Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Dziś The Plastic People Of The Universe w Wrocławiu
Wysłano dnia 05-11-2009 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty
Koncerty W listopadzie 1999 roku The Plastic People Of The Universe po raz pierwszy wystąpili w Polsce, uświetniając obchody 10 rocznicy odbycia się Festiwalu Niezależnej Kultury Czesko- Słowackiej. Teraz wystąpią we Wrocławiu 5.11.2009 godz. 20:00 w Klubie Muzycznym Łykend. Wstęp 35 zł - 40 zł

The Plastic People of the Universe - czeski zespół undergroundowy, grający rocka symfonicznego i psychodelicznego, symbol czeskiej opozycji wobec władzy socjalistycznej.

Zespół założyli Milan Hlavsa, Josef Janíček, Jiri Krabes i Jan Brabec w październiku 1969 r., miesiąc po interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Grupa przyjęła nazwę zaczerpniętą z tytułu piosenki Franka Zappy, inspirując się dodatkowo twórczością Andy Warhola.

Już na początku kariery władza prześladowała ich za obcojęzyczną nazwę i wykonywanie utworów muzyków angielskich i amerykańskich jak The Velvet Underground czy Lou Reed. Po roku nakazano im zwrot sprzętu nagłaśniającego który otrzymali z Centrum Kultury w Pradze. Kiedy w 1971 roku odmówili zmiany repertuaru na bardziej radziecki, zaczęli mieć kłopoty z władzami: nie mogli występować na oficjalnych koncertach, a ich muzyka była nieobecna w mediach, ponadto starano się zmusić muzyków do obcięcia długich włosów.

W 1972 roku, do zespołu dołączył free jazzowy saksofonista Vratislav Brabenec i wkrótce potem skrystalizowało się brzmienie zespołu oparte na połączeniu rocka psychodelicznego, jazzu i czeskiego folkloru.

Koncerty zespoły były pacyfikowane przez milicję, doszło nawet do tego iż w 1974 r. po występie w Rudolfowie koło Czeskich Budziejowic, zmotoryzowany odział milicji próbując rozpędzić zebranych najeżdżała motorami i samochodami na publiczność.

W lutym 1976 roku, po jednym z nielegalnych, prywatnych występów, czterej muzycy grupy i wokalista zespołu DG 307 zostali aresztowani. Milicja przygotowała pokazowy proces „długowłosych chuliganów”. By ukazać ich w jak najgorszym świetle, zakazano im ścinania włosów w więzieniu by w telewizji wyglądali na wandali. Wśród aresztowanych znalazł się charyzmatyczny menadżer zespołu i poeta, Ivan Martin Jirous. W czasie procesu obrońcy muzyków odwoływali się do całej literatury radzieckiej w tym do Lenina by ukazać ułomność administracji. Proces był impulsem dla całej opozycji która solidaryzując się z zatrzymanymi muzykami, w grudniu 1976 r. zaczęła zbierać podpisy pod deklaracją znaną jako Karta 77.

Milana Hlavsa na skutek nacisków społecznych zwolniono jeszcze przed procesem a pozostałych muzykom złagodzono wyroki.

Zespół by uniknąć kolejnych aresztowań za chuligaństwo, rozpoczął występy na wiejskich posesjach prywatnych. W taki właśnie sposób doszło do słynnego występu w domu Vaclava Havla w Hradeczku, w kwietniu 1978 roku. Zarejestrowany wtedy materiał posłużył do wydania płyty „Egon Bondy’s Happy Hearts Club Banned”, składającej się z tekstów kontrowersyjnego poety i filozofa Egona Bondego.

Płyty zespołu ukazywały się oficjalnie jedynie za granicą, „Egon Bondy’s Happy Hearts Club Banned” wytłoczono w Irlandii, a wydano we Francji. Do Czechosłowacji, płyty trafiały tak zwanym systemem „na Bacha”, polegającym na oklejaniu płyt mylnymi okładkami.

Kapela po za kontrowersyjnym jak na owe czasy wyglądem i tekstami cechowała również nietypowa aranżacja sceny na czas występów. W czasie jednego z koncertów wywiesili na sznurkach dziesiątki wędzonych śledzi. Często zaczynali występy utworem” Podwieczorek”, który składał się na zwykły posiłek na scenie, przerywany krótkim motywem instrumentalnym.

Zespół nagrał w sumie 8 płyt, instrumentację do noweli „Jak będzie po śmierci” Ladislava Klimy i udźwiękowili „Pasje wielkanocne”.

W ramach represji domy w których występował zespół, były niszczone, dom nieopodal Czeskiej Lipy spalono trzy tygodnie po ich występie, a dom w Rychnowie po przejęciu przez państwo, jeszcze przed całkowitą wyprowadzką mieszkańców został wysadzony w powietrze. Zarówno Milana Hlavsa jak i innych członków zespołu, wielokrotnie przesłuchiwano i bito. Do wyjazdu z Czechosłowacji zmuszono jednego z muzyków- Vratislava Brabenca Na skutek represji zespół ostatecznie zaprzestał działalności w 1986 r.

Po rozwiązaniu The Plastic People of the Universe, Milan Hlavsa założył grupę Pulnoc, a Ivan Jirous założył podziemne pismo „Vokno”. Ten ostatni spędził w sumie osiem lat w więzieniach i został zwolniony jako jeden z ostatnich więźniów politycznych w grudniu 1989 roku.

Po upadku komunizmu, grupa Pulnoc wystąpiła wspólnie z Lou Reedem, i to trzykrotnie, m.in. w Białym Domu przed prezydentami Czech i USA. W 1997 roku nastąpiła na krótko reaktywacja The Plastic People of the Universe , jednak muzycy nie mogli się zgodzić co do nowego repertuaru - Hlavsa pragnął iść w stronę techno.

W listopadzie 1999 roku po raz pierwszy wystąpili w Polsce, uświetniając obchody 10 rocznicy odbycia się Festiwalu Niezależnej Kultury Czesko- Słowackiej.

Skład

* Milan Hlavsa
* Josef Janíček
* Jiri Krabes
* Jan Brabec
* Vratislav Brabenec
* Ivan Jirous

Materiały promocyjne organizatora


 
Pokrewne linki
· Live
· Więcej o Koncerty
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Koncerty:
Międzynarodowy Festiwal Romów w Ciechocinku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 3.02
Głosów: 38


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*