Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Generacja
Wys³ano dnia 30-08-2010 o godz. 23:59:04
Temat: Ksi±¿ki
Ksi±¿ki "GENERACJA" to wspólna publikacja autorstwa Micha³a Was±¿nika i Roberta Jarosza, na któr± sk³adaj± siê: autorski album 160 fotografii Was±¿nika i esej mówiony Jarosza. Wspania³a rzecz. Jest co ogl±daæ i jest co czytaæ. Bardzo ³adnie wydany album. Ka¿dy fan polskiej muzyki powinien go mieæ na pó³ce. To jest kawa³ historii PRL-u. Autorzy znakomicie siê uzupe³niaj±. Kapitalne zdjêcia Was±¿nika i fajny, pe³en humoru tekst Jarosza. Po prostu mistrzostwo ¶wiata. BRAVO! Panowie.

"Generacja" prezentuje twórców, miejsca i wydarzenia, które fundowa³y to¿samo¶æ kultury alternatywnej oraz przynosi s³owno-wizualn± dokumentacjê warszawskiej sceny punk i reggae pierwszej po³owy lat osiemdziesi±tych, w kontek¶cie wydarzeñ kulturowych i politycznych w Polsce i ¶wiecie.

Narracja ksi±¿ki obraca siê wokó³ przygód warszawskich grup Kryzys , Tilt , Brygada Kryzys , TZN Xenna , Deuter , Dezerter i Izrael . Bohaterowie "Generacji" to ludzie, którzy weszli w dojrza³o¶æ w Polsce lat 1978-1980 roku. Ze wzglêdu na zastan± sytuacjê spo³eczno-ekonomiczn± "realnego socjalizmu" we w³a¶ciwy sobie sposób potraktowali punkowe has³o "zrób to sam": zak³adali zespo³y, wydawali niezale¿ne pisma, organizowali festiwale muzyczne i w³asny obieg dystrybucji muzyki. Bez ¿enady anektowali do swoich dzia³añ struktury i miejsca oficjalne, czyli pañstwowe, zaw³aszczaj±c sferê rzeczywisto¶ci pozostaj±c± pod kontrol± pañstwa. Istotnym punktem odniesienia "Generacji" jest - obchodz±cy w tym roku swoje trzydziestolecie - festiwal w Jarocinie, który w latach 1982-1986 by³ kipi±cym tyglem i najwa¿niejszem forum artystycznych prezentacji polskiego rocka.

"Generacja" eksploruje tak rozleg³e spectrum tematyczne, jak: "Anarchia w PRL" czyli tournee Rock Galicja’82, nieskrêpowany obieg miêkkich narkotyków, wp³yw SB i komunistycznej w³adzy na polski punk, "czarny charakter" Zbigniew Ho³dys (19.12.1951 w Lublinie) , inspiracje reggae w przes³aniu ksiêdza Jerzego Popie³uszki etc.

Oprócz emblematycznych fotografii Was±¿nika ksi±¿ka przynosi niepublikowane dotychczas dokumenty, w tym list Jello Biafry (17.06.1958 Boulder, Kolorado) (Dead Kennedys) do grupy Dezerter. (str. 328-329)

Robert "AFA" Brylewsk - Mieszka³em przy Pa³acu Kultury i chodzi³em na wszystkie wydarzenia do Sali Kongresowej. Zacz±³em od Procol Harum, przeszed³em przez Jazz Jamboree, Drupiego, widzia³em ostatnie Koncerty Krzysztofa Klenczona i pod¶wiadomie interesowa³em siê muzyk±.

Pawe³ "Konjo" Konnak - Widzia³em Kryzys w Hali Olivii w Gdañsku, w czerwcu 1981. Bardzo dziwna trasa, bo gra³ tam zespó³ Stalowy Baga¿, Pastor Gang i Budka Suflera. Mia³em 14 lat. Atmosfera by³a niesamowita.

Tomek "Frantz" Lipiñski - Muzyka i wszystko wokó³ niej by³o pr±dem wielokroæ wa¿niejszym ni¿ inne przekazy kulturowe. Ca³e ¿ycie jej s³ucha³em i zawsze chcia³em za³o¿yæ zespó³.

Pawe³ "Kelner" Rozwadowski - W domu nigdy nie by³em akceptowany, a rodzice chcieli mnie ukszta³towaæ innym ni¿ by³em. Nie wiedzia³em, co chcê robiæ w ¿yciu.


