Wszystkie teksty ze wszystkich płyt zespołu The Doors : "The Doors", "Strange Days", "Waiting For The Sun", "The Soft Parade", "Morrison Hotel", "L.A.Woman", "The Doors In Concert" i "An American Prayer" w wersji oryginalnej i wraz z tłumaczeniami Jędrzeja Polaka.
Po kilkudziesięciu latach od śmierci Jima Morrisona , historia zespołu The Doors stała się już mitem. Komentarze, wspaniałe zdjęcia i wywiady z ludźmi współpracującymi z grupą w tamtych latach na pewno pomogą nam zrozumieć nieprawdopodobny kult Morrisona i zespołu.
Sceniczne drzwi (Harvey Perr)
Artykuł ten ukazał się w piśmie L.A. Free Press w roku 1969, tuż po wydaniu albumu The Soft Parade. Doorsi nie cieszyli się wówczas względami prasy. Kiedy egzemplarz pisma pojawił się w biurze zespołu w West Hollywood, przekazywano go sobie z rąk do rąk. Artykuł tak bardzo spodobał się członkom zespołu, że postanowili umieścić go w planowej książce z piosenkami.
Czworo drzwi do przyszłości (John Stickney)
Z jakiegoś dziwnego powodu ten krótki, zapomniany artykuł przedrukowany z Williams College News jest jednym z najlepszych jeśli chodzi o zilustrowanie doświadczenia, jakim był występ Doorsów. Przed Miami, przed rozruchami, przed wszystkimi Panicznymi, przerażającymi i bulwersującymi wydarzeniami, koncert Doorsów był niezapomnianym, hipnotycznym rytuałem- W 1968 na ulicach słyszało się takie wypowiedzi: "Taa, ich płyty są niezłe, ale musisz zobaczyć tych facetów na żywo". Artykuł odpowiada po części dlaczego.
Jim Morrison (8.12.1943 Floryda - 3.07.1971 Paryż) był poetą piszącym teksty piosenek i dlatego we wszystkim, co stworzył dominuje bardzo osobisty ton. Mając do dyspozycji The Doors i muzykę rockową jako medium, uczynił teksty piosenek poezją, a poetę gwiazdą.
Tytuł: The Doors. Teksty i przekłady (The Doors. The Complete Lyrics)
Autor: wybór Danny Sugerman
Tłumaczenie: Jędrzej Polak
ISBN: 83-86365-15-3
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: 1998 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 336
Waga: około 820 g
Cena: + - ? zł
Jim Morrison nie żyje od ponad dwudziestu lat, zespół The Doors nie istnieje prawie tak samo długo, a przecież wydaje się to niemal niemożliwe. Muzyka, poezja, legenda i pamięć o Nim przetrwały. Grób artysty w "Zakątku poetów" na Père Lachaise do niedawna nie miał żadnych inskrypcji. Obecnie po renowacji prezentuje się bardziej okazale.
Jak przedtem, tak i teraz stanowi cel pielgrzymek młodych ludzi z różnych stron świata. Mimo różnic kulturowych i językowych rozumieją się bez słów. Recytują jego wiersze, śpiewają piosenki, zapalają znicze, przynoszą kwiaty i oddają się chwilom zadumy.
Legenda o Nim jest wciąż tak samo żywa. Nie może być inaczej, bo szaman to jakby pół-bóg.
A bogowie nie umierają...
Książka, którą oddaję do rąk Czytelników, to już trzecie wydanie biografii zespołu The Doors napisanej przeze mnie w 1991 roku. Ta kolejna edycja zawiera pewne zmiany w stosunku do poprzednich, głównie w zakresie wykorzystanego materiału ilustracyjnego i projektu okładki. Tym razem ukazaniu się nowej wersji biografii "The Doors. Czas Apokalipsy ", towarzyszy inna, bardzo cenna dla fanów Morrisona książka - zbiór poezji "The Lords and The New Creatures". (...)
(Piotr Kosiński)
Tytuł: The Doors. Czas Apokalipsy
Autor: Piotr Kosiński
ISBN: 83-85335-02-1
Wydawnictwo: Rock-Serwis
Rok wydania: 1993
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 140
Waga: około 220 g
Cena: + - ? zł
John Densmore i Ray Manzarek o The Doors
a także Robby Krieger Cała prawda o The Doors
Wydaje się, że każdy kto miał okazję poznać Jima Morrisona, nosi w sobie inny jego obraz: dla jednych był poetą i dżentelmenem z Południa, dla drugich palantem i dzikusem, jeszcze inni widzieli w nim szamana.
