Muzyka. Przewodnik Krytyki Politycznej
Data: 11-04-2013 o godz. 20:22:56
Temat: Książki


Od brazylijskiej kontrkultury lat sześćdziesiątych i amerykańskiej awangardy, przez noise, free jazz czy muzykę konkretną, aż po grime i Iannisa Xenakisa. Od studiów nagraniowych francuskiego radia w powojennym Paryżu, przez lofty nowojorskiej East Village, do sypialni nastoletnich producentów dubstepu.

Muzyka. Przewodnik Krytyki Politycznej prezentuje najbardziej znaczących artystów, zespoły i gatunki. Wszystko, co powinniście wiedzieć o muzyce współczesnej, ale nie wiedzieliście, kogo zapytać. Wśród autorów m.in. Simon Reynolds, John Szwed, Peter Shapiro, Stewart Lee oraz krytycy kultowego magazynu „The Wire”. Redakcja: Rob Young"

PRZEDMOWA

Tytuł roboczy tek książki brzmiał "Jak kupować współczesną muzykę?! Pierwszym z primerów był przewodnik po nagraniach Karlheinza Stockhausena napisany przez Barry´ego Whiterdena. Tekst powstały z myślą o wszystkich czytelnikach zaintrygowanych postaciami, które często pojawiły się na naszych łamach i miały olbrzymi wpływ na współczesną muzykę, ukazał się w numerze "The Wire" z grudnia 1996 roku. Primery były też pomyślane jako krótkie przewodniki po dziale oraz życiu najwybitniejszych artystów i grup oraz po najciekawszych gatunkach. Trzynaście lat i ponad 30 primerów później ten pomysł jeszcze się nie zestarzał. Co więcej, to jeden z najpopularniejszych działów naszego magazynu.
Muzyka. Przewodnik Krytyki Politycznej (The Wire Primers) to wybór dziewiętnastu z tych tekstów. Trzy z nich napisano z myślą o tek książce, większość pozostałych została uzupełniona o nowe materiały. Zbiór został wymyślony po to, aby opisać najważniejsze tendencje we współczesnej muzyce od połowy XX wieku w górę, staraliśmy się też dobrać artystów, których twórczość nie jest jeszcze zbyt dobrze opisana. Dla przykładu w części o jazzie i improwizacji nie piszemy o Johnie Coltranie, którego dyskografia od roku 1963 do roku jego śmierci, zaledwie 4 lata później, jest doskonale znana i powszechnie uznawana ze genialną. W zamian uwzględniliśmy artystów bardziej problematycznych: Dereka Baileya i Ornette´a Colemana - poświęcone im primery są próbami przewartościowania ich twórczości i kariery. (...)
Jak czytać książkę?
Każdy z primerów zawiera krótki występ z historycznym i kulturowym kontekstem oraz zawiera ważne informacje o artyście. Każde nagranie jest opisane imieniem i nazwiskiem artysty albo nazwą grupy (chyba że są takie same jak w poprzednim wpisie), nazwą albumu albo utworu, nazwą wytwórni oraz informacjami o formacie i najnowszym wydaniu na płycie CD, Te informacje się starzeją, ale niemal w każdym wypadku ograniczyliśmy się do tych nagrań, które można było kupić w czasie publikacji.
W przypadku wznowień dodaliśmy nazwę labelu (jeśli jest inna niż dla płyty CD) oraz oryginalną datę premiery.
Czasami - dla przykładu, gdy mieliśmy do czynienia z materiałem, który przed premierą bardzo długo leżakowała na półce - dodaliśmy jeszcze informację o dacie sesji nagraniowej.
Gdy piszemy o kompilacjach, które zawierają nagrania z różnych okresów w twórczości artysty, informujemy o czasie nagrania bezpośrednio w tekście. W dziale o współczesnej kompozycji, zamiast o dacie nagrania, informujemy o czasie powstania partytury.
Rob Young

Tytuł: Muzyka. Przewodnik Krytyki Politycznej. (The Wire Primers: A Guide to Modern Music)
Autorzy: Mike Barnes, Jakub Bożek, Nick Cain, Philip Gray, David Keenan, Art Lange, Stewart Lee Alan Licht, Edwin Pouncey, Ben Ratliff, Simon Reynolds, Peter Shapiro
Tłumaczenie: Jakub Bożek, Dominika Dymińska, Robert Kamionek, Paweł Klimczak, Paweł Krzeszkowski, Nikodem Witkowski
ISBN: 978-83-62855-15-4
Wydawnictwo: Krytyki Politycznej
Rok wydania: marzec 2013
Format: 120x165 mm
Oprawa: miękka
Stron: 432
Waga: około 375 g
Cena: + - 34 zł

Serdecznie Dziękuję Venduli Czabak










Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=10414