Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka  

Dziś zmarł Gary Moore
Wysłano dnia 06-02-2011 o godz. 22:47:41
Temat: R.I.P
R.I.P W wieku 58 lat zmarł Gary Moore (4.04.1952 w Belfaście, Irlandia Północna-6.02.2011 Hiszpania) – znakomity muzyk, wokalista, kompozytor i wirtuoz gitary elektrycznej. Muzyka znaleziono martwego w hotelowym pokoju w Kempinski Hotel w Esteponie w Hiszpanii

Pochodzący z irlandzkiego Belfastu wokalista i gitarzysta zmarł we śnie w niedzielę (6 lutego) nad ranem. Lekarzy do hotelowego pokoju w hiszpańskim kurorcie Estepona wezwała dziewczyna Moore'a, zaniepokojona, że jej partner nie daje oznak życia - poinformował BBC manager grupy Thin Lizzy, Adam Parsons.

Raport wydany po śmierci podaje, że muzyk zmarł na skutek zawału serca. "Jego śmierć nie jest w żadnym stopniu podejrzana" - skomentował rzecznik policji.

Do hiszpańskiej miejscowości przyjechał brat Moore'a Glen, który zajmie się organizacją przewiezienia ciała do ojczyzny. Pogrzeb prawdopodobnie odbędzie się w Brighton, gdzie mieszkał 58-letni gitarzysta.

Gary Moore po raz pierwszy sięgnął po gitarę w wieku zaledwie ośmiu lat. Początkowo zapatrzony w Elvisa Presley'a i The Beatles, w późniejszym czasie wzorował się na Jimi’m Hendrixie, Johnie Mayallu, oraz Peterze Greenie i właśnie na tej bazie zaczął rozwijać swój własny dynamiczny blues-rockowy styl gry.

Jednak w ciągu wieloletniej kariery Moore udowodnił, że nie obce są mu również takie gatunki jak: jazz, country, czy hard-rock. Odnosił sukcesy jako członek zespołów: Thin Lizzy, G- Force, Skid Row i Colosseum II, jak również jako solowy muzyk.

Artysta ma na koncie ponad 30 płyt, z których największym (również komercyjnym) sukcesem okazał się wydany w 1990 roku "Still Got The Blues". Album ten stanowi zwieńczenie hard-rockowego okresu i otwiera nową - bluesową kartę w historii tego świetnego gitarzysty.

W bluesie Moore’a dostrzec można nowe, interesujące brzmienia przekraczające, granice gatunku, genialną improwizację, oraz własny oryginalny, szybko rozpoznawalny styl. W zeszłym roku artysta powrócił z albumem "Bad For You Baby" udowadniając, że wciąż jest w doskonalej formie i nadal potrafi niejednego z nas zaskoczyć.

Gary Moore wystąpił w Polsce na dwóch koncertach (Katowice, Karpacz) w lipcu 2002 roku oraz 11 listopada 2009 na warszawskim Torwarze.

(TVP Info)


 
Pokrewne linki
· Więcej o R.I.P
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o R.I.P:
Andrzej Siewierski nie żyje


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*