Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

  

Kto zabił Kurta Cobaina?
Wysłano dnia 20-02-2012 o godz. 14:50:58
Temat: Książki
Książki

Wieść o śmierci Kurta Cobaina (20.02.1967 w Aberdeen – 5.04.1994 w Seattle) obiegła w kwietniu 1994 roku cały świat. Policja zadziwiająco szybko uznała, iż było to samobójstwo - przyczyniając się tym samym do kilkudziesięciu podobnych, bezmyślnych aktów targnięcia się na własne życie w wykonaniu zrozpaczonych nastoletnich fanów.Choć wersja o samobójstwie szybko przyjęta została jako oficjalna, a świat pogodził się z tragiczną śmiercią Kurta - jeszcze jednym tragicznym epizodem rockowej historii - szybko stało się jasne, że samobójstwo nie było tak oczywistą sprawą, jak wydawało się wcześniej.

Na kartach tej książki, para słynnych reporterów Ian Halperin i Max Wallace zadała kilka ważnych pytań. Odpowiedzi na nie wskazują, iż możliwością, którą należy poważnie brać pod uwagę było morderstwo.

- Dlaczego na pistolecie od którego pocisków zginął Cobain, nie było żadnych czytelnych odcisków palców?

- Kto korzystał z karty kredytowej Kurta po jego śmierci?

- Dlaczego w tzw. liście pożegnalnym występują dwa różne charaktery pisma?

- Dlaczego w ciele Kurta wykryto śmiertelną dawkę heroiny, po której nie mógłby oddać strzału?

Te i inne niezwykłe przypuszczenia, zasadnie wysuwane przez autorów, każą raz jeszcze otworzyć zamknięte - wydawać by się mogło na dobre - akta dotyczące śmierci Cobaina, tak by wszyscy Jego fani, na całym świecie mogli w końcu dowiedzieć się, a jaki sposób zginął ich idol.

Tytuł: Kto zabił Kurta Cobaina? (Who Killed Burt Cobain)
Autor: Ian Halperin, Max Wallace
Tłumaczenie: Bogusław Lubański
ISBN: 83-86365-94-3
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: wrzesień 2004 (Polska)
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
Stron: 256
Waga: około 200 g
Cena: + - 17 zł
Obszerna analiza faktów związanych ze śmiercią ikony rocka, w tym unikalne materiały z nagrań byłego prywatnego detektywa wynajętego przez Courtney Love (9.071964 w San Francisco) , a także mnóstwo nowych, zdumiewających dowodów.

Oszałamiające i poruszające ziemię dochodzenie w sprawie śmierci jednej z wielkich rockowych ikon naszych czasów - nowe dowody skłaniają do straszliwych konkluzji.

W środę, 8 kwietnia 1994r. znaleziono ciało w pokoju nad garażem w Seattle. Dla policjantów przybyłych na miejsce zbrodni był to prawdopodobny przypadek samobójstwa. Nikt wówczas nie podejrzewał tego, co dopiero ujawniane jest dzisiaj, że Kurt Cobain, supergwiazda, lider Nirwany - został zamordowany.

Na początku kwietnia 1994r. Cobain zniknął na kilka dni, tak to przynajmniej Wyglądało - faktem jednak jest, że niektórzy wiedzieli, gdzie był, a jedną z tych osób była Courtney Love. Dzisiejsza gwiazda rocka w Hollywood, na początku 1994r. przygotowywała się do debiutu swego zespołu Hole , i wiedziała już o tym, że Cobain planował się z nią rozwieść. Niewiele osób jednak znało te plany. Książka "Miłość i śmierć" przedstawia Courtney Love w bardzo krytycznym świetle, a także ujawnia po raz pierwszy sprawę taśm nagranych przez wynajętego przez nią detektywa Toma Granta - jego zadaniem było zbadanie przyczyny zaginięcia Kurta Cobaina. Poznajemy również wiele osób, które odgrywają niebagatelną rolę w tworzeniu teorii o zabiciu Kurta Cobaina. Ponadto dziadek Cobaina podaje do publicznej wiadomości, że morderstwo jego wnuka popełniono na zlecenie. Na światło dzienne wychodzi raport policyjny i sądowy otrzymany z Freedom of Information Act, który obala mistyfikację, przekonującą świat o tym, że Cobain sam odebrał sobie życie i ujawnia oficjalny scenariusz, dowodzący, że byłoby to niemożliwe z naukowego punktu widzenia.

