: Regina Mościcka
Konsultacja: Piotr Metz
ISBN: 978-83-7642-218-3
Wydawnictwo: Pascal
Rok wydania: październik 2013 (Polska)
Format: 165x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 510
Waga: około 1 kg
Cena: + - 59 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Justynie Cieślica




Rzetelnie opracowana biografia muzyka rockowego, którego twórczość stała się już legendą i inspiracją dla kolejnych pokoleń muzyków nie tylko z kręgu folk rocka, ale i muzyki grunge, zawiera mnóstwo nieznanych do tej pory szczegółów z jego życia prywatnego i zawodowego.

Uzupełniona przez Grześka Kszczotka, z redakcji miesięcznika "Tylko Rock", rozdziałem o ostatnich dokonaniach Neila Younga.

W wywiadach z ostatnich lat Young często porównywał muzykę cyfrową z analogową. (UWAGA! To warto przeczytać!)

"Jeśli słuchasz cyfrowego dźwięku, zamiast zostać otoczonym na wszystkie sposoby przez całe bogactwo brzmienia, jesteś zadowolony. Wszystko dokładnie usłyszałeś. Nie musisz słuchać tego jeszcze raz"

Young cytuje psychiatrów, którzy stwierdzili, że płyty kompaktowe nie relaksują ludzi tak jak robiła to muzyka z płyt analogowych, i prorokują, że za piętnaście lat nowe molekularne komputery ponownie pozwolą, aby muzyka była nagrywana w sposób organiczny. Wtedy wszystkie oryginalne nagrane na analogach, przed rokiem 1981, zostanie wydane raz jeszcze, ze wszystkimi udogodnieniami, jakie przyniesie nowy sprzęt cyfrowy, a bez utraty całego bogactwa brzmień. Ale cała muzyka nagrana cyfrowo między 1980, a 2010 nie zostanie w ten sposób uwypuklona.

"Kiedy zapytano Younga, czy jego opinia może być nie na czasie dla większości ludzi pracujących w muzycznym biznesie, odpowiedział, że w tym przypadku "cały pieprzony przemysł płytowy jest w błędzie - wszyscy, którzy w tym siedzą, ale niektórzy zdają sobie z tego sprawę"

Na zakończenie warto odnotować, że w Berklee Music College w Bostonie, Dave Moulton z Oddziału Produkcji Muzycznej i Inżynierii Dźwięku zajął się badaniem dźwięku cyfrowego i analogowego, w szczególności twierdzeniami Younga. Uważał on słyszalne różnice między tymi źródłami dźwięku za "bardzo małe" i opowiedział się po stronie dźwięku cyfrowego jako tańszego i łatwiejszego w użyciu. Ale również odniósł się do ostatnich badań japońskich naukowców, które dowodziły, iż zmniejszenie zakresu częstotliwości w przypadku dźwięku cyfrowego zmniejsza zarówno wymierną aktywność mózgu i świadomość słuchacza, jak i jego zainteresowanie, satysfakcję i wrażenia.(...) (str. 249)

*****

"Biografia muzyka widziana przez pryzmat czterdziestu albumów i naj- ważniejszych koncertów od Woodstock do Pragi. Ta książka to istotny fragment układanki historii muzyki rockowej ostatnich 40 lat"
Piotr Kaczkowski

*****

Tytuł: Neil Young (A Dreamer Of Pictures. Neil Young. The Man And His Music)
Autor David Downing
Tłumaczenie: Marcin Maksymowicz
Uzupełnienie: Grzesiek Kszczotek
ISBN: 83-85318-81-X
Wydawnictwo: C&T
Rok wydania: 1996 (Polska)
Format: 148 x 210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 272 + 7 stron ze zdjęciami
Waga: około 425 g
Cena: + - ? zł








Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=10941