Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka


  

Marta Mirska. Gloria i gehenna...
Wysłano dnia 04-12-2011 o godz. 16:00:30
Temat: Książki
Książki Marta Mirska (właśc. Alicja Reiniger-Nowak) (12.02.1920 Warszawa - 15.11.1991 Warszawa), piosenkarka, a także autorka tekstów, która w repertuarze miała około 300 piosenek. Królowa Polskiej Piosenki lat 40 i 50 i pierwszorzędna postać w historii polskiej muzyki rozrywkowej, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego, wreszcie doczekała się swojej biografii. I to jakiej!

Mamy to dzięki Wydawnictwu Muzycznemu Polihymnia z Lublina oraz niewyobrażalnej mrówczej pracy Panów: Janusza Świądera i Tadeusza Stolarskiego. Książka wydana na półkredowym papierze zawiera mnóstwo unikalnych zdjęć, zeskanowanych plakatów, dokumentów, wycinków gazet, listów, przytaczane są wypowiedzi m.in. Ludwika Sempolińskiego, Dariusza Michalskiego, Adama Halbera, Bogusława Kaczyńskiego, Agnieszki Osieckiej. Jak by tego było mało - to do książki dodane są dwie płyty CD. Jedna z niepublikowanymi nagraniami Pani Mirskiej, a druga z wywiadami i wierszami, np. ostatnia wypowiedź Marty Mirskiej dla Bogusława Kaczyńskiego w Szpitalu Banacha w Warszawie, w listopadzie 1991 roku. Książkę "wchłania" się, w tle słuchają archiwalnych nagrań Pani Marty Mirskiej. Kapitalna sprawa!Tytuł: Marta Mirska. Gloria i gehenna. Prawdziwa historia życia Królowej Polskiej Piosenki
Autor: Janusz Świąder i Tadeusz Stolarski
ISBN: 978-83-7270-924-0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia
Rok wydania: 2011
Format: 170x235 mm
Oprawa: twarda
Stron: 315 + 5 stron czystych na notatki
Waga: około 1 kg razem z płytami CD
Cena: + - 65 zł

Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia
facebook Pana Tadeusza Stolarskiego
Janusz Świąder
o książce

------------------------------------------------------------

Oto inne pozycje tego wydawnictwa:


Publikacja ta została przygotowana na Rok Chopinowski 2010. Zrodziła się w środowisku akademickim Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Księga ta jest wynikiem zbiorowego wysiłku uczonych, kompozytorów, artystów plastyków i poetów.

Pierwszą część wydawnictwa – Scientia wypełniają teksty naukowe, które są dziełem wykładowców Instytutu Muzyki UMCS oraz badaczy z innych ośrodków.

Część druga tryptyku – Musica zawiera współczesne dzieła muzyczne inspirowane Chopinem. Dominują utwory fortepianowe, obok nich figurują także kompozycje przeznaczone na organy, na wiolonczelę solo, na fortepian i głos wokalny, na fortepian z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej.

Ars – trzecia część księgi obejmuje prace ponad trzydziestu artystów plastyków Instytutu Sztuk Pięknych UMCS. Tworzą one monograficzną galerię, w której spotykają się ze sobą wizerunki kompozytora, chopinowskie nastroje i pejzaże, odniesienia do momentów biograficznych, a także swobodne impresje, asocjacje

Tryptyk dla Fryderyka to książka przygotowana przez uczonych, kompozytorów, artystów plastyków i poetów na Rok Chopinowski 2010. Pomysłodawcą kształtu publikacji i jej redaktorem jest muzykolog dr hab. Tomasz Jasiński, pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego. Całość wzbogacają chopinowskie wiersze czterech lubelskich poetów.

Album pięknie wydany na kredowym papierze, plakaty, reprodukcje, fotografie, nuty, wiersze, tekst po polsku i po angielsku. No i ma swoją wagę... gatunkową też

Tytuł: Tryptyk dla Fryderyka. SCIENTIA-MUSICA-ARS
Autor: Tomasz Jasiński
ISBN: 978-83-7270-811-3
Wydawnictwo: Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia
Rok wydania: 2010
Format: 215x315 mm
Oprawa: twarda
Stron: 404
Waga: około 2 kg
Cena: + - 140 zł

UWAGA!!!

wielka promocja na "Tryptyk dla Fryderyka" - przecena o 50% (po 70 zł w detalu)

UMCS
dr hab. Tomasz Jasiński
Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia

------------------------------------------------------------

Rok 2009 był rokiem Mieczysława Karłowicza (11.12.1876 w Wiszniewie – 8.02.1909 w Tatrach) w stulecie jego tragicznej śmierci. W książce opisane jest krótkie życie wybitnego kompozytora i jego twórczość. Znajdują się tu szczegóły biograficzne i kompozytorskie Karłowicza nieznane dotąd czytelnikom.