Opierając się na analizie 68 samobójstw, jakie miały miejsce od 1994 roku, Prowadzący śledztwo dziennikarze, zdobywcy nagród, Max Wallance i Ian Halperin odbyli trwającą 10 lat krucjatę, by odkryć prawdę. W książce "Miłość i śmierć" dowodzą mrożącą krew w żyłach i przekonywującej prawdy, że każdego z tych wypadków można było uniknąć - nawołują zatem do wznowienia śledztwa w przypadku domniemywanego samobójstwa Kurta Cobaina.

Tytuł: Miłość i śmierć. Morderstwo Kurta Cobaina (Love and Death: The Murder of Kurt Cobain)
Autor: Max Wallace, Ian Halperin
Tłumaczenie: Dorota Kaczor i Witold Kurylak
ISBN: 83-919131-7-1
Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wydania: czerwiec 2004 (Polska)
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Stron: 234
Waga: około 320 g
Cena: + - 28 zł

Press Conference
Już sam plan wydania Dzienników Kurta Cobaina wywołał w Stanach wielką polemikę, czy można w ten sposób naruszać prywatność zmarłego artysty. Spory wciąż trwają, jednak od momentu publikacji zainteresowanie i sprzedaż Dzienników bije rekordy.

Kurt Cobain zapełnił tuziny notesów tekstami piosenek, rysunkami i zapiskami o swoich planach dla "Nirvany", przemyśleniami o sławie, o kondycji muzyki i o ludziach, którzy kupowali i sprzedawali jego i jego sztukę.

Ponad dwadzieścia takich notesów przetrwało liczne przeprowadzki i podróże muzyka. Od czasu jego śmierci były zamknięte w sejfie. Te dzienniki odsłaniają artystę, który kochał muzykę, znał historię rocka i który był zdecydowany, by ustanowić w tej historii swoje miejsce.

Oto hipnotyzujący, nieporównywalny portret najbardziej wpływowego muzyka swoich czasów.

Oto fragment: str. 95

- Boję się ośmieszenia
- Jestem za bardzo świadomy szczerości w swoim głosie
- Lubię uprawiać seks z ludźmi
- Kocham swoich rodziców, a jednak nie zgadzam się właściwie z nimczym, na co oni się godzą
- Rozumiem i doceniam wartość, jaką religia ma dla innych ludzi
- Muzyka wpływa na moje emocje
- Punk rock oznacza wolność
- Wykorzystuję fragmenty osobowości innych ludzi, żeby stworzyć własną

Tytuł: Kurt Cobain. Dzienniki (Journals)
Autor: Kurt Cobain
Tłumaczenie: Dagmara Chojnacka
ISBN: 83-7298-423-9
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2003 (Polska)
Format: 160x240 mm
Oprawa: twarda z opaską
Stron: 268
Waga: około 600 g
Cena: + - 45 zł
W ciągu jednego dnia Kurt narodził się dla świata, zmarł w sekrecie własnego mroku, wreszcie zaś wskrzeszony został dzięki potędze miłości. Był to wyjątkowy wyczyn - nieprawdopodobny i niemalże niemożliwy - to samo można by wszakże powiedzieć o znacznej części jego przejaskrawionego życia, począwszy od miejsca, z którego pochodził'.

Po raz pierwszy ujrzał niebo dokładnie w sześć godzin i pięćdziesiąt siedem minut po tym, gdy zadurzyło się w nim całe pokolenie. Co istotniejsze, przeżył tym samym swą pierwszą śmierć - tę najwspanialszą z wielu pomniejszych śmierci, które miały jeszcze nastąpić.

Kurt zagrał jako główna gwiazda prestiżowego " Saturday Night Live ", jego album trafił na pierwsze miejsce listy muzycznych bestsellerów, a "Weird Al" Yankovic (23.10.1959 w Lynwood w Kalifornii) poprosił go o wyrażenie zgody na sparodiowanie " Smells Like Teen Spirit ". Wydarzenie te, postrzegane jako całość, bez wątpienia wyznaczały punkt kulminacyjny w jego krótkiej karierze, składając się na dowód uznania, o jakim większość wykonawców może tyko pomarzyć, a o jakim sam Kurt fantazjował nawet nastolatek. Lecz w godzinach poprzedzających świt Kurt nie cieszył się świadomością odniesionego zwycięstwa, nie doświadczał tym bardziej pragnienia, aby zwycięstwo to świętować.