Micha³ Was±¿nik (1956) – polski fotograf, mieszkaj±cy od 1986 roku w Oslo

Robert Jarosz (1966) – badacz kultury, wydawca i twórca prywatnego Archiwum TRASA W-Z, po¶wiêconego kulturze popularnej lat 1956-1989. Kolekcjoner, który ma najwiêkszy zbiór koncertów jarociñskiego festiwalu.

Tytu³: Generacja
Autor: Micha³ Was±¿nik, Robert Jarosz
ISBN: 978-83-61407-83-6
Wydawnictwo: korporacja ha!art
Rok wydania: 2010
Format: 225x295 mm
Oprawa: miêkka matowa
Stron: 336
Waga: oko³o 1,5 kg
Cena: + - 69 z³

ha.art.pl
wiadomosci.gazeta.pl
forum.hard-core.pl
archiwum.polityka.pl

Serdecznie Dziêkujê Panu £ukaszowi Podgórniemu

------------------------------------------------------------

Wydawnictwo "Muzyka M³odej Generacji (1978-1982)" jest rozwiniêciem plenerowej wystawy "Muzyka M³odej Generacji – 30 lat minê³o", która w 2008 roku eksponowana by³a na festiwalu w Jarocinie i na Przystanku Woodstock oraz na sopockim deptaku.
-------------------------------------------

Jacek Awakumowski by³ pasjonatem z krwi i ko¶ci. Jego przygoda z muzyk± i estrad± zaczê³a siê od wizyty w dziale promocji Ba³tyckiej Agencji Artystycznej w 1974 roku, gdzie w on czas pracowa³em. Tak ¿arliwie opowiada³ o swej fotograficznej pasji, ¿e dosta³ sprzêt, pracowniê i wej¶ciówkê na wszystkie imprezy.

Od tego czasu dokumentowa³ wszystkie nasze imprezy: Pop Session, koncerty Muzyki M³odej Generacji, Miêdzynarodowy Festiwal Piosenki, pierwsze festiwale w Jarocinie i najwa¿niejsze wydarzenia rock’n’rollowe i trasy koncertowe na terenie ca³ego kraju.
Wykona³ tysi±ce zdjêæ dokumentuj±cych historiê polskiej muzyki rozrywkowej, ale te¿ niemal pe³n± dokumentacjê przemian ustrojowych i narodzin Solidarno¶ci.

Na pocz±tku lat 80-tych Jacek poszed³ na swoje. Za³o¿y³ w³asn± pracowniê fotograficzn±. Nadal by³ bardzo aktywny, a jego zdjêcia ukazywa³y siê na ³amach prasy w kraju i zagranic±. Pracowa³ dla Dziennika Ba³tyckiego i Wieczoru Wybrze¿a. Bra³ udzia³ w tworzeniu TV Gdynia. Mia³ ambitne plany stworzenia profesjonalnej agencji fotograficznej jednocz±cej ca³e ¶rodowisko fotografików Trójmiasta.

Jacek by³ tytanem pracy, który o jednym kubku kawy potrafi³ funkcjonowaæ przez dobê i wiêcej. Zmar³ nagle, tak jak ¿y³, z przepracowania, z aparatem w rêku.
(Wojciech Korzeniewski)
------------------------------------------------------------------------


Przystêpuj±c do pracy nad albumem wiedzia³em, ¿e ka¿dy inaczej pamiêta zdarzenia, w których przysz³o mu uczestniczyæ. Z kolei zg³êbiaj±c temat zauwa¿y³em, ¿e wspomnienia na przestrzeni lat ewoluuj±, przybieraj±c czêsto formê heroicznych legend, w których a¿ roi siê od niepokonanych bohaterów. Inna rzecz, ¿e ta ewolucja czêsto demaskuje g³êboko skrywane motywy dzia³añ, które onegdaj wygl±da³y na poryw serca, co to "z posad ¶wiata".

Te w³a¶nie konstelacje zawa¿y³y na decyzji, ¿e album bêdzie jak pude³ko puzzli, z których ka¿dy mo¿e sobie u³o¿yæ w³asne wspomnienia i stworzyæ swoj± legendê.

