Oregon w Polsce
Data: 01-03-2005 o godz. 00:20:00
Temat: Koncerty


ERA JAZZU zaprasza na dwa koncerty OREGON w Polsce. Warszawski będzie miał miejsce 21 marca o godz. 20.00 w Teatrze Roma. Bilety w cenie 80 i 120 zł.

„Legendarna i dzisiaj już kultowa grupa Oregon wyrusza w ogólnoświatową trasę koncertową świętując 35 lat istnienia zespołu – rekomenduje początek sezonu ERY JAZZU jej szef Dionizy Piątkowski .

Charakterystyczna, subtelna muzyka kwartetu na wiele dekad zbliżyła entuzjastów jazzowej tradycji folkowej, tak charakterystycznej dla "ECM-owskiego" brzmienia nagrań zespołu i autorskich nagrań muzyków Oregon Mimo wielu solowych nagrań, koncertów i pomysłów ,zarówno Paul McCandless, Glen Moore ,jak i Ralph Towner, pozostali wierni charakterystycznemu "feelingowi" i brzmieniu formacji założonej 35 lat temu !

To ewenement formalny i stylistyczny w historii muzyki jazzowej, ale także doskonały dowód na wierność artystyczną projektu ,znanego na całym świecie jako Oregon”. Powstała w 1970 r. z zespołu ’Consort” Paula Wintera . Stworzyli ją: gitarzysta i klawiszowiec Ralph Towner, perkusista, sitarzysta, tablista i klarnecista Colin Walcott ,basista, skrzypek, pianista i flecista Glen Moore, oraz saksofonista altowy, oboista, klarnecista basowy Paul McCandless .

Oregon eksplorował obrzeża jazzu, stapiając w jedną całość elementy klasyki, folku, muzyki hinduskiej i etnicznej. Takie kameralne podejście zmuszało publiczność do ciszy i wielkiej koncentracji, niezbędnych do właściwej percepcji tej misternie utkanej materii dźwięków. Od czasu do czasu zespół wybuchał muzyką osnutą na tradycyjnej formie i fakturze, pozornie zamierzając wynagrodzić słuchaczy za trudniejsze chwile. Oregon konsekwentnie broni się przed wszelkimi kompromisami, co sprawia, że nie ma sobie równych, gdy idzie o budowanie artystycznego napięcia; reprezentuje też jedną z najbardziej znaczących a biorących początek z jazzu, muzycznych stylistyk. Mogło się wydawać, że śmierć Walcotta w wypadku samochodowym w 1984 r. będzie dla zespołu ciosem śmiertelnym, a jednak po roku żałoby muzycy powrócili na estradę. Zespół zasilił teraz przyjaciel Walcotta, tablista, bębniarz, perkusjonista Trilok Gurtu a wraz z nim otworzyły się nowe perspektywy. Od wielu lat nadwornym perkusistą zespołu jest MARK WALKER, współpracujacy m.in. Lyle Maysem, Paquito DeRiverą.

(Warszawa On Line)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1087