Gdy Courtney spała, Kurt lekkomyślnie - czy też celowo - wziął więcej heroiny niż nakazywałby rozsądek. Na skutek przedawkowania jego skóra przybrała odcień morskiej zieleni, a mięśnie zesztywniały na podobieństwo solidnych kabli. Love w popłochu zaczęła udzielać mu pierwszej pomocy, co z biegiem czasu miało stać się dla niej rutyną. Po kilku minutach odzyskał już przytomność, siedział przy niej i rozmawiał, a choć wciąż znajdował się pod silnym wpływem narkotyku, na jego twarzy gościł teraz uśmieszek znamionujący opanowanie, jak gdyby cały ten wyczyn napawał go dumą.
(Fragment "Pod ciężarem nieba")

Tytuł: Pod ciężarem nieba. Biografia Kurta Cobaina (Heavier Than Heaven: A Biography of Kurt Cobain)
Autor: Charles R. Cross
Tłumaczenie: Maciej Machała
ISBN: 83-86365-48-X
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: grudzień 2001 (Polska)
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
Stron: 432
Waga: około 380 g
Cena: + - 34 zł
Na książkę składają się artykuły zamieszczone w magazynie Rolling Stone. O Kurcie Cobainie piszą najlepsi dziennikarze muzyczni na świecie, wyjaśniając fenomen niezwykłej popularności jego zespołu. Pod względem graficznym jest to z pewnością najlepsza publikacja o liderze Nirvany, jaka ukazała się dotychczas na rynku.

Odrzucenie. Złość. Depresja. Poczucie winy. Akceptacja.
Opłakując śmierć Kurta Cobaina, przeszliśmy przez wszystkie te stadia. Szczególnie długo trwaliśmy w poczuciu winy. Jako dziennikarze czuliśmy, że musimy przedstawić zapis jego ostatnich dni. Jako jego fani - (Nirvana przywróciła nam wiarę w rock & rolla) - pragnęliśmy opłakiwać jego śmierć na swój własny sposób.

Po długiej dyskusji zdecydowaliśmy, że nie uczynimy tego wydarzenia głównym tematem numeru. Uznaliśmy, że lepszym upamiętnieniem artysty będzie poświęcenie mu całego wydania.
Tysiące listów od czytelników utwierdziło nas w przekonaniu, że mieliśmy rację. Decydując się na napisanie książki upamiętniającej życie i twórczości Kurta Cobaina, postanowiliśmy rozszerzyć pierwsze wydanie. Dlatego zamieściliśmy w niej pierwszy artykuł o zespole, jaki ukazał się w naszym magazynie. Dodaliśmy komentarze na temat niespodziewanego sukcesu Cobaina i jego kolegów oraz całej sceny muzycznej Seattle, a także recenzje płyt i koncertów grupy.

Można tu również znaleźć ostatni znaczący wywiad z Kurtem Cobainem oraz rozmowę przeprowadzoną z Courtney Love w autokarze Nirvany, krótko po ukończeniu przez zespół Hole pracy nad albumem "Live Through This". Większość cytatów zamieszczonych w niniejszej książce zdobył Alec Foege w ciągu kilku dni po śmierci Cobaina. Alec Foege jest również jednym z recenzentów muzycznych spuścizny Nirvany. Esej autorstwa Lorraine Ali ukazał się pierwotnie w "New York Times", a relacja Ann Power z koncertu zespołu w "Village Voice".

Książka ta została również wzbogacona o dyskografię i zapis koncertów. Oto ostateczny efekt naszej pracy nad pozycją upamiętniającą Curta Cobaina i Nirvanę.
(Redaktorzy magazynu ROLLING STONE)

Tytuł: Cobain w Rolling Stone (Cobain by the editors of Rolling Stone)
Autor: praca zbiorowa, redaktor: Holly George-Warren
Tłumaczenie: Dagmara Krzyżanowska
ISBN: 83-86365-32-3
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: kwiecień 2000 (Polska)
Format: 215x275 mm
Oprawa: miękka
Stron: 148
Waga: około 700 g
Cena: + - 45 zł
 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.00
Głosów: 1261


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*