David Bowie. STARMAN.
Data: 10-05-2013 o godz. 21:05:37
Temat: Książki


Ziggy Stardust, Changes, Let’s Dance, Fame, Heroes i oczywiście Starman to sztandarowe utwory Davida Bowiego , artysty, którego sposób bycia zadomowił się w naszej świadomości na dobre, równolegle z jego muzyką.

Pisał lub nagrywał praktycznie ze wszystkimi – od Iggy’ego Popa , przez Queen , aż do Johna Lennona

Sprzedał 136 milionów albumów, dysponuje jedynym w swoim rodzaju głosem, a jego twórczość wywarła znaczny wpływ na wielu wykonawców, takich jak Nirvana czy Franz Ferdinand .

Starman. Człowiek, który spadł na ziemię to interesujące podsumowanie kariery Davida Bowiego. Liczne i, co najważniejsze, trafne spostrzeżenia oraz wywiady z współpracownikami i artystami, którzy wiele wnieśli do jego kariery, czynią niniejszą książkę biografią z prawdziwego zdarzenia. Bo czego więcej można chcieć od rockowej biografii? Każdy epizod kariery Bowiego został opisany z niezwykłą dbałością o szczegóły, a liczne anegdoty sprawiają, że Starmana czyta się jednym tchem. Autor nie idealizuje artysty, nie tworzy sztampowej laurki, natomiast sprawia, że bohatera tej książki nie sposób nie lubić, nawet jeśli nie jest się jego fanem.

Paul Trynka analizuje wpływ Davida Bowiego na świat popkultury. W niniejszej książce przytacza ponad trzysta niepublikowanych dotychczas rozmów z osobami mniej lub bardziej związanymi z piosenkarzem – szkolnymi kolegami, menedżerami, muzykami oraz jego bliskimi.

*****

Brytyjski dziennikarz muzyczny Paul Trynka, przeprowadzając dziesiątki wywiadów z przyjaciółmi, rockmanami i krytykami zdaje się odkrywać wszystkie aspekty niemalże boskich ambicji muzyka. Rezultatem jest kompletny i fascynujący portret Bowiego.
(Andy Greene, ROLLING STONE)

Dzięki szeroko zakrojonym badaniom, uczciwej ocenie uzyskanych materiałów i imponującemu zróżnicowaniu metod zgłębiania fenomenu Davida Bowiego, Paul Trynka dostarczył ostrego, eleganckiego i przekonującego osądu człowieka, który wniósł mnóstwo świeżości do historii muzyki.
(Mark Paytress, MOJO)

Naprawdę ostateczna! To już drugi przykład rockowej biografii stworzonej przez Trynkę, która odznacza się prawdziwym artyzmem.
(Ian Fortnam, CLASSIC ROCK)

STARMAN. Człowiek, który spadł na ziemię Paula Trynki to wnikliwa analiza życia i kariery Bowiego. Oczywiście znajdziemy tu mnóstwo anegdot opartych na micie "sex, drugs and rock and roll", ale Trynka zabiera nas również w podróż poza rockową rzeczywistość. Penetruje fascynujące związki pomiędzy talentem muzycznym i różnorodnymi źródłami kreacji, które wpłynęły na finalny kształt twórczości Bowiego.
(Mark Baker, PASTE)

Wiarygodność autora jest nie do podważenia. Nieważne, czy jesteś fanem rocka, maniakiem popkultury, czy po prostu lubisz ciekawe historie - na pewno znajdziesz tu coś dla siebie.
(Maureen Callahan, NEW YORK POST)

Brytyjski dziennikarz muzyczny Paul Trynka zastanawia się siłą androgynii, która uczyniła z Bowiego prawdziwą legendę lat siedemdziesiątych. Tej biografii bardzo blisko do miana totalnej. Nad książką STARMAN. Człowiek, który spadł na ziemię pochyliłem się z prawdziwą przyjemnością
(THE NEW YORK TIMES)

Paul Trynka jest prawdopodobnie najbardziej kojarzony z magazynem "MOJO" - swoistą biblią muzyki rockandrollowej. Pisał również dla "Elle", "The Independent", "The Guardian", "Blueprint" i wielu innych czasopism, a jego artykuły dotyczyły bardzo różnorodnej tematyki: od mody, przez muzykę, aż po podróże, Aktualnie mieszka w Greenwich z wybranką swoistego serca Lucy oraz synem Curtisem.

Potrzeba napisania o Davidzie Bowiem wynikła podczas prac nad biografią Iggy’ego Popa – mówi Trynka. – Kiedy pisałem o Iggym, natknąłem się na wiele intrygujących faktów dotyczących powstawania albumów The Idiot i Low, przy których pracował właśnie David Bowie. Zbierając materiały do swojej publikacji o Iggym, przeczytałem mnóstwo książek o Bowiem i doszedłem do wniosku, że dla kogoś równie dociekliwego jak ja wiedza w nich zawarta jest niewystarczająca.

Tytuł: David Bowie. STARMAN. Człowiek, który spadł na ziemię (Starman. David Bowie. The Definitive Biography)
Autor: Paul Trynka
Tłumaczenie: Agnieszka Wojtowicz-Jach
ISBN: 978-83-63248-85-7
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania: kwiecień 2013 (Polska)
Format: 165x235 mm
Oprawa: twarda tłoczona
Stron: 510 + 32 stron ze zdjęciami
Waga: około 900 kg
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Pawłowi Szczepanikowi
David Bowie (8.01.1947 Brixton, południowy Londyn). Na scenie od 1964 r. Jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznej muzyki rozrywkowej. Wokalista, kompozytor, aktor. Ma na koncie ponad 20 płyt, od debiutanckiej „David Bowie” (1967) po „The Next Day”, która ukazała się marcu 2013 roku.

