Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

  

Jagger - buntownik, rockman, włóczęga, drań
Wysłano dnia 20-11-2011 o godz. 03:22:58
Temat: Książki
Książki Znany dziennikarz muzyczny Marc Spitz (2.10.1969 Queens, Nowy Jork) zajął się ikoną kultury, człowiekiem, którego wkładu, wpływu i oddziaływania na naszą kulturę nie sposób przecenić, i stworzył wyjątkowo wnikliwy obraz dorobku Micka Jaggera (26.07.1943, Dartford, Anglia), lidera The Rolling Stones, buntownika i playboya, legendarną postać rock & rolla.Rok wcześniej ukazała się autobiografia Keitha Richardsa, więc możemy porównać, co ci panowie mają dopowiedzenia...

Udane połączenie biografii z kronikarskim opisem wydarzeń kulturalnych sprawia, że czyta się to jak pasjonujący dokument, który poprzez ciąg epizodów pokazuje, jak z dziecka wychowanego w powojennym Londynie klasy średniej wyrósł gwiazdor sceny, obracający się w najlepszym towarzystwie "sir Mick" i dojrzały już wiekiem rockowy mąż stanu.

Jagger to znacznie bogatszy portret artysty niż wszystkie jego wcześniejsze biografie, książka obfitująca w szczegóły, często dowcipna i oparta na starannie zebranym materiale. Sięgając do relacji imponującej liczby sławnych rockmanów, filmowców, pisarzy, radykałów i współczesnych artystów, którzy przyznają się do inspiracji dokonaniami Jaggera, Spitz snuje opowieść o życiu frontmana Stonesów, ale i podąża jeszcze dalej, analizując rozmaite odgrywane przezeń role: autentycznego bluesmana, wpływowego komentatora wydarzeń społecznych, rewolucjonisty obyczajowego, medialnego prowokatora, gwiazdy kina niezależnego, a także – i owszem – zręcznego niekiedy biznesmena gustującego w znacznie młodszych od siebie kobietach.

Pięćdziesiąt lat po tym, jak Mick pierwszy raz stanął na scenie jako frontman Rolling Stonesów, pora przyjrzeć się na nowo jego mitowi, odświeżyć go w duchu XXI wieku i dowiedzieć się, jak naprawdę stał się symbolem nowej wolności lat sześćdziesiątych, otrząsnął się po tragicznym koncercie w Altamont, przeistoczył się w rockandrollowego celebrytę, realizował się poza zespołem w filmach fabularnych i w jakich okolicznościach tak efektownie, acz anonimowo zaśpiewał w superprzeboju Carly Simon You’re So Vain. Po drodze zaliczył jeszcze rozmaite przejścia z Jamesem Brownem, policją, punkami, Trumanem Capote, Bryanem Ferrym, Guns N 'Roses i oczywiście Keithem Richardsem, swym duchowym bratem, a niekiedy złym duchem – z których wyszedł tym silniejszy. Od wczesnej młodości aż po lata sześćdziesiąte i później jedynym stałym elementem w życiu tego niedocenianego i nieprzewidywalnego artysty jest – częstokroć niedostrzegana – miłość do muzyki. Jagger to książka równie uduchowiona, prowokacyjna i wielowymiarowa jak on sam.

Tytuł: Jagger - buntownik, rockman, włóczęga, drań (Jagger, Rebel, Rock Star, Rambler, Rogue)
Autor: Marc Spitz
Tłumaczenie: Marzena Sobczak (1-84), Arkadiusz Belczyk (85-182), Andrzej P. Zakrzewski (1983-291)
ISBN: 978-83-7513-963-1
Wydawnictwo: Pascal
Rok wydania: listopad 2011 (Polska)
Format: 165x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 310
Waga: około 700 g
Cena: + - 50 zł
Seria: Literatura


Serdecznie Dziękuję Paniom Justynie Kucharskiej i Marcie Znajomskiej

Biografia słynnego brytyjskiego wokalisty i współtwórcy zespołu The Rolling Stones, Micka Jaggera (26.07.1943, Dartford, Kent, Anglia), który żywą legendą i ulubieńcem fanów muzyki rockowej na świecie. Ten "człowiek o wielu twarzach" zrobił oszałamiającą karierę, która umożliwiła mu awans do elity towarzyskiej i finansowej Zachodu. Chris Sanford relacjonuje triumfalny pochód Jaggera i jego grupy przez estrady świata, nie stroniąc od opisów skandali, jakie wywoływali Rolling Stonesi.

Książka zawiera nowe szczegóły dotyczące dramatycznych konfliktów między Jaggerem, a słynnymi gitarzystami grupy Brianem Jonesem o Keithem Richardsem, a także znajomością gwiazdora z księżniczką Małgorzatą, Margaret Trudeau (10.09.1948), żoną byłego premiera Kanady, z Brigitte Bardot (28.09.1934) i Tiną Turner (26.11.1939). Autor poświęca wiele stron opisowi burzliwych związków Jaggera z kobietami: piosenkarką Marianne Faithull (29.12.1946), latynoamerykańską pięknością Bianką Pérez-Mora Macías (2.05.1945), supermodelką Jerry Hall (2.07.1956).

