Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

  

Fani upamiętnią Mirosława Bregułę
Wysłano dnia 01-11-2010 o godz. 00:05:00
Temat: Info
Info Obelisk upamiętniający Mirosława Bregułę (10.02.1964 w Świętochłowicach, - 2.11.2007 w Chorzowie) - współzałożyciela i lidera zespołu Universe - zostanie odsłonięty w Chorzowie, gdzie mieszkał zmarły przed trzema laty artysta. Z inicjatywą upamiętnienia Breguły wyszli jego fani, a ich pomysł wsparł miejscowy samorząd.

2 listopada przypada trzecia rocznica samobójczej śmierci Mirosława Breguły. Poświęcony mu obelisk, zaprojektowany w pracowni rzeźbiarza Jacka Kicińskiego, zostanie odsłonięty 6 listopada przy Placu Piastowskim w Chorzowie Starym.

Miejsce poświęcone pamięci muzyka zaprojektowano tak, by przypominało o przemijaniu - częstym motywie w piosenkach Breguły. Kompozycję tworzą dwa granitowe bloki, oddzielone szczeliną. Na jednym z nich jest cytat z jego piosenki: "Gdzieś tam, za rzeką, jest łatwiej niż tu, lecz wolę ten kamień, bo mój". Sąsiednia bryła jest ozdobiona gitarą wyrytą w granicie. W płytach wiodących do obelisku zostały odciśnięte coraz płytsze ślady stóp.

Na pomysł upamiętnienia Breguły jego fani wpadli krótko po śmierci artysty. 10 lutego 2008 r., podczas spotkania i koncertu z okazji rocznicy jego urodzin, zaczęli zbierać podpisy pod petycją w sprawie uhonorowania go tablicą pamiątkową. W listopadzie 2009 r. pomysł zaakceptowali chorzowscy radni.

Za obelisk zapłaciło miasto (20 tys. zł) i sami fani, którzy wpłacali pieniądze na specjalne konto; zorganizowali też koncert dobroczynny. Fundusz zasiliła również część dochodów z książki Marcina Sitko "Hej, Panie B.", będącej zbiorem wspomnień artystów o Bregule.

(PAP)


 
Pokrewne linki
· Więcej o Info
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.75
Głosów: 4


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*