Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Koncert I w Teatrze Rozrywki
Wys³ano dnia 20-02-2008 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty
KoncertyKoncert w Teatrze Rozrywki w Warszawie 9 marca (niedziela), g. 19
DAVY SICARD & JOANNA S£OWIÑSKA





DAVY SICARD Tego charyzmatycznego artystê world music polscy s³uchacze mieli ju¿ okazjê poznaæ dziêki sk³adankom Marcina Kydryñskiego z cyklu „Siesta” (vol.3). We Francji natomiast nikomu go przedstawiaæ nie trzeba; artysta maj±cy na swoim koncie wystêpy u boku Ayo, odkrycie presti¿owego festiwalu Printemps de Bourges w 2005 roku, nazywany jest jednym z piêkniejszych g³osów Oceanu Indyjskiego.
Twórczo¶æ Davy’ego Sicarda to swoisty hymn na cze¶æ wielokulturowo¶ci. Syn Malgasza, urodzony w 1973 roku w Pary¿u, gdzie równie¿ powstaj± jego p³yty, ¿yje i tworzy na rodzinnej wyspie matki, Réunion. Jego kompozycje utrzymane s± w duchu maloya. Ten narodowy gatunek muzyczny Réunion stworzyli w 18. wieku pracuj±cy na plantacjach trzciny cukrowej niewolnicy z Indii, Afryki, Madagaskaru. W swych pie¶niach krytykowali rzeczywisto¶æ i wyra¿ali skargê na nieludzkie warunki pracy. Z powodu kontestacyjnego charakteru wykonywanie tej muzyki by³o na wyspie prawnie zabronione do 1981 roku, kiedy rz±dy przesz³y w rêce socjalistów. Przez d³ugi czas maloya funkcjonowa³o wiêc na marginesie ¿ycia, by³o grane potajemnie, tak¿e dlatego, ¿e poprzez swoje otwarcie na odmienne stany ¶wiadomo¶ci przywodzi³o na my¶l voodoo, budz±c strach. Tradycyjnie muzykê tê grano podczas rytualnych, nocnych ceremonii, których uczestników nawiedza³y duchy przodków.
Pocz±tki kariery Sicarda zwi±zane s± z kwartetem a capella College Brothers. W 1997 roku z w³asnym ju¿ zespo³em System Sy zacz±³ graæ frankofoñsk± muzykê soulowo-funkow±. Dopiero u progu nowego tysi±clecia intensywnie poszukuj±cy swych korzeni artysta odnalaz³ maloya. Jak sam mówi: „Trzeba wiedzieæ sk±d siê pochodzi, by móc i¶æ naprzód”. Nie tworzy jednak muzyki etnicznej. To, co robi, nazywa „zepsutym maloya”, ³±cz±cym w sobie brzmienia bardziej nowoczesne, nawi±zuj±ce do soulu, funku. ¦piewa przy akompaniamencie gitary i tradycyjnych instrumentów perkusyjnych, takich jak rouleur – du¿y bêben, na którym gra siê obur±cz, siedz±c na nim okrakiem, czy kayamb – prostok±tny instrument dzia³aj±cy na zasadzie grzechotki, zrobiony z ³odyg trzciny cukrowej i wype³niony ziarnem.
W swoich tekstach Sicard nie uznaje tematów tabu; na ostatnim albumie „Ker Marron” z melancholi± ¶piewa o mi³o¶ci i braterstwie, a tak¿e o niewolnictwie i kolonializmie zarówno po francusku, jak i po kreolsku, w jêzyku d³ugo uwa¿anym za wulgarny i niestosowny. Przy tym nie oskar¿a, unika te¿ tonu skargi. Poprzez maloya chce natomiast przypomnieæ mieszkañcom Réunion o z³o¿ono¶ci i bogactwie kultury kreolskiej.
www.davysicard.com
www.myspace.com/davysicard

JOANNA S£OWIÑSKA

Joanna S³owiñska to zdaniem krytyków muzycznych: „osobowo¶æ na miarê Cesarii Evory, Omary i Lili Downs – tej, co ¶piewa³a we Fridzie” (Wojciech Ossowski, radiowa Trójka); „pierwsza dama polskiego folku – jedna z najbardziej fascynuj±cych i wyrazistych wokalistek na polskiej scenie muzycznej” (Tomasz Janas, „Gazeta Wyborcza”).
Joanna koncertuje z w³asnym zespo³em, z³o¿onym z krakowskich instrumentalistów, jest te¿ solistk± du¿ych form oratoryjnych, skomponowanych m.in. przez Zygmunta Koniecznego (Serce moje gram, Noc listopadowa, Litania polska) i Piotra Rubika (Golgota ¦wiêtokrzyska, Tu es Petrus, Psa³terz Wrze¶niowy).
Ostatnie dwa lata to okres wyj±tkowy w karierze Joanny S³owiñskiej; jej solowa p³yta „Live in Alchemia” nagrodzona zosta³a przez Polskie Radio w plebiscycie krytyków muzycznych i dziennikarzy tytu³em „Folkowa P³yta Roku 2005”. Zosta³a te¿ uhonorowana Grand Prix Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2004, Niezale¿n± Nagrod± Publiczno¶ci i Nagrod± Specjaln± TV Polonia. W 2005 roku Joanna S³owiñska zosta³a laureatk± Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wroc³awiu. W 2006 roku –jako solistka oratorium Tu es Petrus i Psa³terza Wrze¶niowego – zdoby³a Multiplatynow± P³ytê Akademii Fonograficznej ZPAV.
Z autorskimi recitalami koncertowa³a w wiêkszo¶ci krajów europejskich i w USA.

Organizatorzy:
TR Warszawa, Ambasada Francji w Warszawie, Instytut Francuski

Koncerty w ramach Francophonic Festival

[9.nd.g.19] bilety 35 z³, 30 z³


 
Pokrewne linki
· Live
· Wiêcej o Koncerty
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Koncerty:
Miêdzynarodowy Festiwal Romów w Ciechocinku


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 3.95
G³osów: 41


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*