Tytuł: Mick Jagger - sympatyczny gbur (Mick Jagger - Primitive Cool)
Autor: Chris Sanford
Tłumaczenie: Adam Budzyński
ISBN: 83-07-02419-6
Wydawnictwo: Spółdzielnia Wydawnicza ”Czytelnik”
Rok wydania: 1995 (Polska)
Format: 125x198 mm
Oprawa: miękka
Stron: 457
Waga: około 500 g
Cena: + - 190 000 zł (sto dziewięćdziesiąt tysięcy starych zł); 19 zł (nowych zł)

Spółdzielnia Wydawnicza ”Czytelnik”
Polityka
Gazeta Stołeczna

------------------------------------------------------------


Mick Jagger - lider The Rolling Stones, buntownik i playboy, legendarną postać rock & rolla, przyciągał zawsze uwagę massmediów. Przez lata udzielał odpowiedzi na prawie wszystkie pytania, jakie mogą wymyślić wścibscy dziennikarze. Przedstawił w wielu wariantach historię swojego życia i wyraził opinię na prawie wszystkie tematy. Z tego olbrzymiego materiału wybrałem te wypowiedzi, które ilustrują jego historię i pozwalają poznać poglądy na rock & roll i związany z nim styl życia. Pochodzą one ze wszystkich okresów jego kariery i zostały zaczerpnięte ze znanych i mniej znanych pism ukazujących się w Anglii i USA, nie pomijając tych efemerycznych magazynów muzycznych, o których czytelnicy nawet nie słyszeli. W kilku wypadkach wypowiedzi pochodzą z niepublikowanych wywiadów. Mam nadzieję, że ta książka pomoże czytelnikowi w nakreśleniu lepszego i bardziej precyzyjnego portretu tego znaczącego człowieka (Miles)
W książce jest mnóstwo czarno-białych zdjęć.

Tytuł: Mick Jagger o sobie (Mick Jagger in His own Words)
Autor: Pearce Marchbank i Sue Tritton – wybór: Miles
Tłumaczenie: Marek Zagaiński
ISBN: 83-85365-04-4
Wydawnictwo: Britannica Press & Education
Rok wydania: 1992 (Polska)
Format: 175x245 mm
Oprawa: miękka
Stron: 128
Waga: około 300 g
Cena: + - ? zł

------------------------------------------------------------

Warto poszukać jeszcze innych członków zespołu, którzy wydali książki:
Keith Richards
Bill Wyman
Mandy Smith
- żona Wymana (patrz poniżej)
Faithfull - autobiografia - obowiązkowe uzupełnienie biografii Micka Jaggera (patrz poniżej)

------------------------------------------------------------


Sex drugs and rock'n'roll - wszystko to Marianne Faithfull (29.12.1946 Hampstead w Londynie) przeżyła z podwójną intensywnością. Flirtowała z większością muzyków The Rolling Stones, ale najbardziej była związana z Jaggerem

Porywająca autobiografia, którą można by obdzielić kilka osób. W tej książce są wszyscy i wszystko, ale nie ma nawet cienia żalu czy usprawiedliwienia. Faithfull - bezkompromisowa i liryczna, arystokratka i bezdomna narkomanka, dusza towarzystwa uciekająca od zgiełku świata do domu w Dublinie, aktorka, która zawsze pozostaje sobą. Oto cała prawda o Marianne. Albo tylko jej drobny wycinek. Resztę - jak śpiewa w jednej z piosenek - zachowa dla siebie.
"W roku 1964 piosenkę As Tears Go By wykonywała nieśmiała, drobna blondynka o delikatnym sopranie i subtelnej urodzie, do niedawna uczennica szkoły klasztornej. W 1987 roku śpiewała ją już zupełnie inna osoba. Dopiero co opuściła klinikę dla narkomanów. Ma szorstki, łamliwy głos. Głos niosący w sobie całe doświadczenie minionych lat. Na okładce płyty Strange Weather skrywa twarz w zniszczonych dłoniach. Ma nieco ponad czterdzieści lat, ale jej głos - o wiele więcej. Latem 1999 roku, podczas koncertów promujących album Vagabond Ways, ten sam tekst śpiewa dojrzała, mocno stąpająca po ziemi artystka. Marianne-Wielki Zwycięzca. Przezwyciężyła poważny długoletni nałóg i tym samym zniszczyła swój pop image utrwalany nie tylko przez znajomych, ale także przez media."
Faithfull nie podzieliła losu swoich znajomych. Buntownicy z lat 60. zmarli tragicznie - najczęściej z przedawkowania. Ci, którzy przetrwali, żyją w dostatku. Kiedyś wyznaczali drogi, którym miał podążyć rock, teraz zadowalają się wydawaniem co najwyżej poprawnych albumów. Marianne nie boi się eksperymentów muzycznych i chętnie nagrywa z wydawałoby się dalekimi sobie artystami. Mając blisko sześćdziesiątkę udowadnia, że nadal potrafi się artystycznie rozwijać i nie boi się odważnych przedsięwzięć, a do takich z pewnością należą jej ostatnie płyty.


Tytuł: Faithfull – autobiografia (Faithfull – An Autobiography by Marianne Faithfull with David Dalton, Little)
Autor: Marianne Faithfull i David Dalton
Tłumaczenie: Joanna Raczyńska
ISBN: 83-7163-578-8
Wydawnictwo: Książkowe Twój Styl
Rok wydania: 2005 (Polska)
Format: 167x220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 352
Waga: około 500 g
Cena: + - 35 zł

(Wydawnictwo Książkowe Twój STYL Sp. z o.o)
filmweb.pl
Faithfull w Polsce

------------------------------------------------------------


 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.15
Głosów: 1160


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*