Autor rozwinął barwną i żywą opowieść o Mieczysławie Karłowiczu. Pierwszoplanowe miejsce zajmuje biografia twórcy, przedstawiona wielostronnie i ciekawie, osadzona w szerokim kontekście, u uwzględnieniem wątków rodziny kompozytora, tła kulturalno-historycznego i wydarzeń życia muzycznego. Wizerunek Karłowicza dopełniają charakterystyka jego osobowości oraz rozważania na temat jego twórczości muzycznej z uwydatnieniem najważniejszych dzieł.

Książka wzbogacona została wieloma czarno-czarnymi zdjęciami. Jest to ważna publikacja na polskim rynku muzycznym.

Tytuł: Mieczysław Karłowicz. Życie - człowiek - dzieło
Autor: Janusz Mechanisz
ISBN: 978-83-7270-610-7
Wydawnictwo: Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia
Rok wydania: 2009
Format: 135x200 mm
Oprawa: twarda + opaska
Stron: 152
Waga: około 300 g
Cena: + - 29 zł

Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia
Mieczysław Karłowicz
Mieczysław Karłowicz

------------------------------------------------------------

Poczet kompozytorów polskich prezentuje blisko sto sylwetek wybitnych twórców muzyki polskiej, nie tylko tych o najczęściej wymienianych nazwiskach (jak np. Ignacy Jan Paderewski, Grażyna Bacewicz, Ludomir Różycki, Henryk Wieniawski czy Mieczysław Karłowicz), lecz również mniej znanych, niekiedy niesłusznie zapomnianych.

Przedstawia ich biografie, odnotowując dokładnie wydarzenia z ich życia oraz meandry ich karier artystycznych. Naświetla także okoliczności powstawania najważniejszych utworów muzycznych. Biografie zostały zaprezentowane w układzie chronologicznym, co umożliwiło nakreślenie szerszego tła historyczno-kulturowego poszczególnych epok i ukazanie w zarysie panoramy dziejów muzyki polskiej.
Książka zaczyna się od kompozytora Wincentego (ur.około 1200 roku), a kończy na Pawle Szymańskim (ur. 28.05.1954). Publikacja wzbogacona została wieloma czarno-czarnymi zdjęciami.

Tytuł: Poczet kompozytorów polskich
Autor: Janusz Mechanisz
ISBN: 83-7270-261-6
Wydawnictwo: Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia
Rok wydania: 2004
Format: 130x190 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 308
Waga: około 320 g
Cena: + - 27 zł

Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia

------------------------------------------------------------

Książka prof. H. Zielińskiej jest przystępnie napisanym podręcznikiem emisji głosu. Kształcenie głosu w sposób szczególny podkreśla estetyczne wymiary posługiwania się językiem i akcentuje potrzebę podnoszenie kultury języka i śpiewu. Zawiera wiele rysunków i propozycji konkretnych ćwiczeń emisyjno-artykulacyjnych. Podręcznik ten jest przeznaczony dla wszystkich, którzy wykorzystują własny aparat głosowy do pracy zawodowej. Liczne odniesienia do muzyki liturgicznej sprawiają, że powinni zainteresować się nim także śpiewacy kościelni, księża i katecheci.


Halina Zielińska urodziła się w 1923 r. w Tczewie. Studia wokalne odbyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem Karola Urbanowicza. W latach 1958-1964 była solistką Opery Poznańskiej. Od 1961 do 1966 roku pracowała jako korektor głosu aktorów Państwowego Teatru Aktora i Lalki "Marcinek" w Poznaniu. Jednocześnie zaangażowano ją jako nauczyciela emisji głosu w ówczesnej PWSM (dziś Akademia Muzyczna) w Poznaniu, gdzie pracowała do 1979 r.
Ponadto od 1964 do 1980 roku prowadziła korepetycje głosów, zwłaszcza chłopięcych, w Poznańskim Chórze Katedralnym i w kilku innych zespołach kościelnych miasta Poznania. Przez 18 lat współpracowała z Poznańskim Diecezjalnym Studium Organistycznym nauczając emisji głosu.
Za działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymała od władz państwowych Krzyż Zasługi, a w 1979 r. od Ministra Kultuy i Sztuki nagrodę za osiągnięcia w pracy wychowawczo-dydaktycznej.

Tytuł: Kształcenie głosu
Autor: Halina Zielińska
ISBN: 83-87405-89-2
Wydawnictwo: Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia
Rok wydania: 2002
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 256
Waga: około 300 g
Cena: + - 21 zł

Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia

Serdecznie Dziękuję Panu Janowi Orkiszewskiemu

------------------------------------------------------------


 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zikzak


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.04
Głosów: 1065


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*