Peter Gabriel. Świat realny, świat sekretny
Data: 25-05-2013 o godz. 14:58:23
Temat: Książki


Peter Gabriel to jedna z najbardziej zagadkowych postaci świata muzyki rockowej. Założyciel zespołu Genesis , autor kilku przełomowych albumów i niezapomnianych, oryginalnych przebojów jak „ Sledgehammer ” czy „ Don’t Give Up ”, spędza sen z powiek wielu dziennikarzy i badaczy historii popkultury.Gabriel nie jest bowiem typową gwiazdą estrady. Jego złożona osobowość sprawia, że jawi się on jako jeden z nielicznych niespokojnych „artystycznych duchów”, którym udało się odnieść spektakularny sukces na komercyjnej scenie. Jego wieloletnią karierę trudno nazwać błyskawiczną i błyskotliwą.

Długo pracował na renomę Genesis, a później na sukces solowych płyt. Uparcie szukał wspólnego mianownika między chęcią uwolnienia drzemiących demonów, a komercyjnym blaskiem podbijającym listy przebojów. Jego artystyczna droga przypomina nieustające, bardzo trudne zmagania, także z własnymi słabościami. „Świat sekretny, świat realny” to kompletna biografia Gabriela opisująca nietypową drogę do sukcesu, nieunikająca też wątków z życia prywatnego artysty. Opisów doczekały wszystkie utwory z bogatego dorobku wokalisty, a wnikliwej i obiektywnej recenzji każdy solowy album. Ze szczególną skrupulatnością potraktowane zostały też najważniejsze dzieła zespołu Genesis, jak kultowy utwór „ Supper’s Ready ” i tajemniczy koncept album „ The Lamb Lies Down on Broadway”. Autor rzuca także snop światła na kulisy trudnego związku Gabriela z jego pierwszą żoną i romans z aktorką Rosanną Arquette.

*****

Mimo, że Peter i Tony nie palili się do zakładania własnego zespołu, los powoli przygotowywał grunt pod powstanie Genesis. Chłopcy muzykowali ambitnie i regularnie, ale wcale nie należeli do głównego szkolnego nurtu rockowego. W Charterhouse funkcjonowały wówczas dwie lub trzy kapelki, z których najwięcej zamieszania robili członkowie Anon. To w niej działali przyszli gitarzyści Genesis (Ant Phillips i Mike Rutherford) oraz menadżer tras zespołu w latach 1970-74 (Richard MacPhail) (...) (str.35)

" Trójka " Gabriela trafiła do brytyjskich sklepów 30 maja 1980 roku, a już dwa tygodnie później usadowiła się na szczycie listy bestsellerów, zastępując płytę " Paul McCartney II" . Królowała przez dwa tygodnie, ustępując ostatecznie " Flesh + Blood " Roxy Music. (...) (str.187)
Szefowie firmy Atlantic, która wydała dwie pierwsze płyty Petera w USA, mieli prawo pluć sobie w brodę, gdyż kilka tygodni przed planowaną premierą "Trójki" zerwali umowę z artystą (...) (str. 188)

*****

Maurycy Nowakowski (ur. w 1982 r. we Wrocławiu) – polski pisarz, biograf i dziennikarz. Autor biografii poświęconych Peterowi Gabrielowi i Philowi Collinsowi. Napisał również książki na temat zespołu Genesis i Steve'a Hacketta.
W 2013 wydał powieść sensacyjną na temat korupcji w polskiej piłce nożnej – Okrągły przekręt.
Współpracuje z portalem Mały Leksykon Wielkich Zespołów. Publikował na łamach magazynu "Lizard" oraz w portalach Kontury, Artrock.pl, Fabrica Librorum, Polskie kulturalne podziemie.

Tytuł: Peter Gabriel. Świat realny, świat sekretny
Autor: Maurycy Nowakowski
ISBN: 978-83-63885-16-8
Wydawnictwo: Anakonda
Rok wydania: maj 2013
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 320 + 8 stron ze zdjęciami
Waga: około 700 g
Cena: + - 39 zł
Seria: Gwiazdy sceny
Peter Gabriel zbudował swą osobowość artystyczną na długo przed solowymi płytami i występami. Uczynił to dzięki piosenkom i koncertom z Genesis, a później kolejnym, własnym, autorskim, ukazującym znaczenie głębsze spojrzenie na współczesny świat, niż utwory wszystkich nowofalowych zespołów razem wzięte.

Swoim odejściem z Genesisw 1975 r. wywołał szok wśród wielbicieli grupy i doprowadził do czarnej rozpaczy zagorzałych fanów swojego talentu, na ponad dwa lata wyłączając się niemal zupełnie z show businessu, a poświęcając w całości swój czas rodzinie. Dla Gabriela nadszedł czas przemyśleń i określenia swego nowego oblicza - oblicza solisty. Zaczął tworzyć muzykę na własny, indywidualny sposób, pragnąc równocześnie unikać kompromisów. Może nie zawsze była ona tym, czego oczekiwała wytwórnia płytowa, ale za to niosła piętno niezaprzeczalnej oryginalności i osobowości, jaka zdarza się w rocku raz na wiele lat.

Gabriel-artysta, jeszcze pod koniec lat 70. stał się zagorzałym antyrasistą i aktywnym działaczem społecznym. Pierwszym tego wyrazem była kompozycja " Biko " - wzniosła oda poświęcona zamordowanemu w więzieniu działaczowi Południowej Afryki, Stevenowi Biko.

