Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka


  

Kalina. Jestem jaka jestem
Wysłano dnia 07-01-2011 o godz. 23:46:20
Temat: Książki
Książki Książka o Kalinie Jędrusik (5.02.1930 w Gnaszynie – 7.08.1991 w Warszawie), niezwykłej kobiecie, która była jak kolorowy, egzotyczny ptak w peerelowskim świecie. Aktorka teatralna, filmowa, piosenkarka i artystka kabaretowa była symbolem seksu tamtego czasu.Jej występy zachwycały i szokowały. Prowokowała na scenie i życiu prywatnym. Kochała i zdradzała, ale najważniejszym mężczyzną jej życia pozostał mąż, pisarz Stanisław Dygat (5.12.1914 Warszawa – 29.01.1978 Warszawa)

Teraz, prawie 20 lat po śmierci artyski Piotr Gacek wyławia ją dla nas i pozwala, by uwodziła czytelników. Lektura tek książki to rozmowa z Kaliną, która wprowadza nas w swój świat i od czasu do czasu rzuca w stronę czytelnika powłóczyste spojrzenie.

Kalina opowiada o sobie, szczerze, chwilami intymnie. Czasami Jesienna Dziewczyna, sentymentalna, może smutna, zamyślona. Czasami jowialna, pełna humoru i szalonej fantazji.
Autor, zaprzyjaźniony z aktorką, buduje Kalinową legendę z fragmentów korespondencji, z opowieści przyjaciół, szuka jej w słowach lirycznych piosenek...
Kalina Jędrusik, fascynująca kobieta i aktorka. Jaka jest naprawdę!

Książka jest bogato ilustrowana, jest do niej dołączona płyta CD z największymi przebojami z Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu Kaliny Jędrusik.

Program płyty CD : (14:09)

1. Bo we mnie jest sex (2:21)
2. Utwierdź mnie (2:28)
3. Jesienna dziewczyna (3:09)
4. S.O.S. (3:17)
5. Nieduża miłość (2:52)Tytuł: Kalina. Jestem jaka jestem
Autor: Piotr Gacek
ISBN: 978-83-89632-60-9
Wydawnictwo: Jeden Świat
Rok wydania: 2010
Format: 165x235 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 176
Waga: około 600 g
Cena: + - 48 zł

Serdecznie Dziękuję Pani A. Zawadzkiej
Kalina Jędrusik urodziła się 5 lutego 1930 r. w Gnaszynie (niektóre źródła jako datę urodzin podają 1931 r.). Po studiach aktorskich w Krakowie trafiła do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie już pierwszymi rolami zwróciła na siebie uwagę m.in. Stanisława Dygata (5.12.1914 w Warszawie - 29.01.1978 w Warszawie) , cenionego pisarza - autora "Jeziora Bodeńskiego" i "Pożegnań". Wkrótce Jędrusik i Dygat zostali małżeństwem. Tworzyli w Polsce jedną z najbarwniejszych artystycznych par tamtych czasów. Kariera teatralna Jędrusik objęła później występy na scenach teatrów warszawskich. Wielką popularność przyniosły jej występy w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów (1958-1966), gdzie wykonywała piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. niezapomniane "S.O.S.", "Bo we mnie jest seks", "Zmierzch".

Role filmowe Jędrusik to m.in.: Lucy Zuckerowa w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, Helena Księżakowa w "Jowicie" Janusza Morgensterna oraz - będąca ostatnią w jej filmowej karierze - nauczycielka śpiewu w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego. Jędrusik wykreowała też bardzo wiele ról w Teatrze Telewizji. Zmarła 7 sierpnia 1991 r. w Warszawie. (PAP)

W telewizji prowokowała rodzimy magiel swoim rzekomym wyuzdaniem, za to na recitalach – też "gdzieś w Polsce" – budziła zachwyt monodramem Tabu (rola Dolores). Bolała ją własna bezdzietność, fascynowali mężczyźni. Jaka była naprawdę? O tym pisze w swej książce Dariusz Michalski, sięgając do rozmów z przyjaciółmi artystki i jej najbliższymi, do recenzji i wywiadów prasowych, do nieujawnionych publicznie faktów i wypowiedzi, do własnych notatek i spotkań z Kaliną Jędrusik. Książka bogato ilustrowana zdjęciami prywatnymi, filmowymi, telewizyjnymi i teatralnymi.

Napisałem tę książkę, żeby przypomnieć, pokazać, udowodnić. Oczyścić z kłamstw, pomówień i zawiści obraz artystki piekielnie zdolnej, zdumiewająco wyrazistej, programowo kontrowersyjnej. Przede wszystkim niebanalnej, nietuzinkowej, niezwyczajnej. Wielowymiarowej, wielotwarzowej i wielostylowej Kaliny Jędrusik-Dygatowej. Po prostu Kaliny.
(Dariusz Michalski)

Tytuł: Kalina Jędrusik
Autor: Dariusz Michalski
ISBN: 978-83-244-0136-9
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: 2010
Format: 175x240 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 656
Waga: około 1,25kg
Cena: + - 69 zł

Iskry
kaliningrad.blox.pl
Polskie Radio

Serdecznie Dziękuję Panu Antoniemu Szperlichowi

------------------------------------------------------------


 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zikzak


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.09
Głosów: 1150


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*