W albumie publikujemy zdjêcia przedwcze¶nie zmar³ego Jacka Awakumowskiego, którego przebogate archiwum uchowa³o siê tylko czê¶ciowo, co t³umaczy dlaczego brak w nim wielu zdjêæ, postaci, zespo³ów. Znajduj± siê te¿ w nim szczegó³owe daty i fakty, które w miarê mo¿liwo¶ci skonfrontowali¶my ze stanem faktycznym – co po tylu latach w wielu wypadkach okaza³o siê zajêciem niewykonalnym. Cytujemy w nim tak¿e obszerne fragmenty ówczesnych tekstów dziennikarskich, których dobór, wbrew pozorom, nie jest przypadkowy, choæ nie jest on te¿ podporz±dkowany ¿adnej tezie.

Sz³o o to, by w miarê obiektywnie przypomnieæ wydarzenia, które przed trzydziestu z gór± laty wstrz±snê³y naszym rynkiem muzycznym. Z du¿ym dystansem podchodzimy do atrakcyjnie brzmi±cej teorii, która mówi, ¿e wydarzenia te da³y pocz±tek g³êbszym przemianom politycznym w Polsce.

Nie zmienia to faktu, ¿e ruch Muzyki M³odej Generacji mia³, bez w±tpienia, wp³yw na zmianê my¶lenia tysiêcy m³odych ludzi, którym przysz³o ¿yæ, dorastaæ w tamtym szarym, pozbawionym nadziei kraju.

Nale¿y pamiêtaæ, ¿e by³y to czasy, w których "W³adza" – zachowuj±c pozory demokracji – krzywym okiem patrzy³a na wszystko, co zachodnie. Wiernie na¶laduj±c tu „Wielkiego Brata” ze wschodu… Dlatego te¿ próby tworzenia systemu promuj±cego niezale¿nych artystów , a nawet zorganizowanie festiwalu rockowego, by³y przedsiêwziêciem tyle¿ skomplikowanym, co karko³omnym.

Walter Che³stowski, Filip Holszañski, Marcin Jacobson, Wojciech Korzeniewski, Jacek Sylwin, Wies³aw ¦liwiñski i Jerzy Wertenstein-¯u³awski – to nazwiska kojarzone z has³em Muzyka M³odej Generacji. My, prawdê mówi±c, ryzykowali¶my niewiele, bo dopiero zaczynali¶my doros³e ¿ycie, wiêc ewentualne potkniêcia wpisane by³y w cenê, jak± siê p³aci za entuzjazm i brak do¶wiadczenia. G³ow± i stanowiskiem ryzykowali za to ludzie, o których dzi¶ tak chêtnie siê zapomina – Andrzej Cybulski i Hanna Witucka (dyrekcja Ba³tyckiej Agencji Artystycznej w Sopocie), Czes³aw Robakowski i Jan Jajor (w³odarze Jarocina), Marian Szurygaj³o i Micha³ Paku³a (szefowie Jarociñskiego O¶rodka Kultury) i wielu, wielu innych. Dziesi±tki, setki ludzi dobrej woli, urzêdników, dziennikarzy, majstrów i dzia³aczy m³odzie¿owych, którzy wbrew ogólnym dyrektywom, czasem oficjalnie – a czasem ca³kiem po cichu – wsparli nasza szalon± wizjê pogoni za normalnym, cywilizowanym ¶wiatem. Im to w³a¶nie dedykujemy ten album."
(Marcin Jacobson)

Tytu³: MMGmuzyka m³odej generacji [1978-1982] na zdjêciach Jacka Awakumowskiego
Autor: koncept, wybór tekstów, redakcja: Marcin Jacobson, koordynacja ca³o¶ci: Wies³aw ¦liwiñski i Wojciech Korzeniewski
ISBN: 978-83-929278-0-8
Wydawnictwo: Fundacja "Sopockie Korzenie"
Rok wydania: 2009
Format: 240x270 mm
Oprawa: miêkka matowa
Stron: 176
Waga: oko³o 1,2 kg
Cena: + - 99 z³

wdaxrock.com
Jacek Awakumowski (1957-1999)
sopockiekorzenie.org.pl
muzykageneracji.pl
archiwum.naszemiasto.pl
jacobson.pl

Serdecznie Dziêkujê Wojtkowi Korzeniewskiemu, Wies³awowi ¦liwiñskiemu i Marcinowi Jacobsonowi.

------------------------------------------------------------

Zobacz jeszcze - Wspomnienia rówie¶ników ROCK & ROLLa

Zobacz jeszcze - Jarocin w obiektywie bezpieki

------------------------------------------------------------


 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Ksi±¿ki
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Ksi±¿ki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.07
G³osów: 1204


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*