Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka  

Tajemnice życia i śmierci Villas
Wysłano dnia 08-08-2012 o godz. 15:01:01
Temat: Książki
Książki Skromna dziewczyna z głębokiej prowincji dzięki uporowi, talentowi i szczęściu robi oszałamiającą karierę. Przez chwilę mia wszystko - pieniądze, sławę i miłość. I wszystko to traci.

Życie Violetty Villas to gotowy scenariusz na film. To co, że bez szczęśliwego zakończenia. Ile byłoby w nim wzruszeń, łez. śmiechu i zniewalającej muzyki...
Hubert Biskupski

Nie rozumiano i nie chciano zrozumieć jej wrażliwości. Marzeń i tęsknot za wielkim światem, który istniał przecież tak daleko. (str.5)

Kiedy już z pewnego dystansu patrzę na życie Violetty Villas, utwierdzam się w przekonaniu, że największym jej wrogiem była ona sama. (str.6)

Ojciec płakał ze wzruszenia. Przepraszał i całował po rękach za to, że tak mnie skrzywdził zmuszając do zamążpójścia. Wybaczyłam mu. (str.16)

Chciałam się nazywać Violetta Valdi, ale Szpilmanowi się to nie podobało. Wzięłam więc "VI" z imienia, dodałam "LAS", bo mieszkam blisko lasu, a że jedno "L" nie brzmiało dobrze, dołożyłam drugie. (str.20)

Na początku kariery Violetcie nie wiodło się tak, jak marzyła. Z polskich festiwali wracała bez nagród. (str.25)

Artystkę bardziej niż w Polsce doceniano za granicą. Zaczęła wyjeżdżać na tournée po Rumunii, Bułgarii, Hiszpanii, Izraelu. (str.27)

W Las Vegas Violetta miała wieczorami po dwa razy, trzy występy. Do pokoju hotelowego wracała wycieńczona, na domiar złego nikt bliski w nim nie czekał. Podobno wtedy artystka po raz pierwszy sięgnęła po używki. (str.32)

W grudniu świat obiegła smutna wiadomość - Violetta Villas nie żyje. Znaleziono ją martwą w wychłodzonym domu. Poobijaną i zaniedbaną. (str.105)

Tytuł: Tajemnice życia i śmierci Villas
Autor: praca zbiorowa
ISBN: 978-83-63356-11-8
Wydawnictwo: Murator
Rok wydania: 2012
Format: 190x250mm
Oprawa: miękka
Stron: 118
Waga: około 270 g
Cena: + - 13 zł
Seria: Super Album
Violetta Villas , właściwie Czesława Maria Cieślak, znana polska piosenkarka, urodziła się 10 czerwca 1938 w Liége, we wschodniej Belgii, zmarła 5 grudnia 2011 w Lewinie Kłodzkim, woj. dolnośląskie. Kto by przypuszczał, że chwilę po ukazaniu się tej biografii media ogłoszą, że Violetta Villas nie żyje. Czy piosenkarka miała ją w ręku?, Czy chociaż przeczytała fragment? Autorzy zabiegali o spotkanie z Panią Villas, ale bez skutku.

To książka o życiu i karierze wielkiej gwiazdy polskiej sceny. Villas była jak malowany ptak, nie pasowała do szarzyzny czasów PRL-u. W latach 60.-80. stała się jedną z muzycznych ikon, towarem eksportowym. Często krytykowana w Polsce za styl i ekstrawagancję, za granicą przyjmowana była entuzjastycznie zarówno przez publiczność, jak i recenzentów. Zachwycano się jej głosem. Pisano, że jest białym krukiem wokalistyki.

Śpiewała, grała w filmach i musicalach. Występowała w paryskiej Olimpii i nowojorskim Carnegie Hall , przez kilka sezonów była gwiazdą rewii Casino de Paris w Las Vegas. Autorzy mówią o swej książce, że to biografia reporterska. Szukają w niej odpowiedzi na pytanie, jak to możliwe, aby Villas, artystka jedyna w swoim rodzaju, wokalny geniusz w skali światowej, obdarzony absolutnym słuchem i sopranem koloraturowym o czterech oktawach, wielka, choć kontrowersyjna osobowość, nie tylko nie zrobiła kariery na miarę swoich możliwości, ale spędzała starość niemal w ubóstwie, wyobcowana, w atmosferze skandalu i niezdrowej sensacji.

