Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka  

Muzeum Polskiej Piosenki się bogaci...
Wysłano dnia 25-02-2011 o godz. 23:17:00
Temat: Info
Info Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu wzbogaciło się o kolejne cenne eksponaty. Do zbiorów trafiły m.in. fotografie artystów autorstwa Marka Karewicza, oraz pamiątki od Michała Bajora i zespołu TSA - powiedziała PAP Beata Marcinowicz z działu promocji muzeum.

"Kupiliśmy 44 zdjęcia Marka Karewicza, oryginały na papierze fotograficznym. Są wśród nich słynne fotografie - zdjęcie Tadeusza Nalepy z synem, które znalazło się na okładce płyty "Blues" zespołu Breakout, oraz wspólne zdjęcie Wandy Warskiej, Czesława Niemena i Andrzeja Kurylewicza" - relacjonowała Marcinowicz.

Oprócz tego w zestawie zdjęć autorstwa Karewicza są m.in. fotografie zespołów Czerwono- i Niebiesko-Czarni, Karin Stanek, Kasi Sobczyk, Michaja Burano, oraz Czerwonych Gitar i Wojciecha Waglewskiego. Zdjęcia będą elementem wystawy stałej muzeum, na razie nie zostaną pokazane publiczności.

Karewicz to artysta fotografik specjalizujący się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych, dziennikarz muzyczny, autor radiowy i telewizyjny, prezenter muzyki jazzowej, animator jazzu. Fotografował ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa i europejską trasę koncertową Raya Charlesa. Jest autorem ok. 1500 okładek płytowych, m.in. serii Polski Jazz .

Do zbiorów muzeum trafiły też pamiątki od Michała Bajora - w tym statuetka zdobyta przez niego na festiwalu piosenki radzieckiej, oraz poduszka z wyhaftowanym fragmentem jednej z piosenek artysty. "Twórcą tej pamiątki jest fanka pana Michała, która od lat obdarowuje go własnoręcznie haftowanymi poduszkami" - wyjaśniła Marcinowicz.

Kolejnym nowym nabytkiem opolskiej placówki są pamiątki związane z zespołem TSA. Muzeum przekazała je osoba prywatna, są wśród nich pałeczki perkusyjne Marka Kapłona, plakaty, płyty i fotografie z koncertów, znaczki zespołu, oraz puzzle zrobione ze zdjęcia z okładki płyty "Heavy metal world". "Elementy układanki dostaliśmy w woreczku, po złożeniu obrazka okazało się, że przedstawia zdjęcie, które później znalazło się na okładce płyty" - zaznaczyła pracownica muzeum.

Muzeum porozumiało się z Towarzystwem Przyjaciół Opola - instytucją dysponującą wieloma pamiątkami po festiwalach opolskich. Muzeum dostanie m.in. pełen zestaw festiwalowych plakatów i folderów oraz dokumenty - rękopisy z obrad jury festiwali. Być może do zbiorów trafi też fortepian, który służył artystom podczas festiwali w czasach, gdy nad sceną amfiteatru nie było dachu, i jeśli padał deszcz, to woda wlewała się do wnętrza instrumentu.

Gotowość współpracy z muzeum zapowiedzieli także wdowa po Jonaszu Kofcie, oraz Wanda Warska i Andrzej Kurylewicz. "Spodziewamy się, że dzięki temu uzyskamy kolejne cenne eksponaty" - oceniła Marcinowicz.

Muzeum Polskiej Piosenki oficjalnie otworzy swoje podwoje po oddaniu do użytku wyremontowanego i zmodernizowanego amfiteatru opolskiego. Od momentu powstania muzeum działa w tymczasowej siedzibie a eksponaty na razie spoczywają w magazynach. Wśród zbiorów placówki przeważają zdjęcia, płyty i plakaty dokumentujące historie polskiej muzyki rozrywkowej, ale są tam też kostiumy sceniczne, instrumenty i nagrody zdobywane przez gwiazdy polskiej muzyki.

(PAP)


 
Pokrewne linki
· Więcej o Info
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 3.51
Głosów: 37


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*