Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka


  

Konkurs Miłośników Rock'n'Rolla przedłużony do 10.10.
Wysłano dnia 18-09-2012 o godz. 01:42:59
Temat: Info
Info Zarząd Fundacji" Sopockie Korzenie " uprzejmie zawiadamia, że termin nadsyłania prac na IV Ogólnopolski Konkurs Miłośników Rock & Rolla wydłużony został do 10 października 2012 roku , a ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 9 listopada br.

Fundacja " Sopockie Korzenie " ogłasza IV Ogólnopolski Konkurs "Wspomnienia Miłośników Rock’n’Rolla", którego celem jest ocalenie od zapomnienia ludzi i zdarzeń oraz uratowanie przed zniszczeniem pamiątek i innych świadectw materialnych dot. historią polskiej muzyki rozrywkowej. Organizowany on jest z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Muzeum Regionalnym w Jarocinie. W konkursie może wziąć udział każdy kto do 15 września 2012 roku dostarczy do Fundacji spisane lub nagrane wspomnienia, dokumenty, pamiątki (fotografie, plakaty, płyty, nagrania audio i video) lub inne materialne świadectwa związane z tematem konkursu. Będą one oceniane przez, powołane zgodnie z regulaminem konkursu, jury w trzech kategoriach: publikowane i nie publikowane wspomnienia uczestników, opracowania o charakterze historycznym lub socjologicznym oraz „dokumenty, pamiątki, publikacje i inne”. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Sopotu oraz sponsorów i patronów medialnych. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi do 30 października 2012 roku w Operze Leśnej w Sopocie.

Regulamin oraz formularz zgłoszenia dostępne są na stronie Fundacji Sopockie Korzenie: sopockiekorzenie.org.pl/konkurs

Wyniki trzech edycji konkursu wykazały, że idea jaka mu przyświeca jest nośna i potrzebna. Dzięki temu przedsięwzięciu udało się uratować przed zniszczeniem dziesiątki dokumentów, wspomnień, korespondencji, wydawnictw, afiszy i plakatów, fotosów, autografów, gadżetów, instrumentów itp., które świadczą o bogatej historii naszej muzyki rozrywkowej i narodzinach rock’n’rolla w Polsce. Udało się wydobyć z niepamięci wydarzenia, o których nawet badacze tej historii nie mieli pojęcia.

Pierwszy konkurs zaowocował video-nagraniem z koncertu Niemena , któremu w Sztokholmie akompaniowała grupa Kombi (!). Odkryciem drugiego był zbiór dokumentów i pamiątek dotyczących początków big-beatu w Krakowie. Konkurs trzeci to m.in.: film dokumentalny „Wiatr do morza czyli big-beat po szczecińsku” oraz niezwykle interesujące opracowania monograficzne i kolekcja plakatów

Dzięki konkursowi dotarliśmy do wielu zapomnianych uczestników tamtych zdarzeń - muzyków, którzy spisali wspomnienia i udostępnili nam swoje archiwa. Uratowaliśmy dziesiątki bezcennych eksponatów, które staramy się je zabezpieczać i systematyzować, by w przyszłości udostępnione one były dla szerszej publiczności - najpierw w internecie, a potem w Muzeum Muzyki Rozrywkowej, o którego powstanie w Sopocie walczymy. Ma to być placówka na miarę XXI wieku łączącą funkcje wystawiennicze, badawcze, warsztatowe i edukacyjne. Póki co organizujemy wystawy, wydajemy książki i albumy a także staramy się o honorowanie najbardziej zasłużonych twórców estradowych. Z naszej inicjatywy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył medalami Gloria Artis m.in. Franciszka Walickiego, Seweryna Krajewskiego, Jerzego Koselę i Jerzego Skrzypczyka.

Wydaliśmy albumy: "This Is Jazz" Marka Karewicza i „ Muzyka Młodej Generacji ” Jacka Awakumowskiego” oraz książkę " Wspomnienia rówieśników ROCK & ROLLa ”, będącą zbiorem prac z pierwszego konkursu. Aktualnie przygotowujemy kolejny taki zbiór oraz autobiografię Franciszka Walickiego „Epitafium dla Rock & Rolla”. Zrealizowaliśmy plenerowe wystawy fotograficzne: "Big Beat – 50 lat rock’n’rolla w Polsce", "Muzyka Młodej Generacji - 30 lat minęło" i " Krzysztof Klenczon ". Przygotowaliśmy koncerty z okazji 40-lecia Polan, 45-lecia Czerwonych Gitar , 50-lecia Czerwono-Czarnych i 50-lecia sopockiego Non-Stopu. Maczaliśmy też palce w ochrzczeniu nowego gdańskiego tramwaju imieniem Klenczona.

Reasumując, serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji Konkursu „Wspomnienia Miłośników Rock’n’Rolla”, dzięki czemu wszyscy możemy przyczynić się do kolejnych historycznych odkryć, uratowania bezcennych dokumentów i pamiątek, a co za tym idzie do podtrzymania dobrej pamięci o muzyce, której już nie ma, a która stała się elementem naszego dziedzictwa kulturowego.

(-) Zarząd Fundacji "Sopockie Korzenie"
Wojciech Korzeniewski, Wiesław Śliwiński, Marcin Jacobson


(Serdecznie dziękuję Marcinowi J. i Małgosi S.)


 
Pokrewne linki
· Więcej o Info
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.01
Głosów: 168


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*