. Jako pierwszy zespół z Polski to właśnie formacja Pustki została zaproszona na jeden z największych i najbardziej prestiżowych amerykańskich festiwali muzycznych - SXSW (South by Southwest)
o wielkie święto muzyki i konferencja, w stronę której zwrócone są oczy całego przemysłu muzycznego w Stanach Zjednoczonych.
Właśnie w Austin, w stanie Teksas, wytwórnie wyszukują nowych artystów, tam też zespoły podpisują kontrakty agencjami koncertowymi. Na podbój USA Pustki wyruszają w marcu 2010 roku.
Grupa Pustki powstała w 1999 r. w Ostrówku. Grupę założyli Radek Łukasiewicz i Janek Piętka. Od tego czasu zespół nagrał albumy "Studio Pustki" (2001) i "8 Ohm" (2004). W 2006 r. ukazała się trzecia płyta Pustek zatytułowana "Do Mi No". Przyczyniła się ona do popularności grupy dzięki przebojowym piosenkom takim jak "Telefon do przyjaciela", "Nic do powiedzenia" czy "Słabość chwilowa". Czwarta płyta grupy zatytułowana "Koniec kryzysu", promowana singlem "Parzydełko", stała się przełomem w karierze zespołu. Grupa zebrała znakomite recenzje, została nominowana do wielu nagród, takich jak Paszport Polityki czy Fryderyki. W roku 2008 ukazał się również materiał z muzyką filmową i teatralną zespołu, dołączony do pisma "Notatnik Teatralny". Pustki grały na żywo w spektaklu Przemysława Wojcieszka "Cokolwiek się zdarzy, kocham cię" TR, opracowały muzykę do jego filmu "Doskonałe popołudnie" i spektakli: "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" TR Warszawa i "Osobisty Jezus" ( Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), "Była już taka miłość, ale nie ma pewności, że była nasza" (Teatr Dramatyczny w Legnicy). Opublikowany jesienią 2009 roku album "Kalambury" to piąta płyta Pustek. Znajdują się na niej utwory napisane do wierszy znanych polskich poetów: m.in. Bolesława Leśmiana, Danuty Wawiłow, Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Gajcego, Władysława Broniewskiego. Obecnie zespół występuje w składzie: Radek Łukasiewicz, Grzegorz Śluz, Barbara Wrońska, Szymon Tarkowski.
(pustki.pl)
|