Wielopłaszczyznowość działań Gabrielanie ma sobie równych w przemyśle rockowym. Historia muzyki młodzieżowej nie zna drugiej tak aktywnej postaci, której pacyfistyczna działalność zdominowała dokonania artystyczne. Dla Gabriela życie to znacznie więcej niż imitowanie gwiazdy rocka, tworzenie klimatu sztucznej niezwykłości, kokietowanie publiczności w celu powiększenia konta bankowego.

Działalność muzyka stawia go w jednym rzędzie z innymi wspaniałymi twórcami, dla których sztuka jest nie tylko źródłem komercyjnych produktów lecz stanowi także narzędzie walki o wolność i szczęście ludzi.

Tytuł: Peter Gabriel, Misterny świat (Peter Gabriel - An Authorised Briography)
Autor: Spencer Bright
Tłumaczenie: Grzegorz Grątkowski
Uzupełnił: Piotr Kosiński
ISBN: 83-85335-19-6
Wydawnictwo: Rock Serwis
Rok wydania: 1994 (Polska)
Format: 143 x 205 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 288 + 8 stron ze zdjęciami
Waga: około 350 g
Cena: + - ? zł


Kompletna autorska biografia Genesis - jednej z najwybitniejszych i wciąż aktywnych brytyjskich grup wywodzących się z tzw. "nurtu progresywnego". Żywa, wielowątkowa, obfita w cytaty i dokładne analizy poszczególnych płyt, utworów, a nawet okładek. Książka pozwala czytelnikowi zagłębić się w fascynujący świat Genesis, odkrywając przed nim nie tylko wydarzenia, ale także - a może przede wszystkim - dzieła grupy.

Wszystkie płyty zespołu idą pod mikroskop. Biografia obejmuje kolejne lata działalności formacji, począwszy od jej założenia w roku 1967, a skończywszy na planowanej na 2007 rok trasie Turn It On Again Tour. Każdy okres został omówiony bardzo rzetelnie, z wyjątkową starannością i dbałością o szczegóły. Nie brak też analiz muzycznych, społeczno-literackich oraz pełnej i skrupulatnej dyskografii grupy.

Do współpracy nad projektem zostali zaproszeni sami muzycy, którzy zgodzili się odpowiedzieć autorowi na szereg nurtujących pytań - specjalnie na potrzeby tej książki. Uwagę przyciąga też materiał ilustracyjny - skompletowany z tej okazji zbiór archiwaliów: plakatów, biletów, programów, zdjęć, okładek i artykułów prasowych.

*****

Kiedy panowie Banks, Gabriel, Rutherford i Phillips zakładali swoje pierwsze szkolne zespoły, nie mogli przypuszczać, że pójdzie im tak świetnie. Byli młodzi i niedoświadczeni, a jedyne, co mogli sobie zaoferować, to mniejsze lub większe umiejętności gry oraz cała masa pomysłów, energia, cierpliwość i upór. Okazało się, że dobrej grupie właśnie tego potrzeba.

Anglia, wrzesień 1963 roku. Do prywatnej szkoły w Charterhouse niedaleko Godalming w hrabstwie Surrey trafia dwóch trzynastolatków - Tony i Peter. Będą się w niej uczyć przez najbliższe cztery lata i bardzo szybko zostaną dobrymi przyjaciółmi. Szkoła, w której się znaleźli, jest jedną z najlepszych w kraju. Charterhouse to tradycja, bastion konserwatywnych wartości Imperium Brytyjskiego i kolebka narodowego establishmentu. Teoretycznie otwarta dla wszystkich, w praktyce dostępna tylko dla tych uczniów, których rodzice gotowi są opłacać astronomicznie wysokie czesne. Bycie absolwentem Charterhouse to nie tylko profity czerpane z elitarnego wykształcenia. To również, a może przede wszystkim - przyjaźnie, które zaprocentują w dorosłym życiu (...) (str. 14)

Tytuł: GENESIS. W krainie muzycznych olbrzymów
Autor: Łukasz Hernik
ISBN: 978-83-60157-26-8
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: czerwiec 2007
Format: 140 x 205 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 544 + 64 stron ze zdjęciami
Waga: około 700 g
Cena: + - 45 zł


Historia Genesis to opowieść o grupie ludzi obdarzonych niezwykłą wiarą w to co robią, w muzykę, którą tworzą i w to co dzięki niej mogą osiągnąć. Opowieść o niemal obsesyjnym dążeniu do brzmienia, które tylko oni potrafili stworzyć. W ciągu minionych 25 lat byli i są jednym z najbardziej oryginalnych, pomysłowych, progresywnych i trwałych współczesnych zespołów. To uosobienie imponującej legendy, która podbiła świat i zapisze się w historii rocka jako kamień milowy współczesnej, brytyjskiej sceny muzycznej

*****

W lutym 1970 r. w Queen Mary College w East End, Genesis po raz pierwszy w swojej dotychczasowej scenicznej karierze autentycznie podbili publiczność. Na zorganizowanej dużej potańcówce występowali wraz z siedmioma innymi zespołami na głównej scenie. Dali dwa koncerty. Początkowo oglądało ich ok. 25 osób, ubranych w wytworne toalety. Pod koniec był to już niezły tłumek i o dziwo - nikt nie tańczył. Wszyscy siedzieli i w skupieniu słuchali! Kiedy skończyli, dostali owacyjne oklaski trwające blisko piętnaście minut (...) (str.41)

Tytuł: GENESIS. 25 lat teatru rockowego (Genesis - A Biography)
Autor: Dave Bowler, Bryan Dray
Tłumaczenie: Katarzyna Malita
Uzupełnił: Piotr Kosiński
ISBN: 83-85335-10-2
Wydawnictwo: Rock Serwis
Rok wydania: 1995 (Polska)
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 320 + 12 stron ze zdjęciami
Waga: około 425 g
Cena: + - ? zł
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=10505