Ja spędziłem w towarzystwie Jima sześć lat na trasie i w studiu. Ta książka to moja prawda. I choć nie jest to zapewne cała prawda, to tak to właśnie widziałem. Ze stołka perkusisty.
(John Densmore)
W latach 1965-1971 John Densmore (1.12.1944 Santa Monica, California) był perkusistą The Doors. Od 1971 r. zajmuje się teatrem - zarówno jako aktor i jak i autor sztuk, oraz tańcem, udzielając się w awangardowych produkcjach. Był współreżyserem i producentem kilku filmów długometrażowych o zespole, a także konsultantem w biograficznych obrazie Olivera Stone´a The Doors . Obecnie Mieszka w Los Angeles wraz z żoną, córką, dwoma psami, jednym Kotem i trzema kurami.
Wydaje się, że "Riders On The Storm" to pierwsza biografia The Doors napisana z właściwych powodów. Jest to wyjątkowo wierny zapis krótkiej, lecz olśniewającej historii istnienia tej grupy - Rolling Stone
Książka "Riders On The Storm" Johna Densmore´a to najlepsza wydana dotąd historia grupy The Doors - USA Today
"Riders On The Storm" stanowi urzekającą lekturę, zwłaszcza dzięki bezpretensjonalnym, osobistym obserwacjom - Oliver Stone
Fascynująca i głęboko osobista releacja Johna Densmore´a to jedna z lepiej napisanych książek o jasnych i ciemnych stronach rocka - South Bend Tributne
Przejmująca szczere zwierzenia - Detroit Free Press
Ta książka to prawdziwa historia - Robby Krieger
Tytuł: Riders On The Storm. Moje życie z Jimem Morrisonem i The Doors (Riders On The Storm. My Life With Jim Morrison And The Doors)
Autor: John Densmore
Tłumaczenie: Tomasz Szczegóła
ISBN: 83-87598-99-2
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: lipiec 1999 (Polska)
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 280
Waga: około 450 g
Cena: + - 28 zł
Niewypowiedziana przez nikogo wcześniej historia dzikiego, wyzwolonego życia The Doors i Jima Morrisona rozgrywająca się w scenerii burzliwych, psychodelicznych lat sześćdziesiątych, a relacjonowana przez jedynego człowieka, który był jej uczestnikiem od samego początku.
Manzarek prowadzi nas do koncertów na niesławnym Sunset Strip, kolebce legendarnego The Whiskey a Go-Go , do kontraktu płytowego z Elektrą; od złotej płyty Light My Fire w 1967 do ich ostatniej sesji nagraniowej do L. A. Woman i przedwczesnej śmierci Morrisona w Paryżu. Opowiada prawdziwa historię The Doors i Jima Morrisona, historię, którą zna tylko on sam.
Jego opowieść rozwiewa plotki, jakie nazbierały się na temat zespołu i rzuca nowe światło na mroczny mit szamana, którym obrosło gwałtowne życie Jima Morrisona.
Od czasu rozwiązania The Doors Ray Manzarek (12.02.1939 w Chicago) wyprodukował cztery albumy wpływowego, punk-rockowego zespołu X , nagrał wiele solowych płyt, między innymi The Golden Scarab , a wraz z Philipem Glassem elektroniczną adaptację CARMINA BURANA Carla Orffa. Wyreżyserował także trzy platynowe filmy wideo o The Doors. Manzarek występuje z poetą beatnikiem Michaelem McClure´em w nocnych klubach i kampusach uniwersyteckich, robiąc to, co lubi robić najbardziej: aranżując mariaż muzyki i poezji.
Tytuł: Rozpal we mnie ogień. Moje życie z The Doors (Light My Fire: My Life With The Doors)
Autor: Ray Manzarek
Tłumaczenie: Paweł Halski
ISBN: 83-7179-176-3
Wydawnictwo: Alfa
Rok wydania: 1999 (Polska)
Format: 155x230 mm
Oprawa: miękka
Stron: 372
Waga: około 600 g
Cena: + - 37 zł
|