Biografia Davida Bowie uznawana za najbardziej wartościową ze wszystkich dotąd wydanych. Książka wzbogacona serią rozmów i wywiadów m.in. z byłą żoną artysty Angie Bowie , menadżerem Kennethem Pittem , producentem Tonym Viscontim , Siouxsie Siux (wokalistką Siouxsie and the Banshees), Iggym Popem , Brianem Eno i wieloma osobami z najbliższego otoczenia muzyka.

DAVID BOWIE: Biografia to podane ze smakiem pikantne szczegóły i ciekawostki z życia artysty, ale także próba odpowiedzi na wiele ważnych, nurtujących fanów pytań. Dlaczego Bowie tak długo milczał? Jak wygląda jego proces twórczy? Jakie relacje ze światem muzyki, mody oraz sztuki?

Ogromnym atutem książki jest literacka forma narracji oraz osobiste uwagi autora na temat tego, jak David Bowie wpłynął na jego życie. Szczegółowe informacje dla fanów, lekki język przystępny dla każdego czytelnika, setki anegdot i dokładnie omówiona chronologia, zapewniają emocjonującą i satysfakcjonującą lekturę.

Dzięki bogatym pisarskim doświadczeniem Mark Spitz zapewnia literacką przygodę na wysokim poziomie. Spitz znany jest jako powieściopisarz (m.in. How Soon Is Never), autor biografii (m.in. Times and Music of Green Day, Jagger: Rebel, Rock Star) oraz dziennikarz współpracujący z takimi tytułami, jak: Spin, Maxim, Vanity Fair, czy The New York Times.

*****

Pracując nad kontynuacją albumu Young Americans (1975), Bowie przesiadywał w domu, na szklanym stoliku miał górkę wysokojakościowej kokainy, notes i stertę książek. "Psychiczna samoobrona" autorstwa Diony Fortune była jedną z jego ulubionych. Sama autorka opisywała ją jako "zabezpieczenie przed paranormalnym złem". Ta i inne księgi traktujące o czarach, czarnoksięstwie, białej magii, jak i przeciwstawnej jej czarnej magii były przewodnikami Bowiego po jego prędko rozpadającej się psychice.
(fragment DAVID BOWIE: Biografia)

Moją kolejną fascynacją byli naziści i ich poszukiwania świętego Graala. Była w tamtych czasach taka teoria, że w którymś momencie przed wojną przyjechali do Glastonbury w Anglii i usiłowali odnaleźć świętego Graala. Moja potrzeba wiedzy była związana z postacią króla Artura i z chęcią odnalezienia mitycznego łącznika z Bogiem. Lecz gdzieś po drodze wszystko się wypaczyło.
(David Bowie)

Spitz koncentruje się na zrozumieniu złożonej ewolucji twórczości Bowiego, dzięki czemu w nasze ręce trafiła biografia bezstronną, napisana z dbałością o każdy detal, a przy tym przepełnioną szacunkiem dla życia i osiągnięć Thin White Duke'a
(Publishers Weekly)

Encyklopedyczna wiedza Spitza oraz jego oczywiste zamiłowanie do twórczości Bowiego odróżniają tę książkę od wydawanych dotąd rockowych opowiastek na temat tego artysty.
(Kirkus Reviews)

Każdy fan doceni tę znakomitą biografię uzupełnioną setką wywiadów z ludźmi, którzy najlepiej znają Bowiego.
(The Examiner)

Żadna inna biografia Bowiego nie może równać się z tym co udało się osiągnąć Spitzowi.
(Blogcritics)

Ta książka czyta się sama. Jeżeli interesuje cię postać Bowiego musisz ją mieć.
(Barnes & Noble)

Nareszcie pierwsza tak mocno wyczerpująca temat biografia jednej z największych ikon muzyki i kultury dwudziestego wieku.
(Goodreads)

Spitz dopiął swego, jego biografia to wspaniała książka, która zapewnia satysfakcjonującą lekturę.
(Media Radio)

Ta książka inspiruje, zadziwia, ogłusza, porywa, jest wspaniała i ludzka.
(Dan Kennedy, autor bestsellera "Rock On: An Office Power Ballad")

David nigdy nie spał. Nigdy. Był w samym środku kokainowej burzy. Potrafił nie zmrużyć oka przez trzy, cztery dni. Wyjeżdżałem i wracałem, a on kontynuował ze mną rozmowę, w tym samym miejscu, w którym skończyliśmy ja wcześniej.
(Glen Hughes - Deep Purple z DAVID BOWIE: Biografia)

Portret, który jest jednocześnie epicki i ludzki.
(Playboy)

Ta książka miała nigdy nie powstać.
(Marc Spitz)

Tytuł: David Bowie: Biografia (BOWIE: A Biography)
Autor: Marc Spitz
Tłumaczenie: Robert Sidor, Agata Staszewska, Błażej Kubacki oraz Jędrzej Lubicz, pod redakcją Jakuba Wiśniewskiego
ISBN: 978-83-63667-97-9
Wydawnictwo: Dobre Historie
Rok wydania: kwiecień 2013 (Polska)
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 448 + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 600 kg
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Panom Łukaszowi Śmiglowi, Jakubowi Wiśniewskiemu i Sebastianowi Zakrzewskiemu


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=10468