Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Laibach i Juno Reactor
Wys³ano dnia 10-12-2009 o godz. 00:18:43
Temat: Koncerty
Koncerty Laibach - s³oweñski zespó³ muzyczny, powsta³ w 1980 w Trbovije w Jugos³awii (obecnie S³owenia). Silnie zwi±zany w swojej dzia³alno¶ci z Neue Slowenische Kunst. Nazwa zespo³u pochodzi od niemieckiej nazwy Lubljany, obecnie stolicy S³owenii

Laibach – s³oweñski zespó³, powsta³ w 1980 w miejscowo¶ci Trbovlje w Jugos³awii (obecnie S³owenia). Silnie zwi±zany jest w swojej dzia³alno¶ci z Neue Slowenische Kunst - kolektywem artystycznym za³o¿onym w 1984 r. w S³owenii zrzeszaj±cym wykonawców o podobnych zapatrywaniach na sztukê i jej ekspresjê. Pomys³odawc± stworzenia NSK by³ - ówczesny lider grupy Laibach - Dejan Knez.

Nazwa zespo³u pochodzi od niemieckiej nazwy Lublany, obecnie stolicy S³owenii.

Czê¶æ utworów, a nawet ca³ych p³yt tego zespo³u to swoisty performance, bazuj±cy na przeróbkach najbardziej znanych zespo³ów ¶wiatowych, takich jak The Beatles, Queen, Europe czy The Rolling Stones.

Laibach w swojej twórczo¶ci czêsto siêga do motywów wykorzystywanych w marszach wojskowych, symboli totalitarnych, estetyki faszystowskiej, stylizuj±c podobnie swój wizerunek, czego celem jest podkre¶lenie zagro¿eñ zwi±zanych z totalitaryzmem. Jednak jak powiedzia³ wokalista zespo³u "jeste¶my w takim stopniu faszystami w jakim Hitler by³ malarzem". Zespó³ nigdy nie popiera³ ideologii nazistowskiej czy faszystowskiej, koncepcja polega³a tylko na u¿yciu ¶rodków estetycznych, którymi owe totalitaryzmy dysponowa³y. Ok³adki ich p³yt czy te¿ ilustracje scenografii podczas koncertów czêsto zdobi± przerobione symbole religijne i totalitarne, zwi±zane ze sob± w specyficzny sposób, jak np. Matka Boska z Leninem na rêkach, czy sylwetka Chrystusa na tle czarnego krzy¿a, jakiego u¿ywa³o niemieckie wojsko w trakcie drugiej wojny ¶wiatowej.

Jak deklaruj± cz³onkowie zespo³u, symbole i tre¶ci ich utworów wymierzone s± przeciwko symbolom totalitarnym, a ich rodowód jest bli¿szy punka czy nowej fali, ni¿ innych trendów kulturowych.

Sukces muzyczny przyæmi³ korzenie Laibacha, który zaczyna³ nie od koncertów rockowych, ale od wystaw i performance’ów w undergroundowych galeriach. Obecnie znakiem rozpoznawczym zespo³u sta³a siê muzyka brudna i ciê¿ka, uderzaj±ca patosem i rytmicznym prymitywizmem oraz deklamowane lub w¶ciekle wykrzykiwane grobowym basem Milana Frasa teksty po s³oweñsku lub niemiecku.

Laibach ci±gle zaskakuje swych fanów, na ostatniej p³ycie „Laibachkunstderfuge”, znalaz³a siê elektroniczna wersja Bachowskiej „Sztuki fugi”. Jednego z ostatnich utworów kantora z Lipska, a z pewno¶ci± najbardziej tajemniczego, bo niedokoñczonego i nieprzeznaczonego na ¿aden konkretny instrument. Doskonale spójny utwór, sprawia wra¿enie kompozytorsko-logicznego æwiczenia. S³oweñcy potraktowali Bacha jako prekursora muzyki elektronicznej i wpisali po prostu nuty do programu muzycznego, niewiele nawet potem zmieniaj±c. - Kazali¶my to zagraæ komputerowi - t³umaczy Ivan Novak.

Obecny sk³ad zespo³u:

Milan Fras (wokal)

Ivan Novak

Mina Spiler (wokal)

Ervin Marko¹ek (perkusja)


Juno Reactor – grupa tworz±ca psychedelic i Goa trance, za³o¿ona zosta³a w roku 1990 przez Bena Watkinsa oraz Mike Maguire.

Zespó³ znany jest z barwnych koncertów - performance'ów, w czasie których na ¿ywo wystêpuj± wspó³pracuj±ce z grup± zespo³y oraz instrumentali¶ci. Sk³ad muzyków wspó³pracuj±cych z grup± nie jest sta³y i ci±gle siê zmienia. W¶ród nich wymieniæ mo¿na takich artystów jak: perkusista Mabi Thobejane, po³udni 10.12.2009, godzina 20:00 - Palladium, Z³ota 9, Warszawa
Bilety w cenie: 89 z³ przedsprzeda¿ /99 z³ w dniu koncertu

(organizator)


 
Pokrewne linki
· Live
· Wiêcej o Koncerty
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Koncerty:
Miêdzynarodowy Festiwal Romów w Ciechocinku


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 3.03
G³osów: 30


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*