Przejmująca, a im dalej, tym bardziej szokująca reporterska relacja o życiu prostej i niezwykle ambitnej dziewczyny, którą przerosła sława. O Violetcie Villas opowiadają krewni, znajomi i współpracownicy. Padają ostre słowa. Że jej podejrzliwość graniczy z paranoją. Że alkohol i narkotyki zaburzyły jej osobowość.

Ale też że jest ciepła i serdeczna. Autorzy opisują życie diwy dekada po dekadzie. Próbują dociec, dlaczego rewelacyjna kariera Villas, koncertującej w Paryżu i Las Vegas, śpiewającej duety ze Streisand i Aznavourem , załamała się.

Reporterzy rekonstruują także ostatnie lata piosenkarki, naznaczone tajemniczym zniknięciem, pobytem w szpitalu psychiatrycznym i osobliwą opieką, roztoczoną nad nią przez mistrzynię manipulacji, dawną fankę. Książka jako pierwsza omawia nieznane epizody z życia gwiazdy. Jeden dotyczy jej wielkiej, być może jedynej miłości – ognistego romansu z Januszem Ekiertem , krytykiem muzycznym. Drugi epizod dotyczy współpracy artystki z bezpieką.

Do książki dołączona jest płyta CD z kolędami w wykonaniu Violetty Villas:

1. Wśród nocnej ciszy 5:26
2. Lulajże Jezuniu 6:02
3. Dzisiaj w Betlejem 5:45
4. Jezus Malusieńki 3:20
5. Pójdźmy wszyscy do stajenki 3:38
6. Gdy się Chrystus rodzi 7:58
7. Cicha noc 2:52
8. Bóg się rodzi 7:35

Tytuł: Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia…
Autor: Iza Michalewicz, Jerzy Danilewicz
ISBN: 978-83-7799-068-1
Wydawnictwo: Świat Ksiąki
Rok wydania: listopad 2011
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 288
Waga: około 400 g
Cena: + - 54 zł + CD (bez CD 34 zł)

Serdecznie Dziękuję Pani Marcie Broniarek
"Tygrysica z Magdalenki" to efekt wieloletniej bliskiej współpracy Witolda Fillera z Violettą Villas . Znajdziesz w niej 39 zdjęć, nieznane dotąd, szczegóły życia i kariery wielkiej i kontrowersyjnej artystki. Książka stanowi nieśmiałą próbę nie tyle walki z legendą, co próbę - o ile takowa w ogóle jest możliwa - nazywania faktów. Jest to książka o piosenkarce prawdziwie niezwykłej. I zarazem książka o jeszcze bardziej niezwykłej kobiecie. Fenomen piosenkarki trudno pojąć. Strasznie to wszystko skomplikowane. Tak jak cała biografia artystki. Jak ona sama. Na końcu książki autor napisał: "Jest łakoma, ale tylko wieczorem, bo przez cały dzień myśli o tym, że nie wtłoczy się podczas konceru w kostium. Ale po koncercie.... Apetyt ma na wszystko! I wieczorem nie liczy już sobie kalorii. Przeciwnie - dobiera frytek i klusek, dania mięsne może wręcz zdublować. Zwłaszcza, gdy to drób - za nim przepada!
Jest rubaszna i - choć się do tego za nic nie przyzna - uwielbia płotki...

Tytuł: Violetta Villas: Tygrysica z Magdalenki
Autor: Witold Filler
ISBN: 83-85606-06-8
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Szczepan Szymański
Rok wydania: 1993
Format: 145x200 mm
Oprawa: miękka
Stron: 166
Waga: około 200 g
Cena: + - ? zł

Gazeta.pl
Violetta Villas - 102 1/3
Violetta Villas - 102 2/3
Violetta Villas - 102 3/3
 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.05
Głosów: 1102


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*