Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Misia tuż tuż
Wysłano dnia 15-11-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty
Koncerty 20 listopada 2007 roku o godz. 20.00 w Sali Kongresowej w Warszawie będziemy mieli przyjemność usłyszeć Misia ciepłe i nostalgiczne dźwięki portugalskiego fado.

Przed polską publicznością wystąpi MISIA, najsłynniejsza artystka Portugalii. Po wielkim sukcesie artystycznym i komercyjnym koncertu MARIZY w lutym tego roku w Warszawie ( bilety sprzedały się w komplecie na wiele dni przed koncertem ) czeka nas kolejna wielka uczta muzyczna. Urodzona w Porto, w rodzinie tancerzy i muzyków, córka Portugalczyka i Katalonki MISIA wzbogaciła standardy fado tekstami współczesnych poetów. To wspaniała pieśniarka , która nosi w sobie mieszankę głosu , talentu , niesamowitej wrażliwości muzycznej , delikatności i melancholii.

MISIA naprawdę nazywa się SUSANA AGUIAR. Pseudonim artystyczny przyjęła na cześć jednej z postaci paryskiej bohemy MISI GODEBSKIEJ , przyjaciółki Coco Chanel , Prousta, muzy Picassa. Jej wizerunek - femme fatale nawiązuje do tamtych czasów rodem z belle epoque. Misia ubiera się na czarno, jej stroje , makijaż nawiązują do stylu lat 30tych . Uznawana jest za następczynię Amalii Rodriguez , królowej tego gatunku, która w latach 70tych i 80tych rozsławiła fado poza Portugalią. Wspaniały głos i osobowość . Misię nigdy nie obchodziły zasady i zawsze ryzykowała tworząc muzykę niekonwencjonalną. Jej tajemnica to mieszanka duchowości, intelektu, poezji oraz intymności.

Lidia Jorge, Jose Saramago, Graca Moura, Maria de Medeiros, Maria Bethania, Bela Silva, Carlos Torres i Sophie Calle to pisarze, aktorzy, śpiewacy i malarze, którzy są jej najbardziej bliscy.

Misia zabiera nas do krainy tajemnicy i wzbudza w nas najgłębsze emocje, miłość, śmiech I łzy. Misia po prostu jest kobietą , która wierzy w to co robi i jej marzenia stają się rzeczywistością.

Współcześnie modę na fado podsycił m.in. film LISBON STORY Wima Wendersa z udziałem zespołu Madredeus , który inspiruje się tradycją fado.

Dionizy Piątkowski dyrektor ERY JAZZU przed wspomnianym koncertem MARIZY pisał : "Podobnie jak w przypadku hiszpańskiego flamenco także fado - regionalna muzyka ludowa - urosła do rangi narodowego produktu i doskonałego narzędzia promocji kraju i kultury. Miliony turystów odwiedzają kluby i knajpy Lizbony, by przy długich stołach bawiąc się i popijając " porto " podziwiać popisy mistrzów . Fado prezentowane jest także na dużych koncertach, odbywają się trasy koncertowe gwiazd tej muzyki. Ogromna popularność fado także poza Portugalią stała się fenomenem wielkiej polityki światowego show-businessu i dzisiaj nikogo nie dziwi już fakt, że gwiazdy fado - Misia, Mariza, Cristina Branco, Katia Guerreiro czy ludyczna Dona Rosa sprzedają płyty w milionowych nakładach i ich recitale są ozdoba najważniejszych festiwali i gal koncertowych . Fado oznacza fatum, los, przeznaczenie to gatunek muzyczny powstały w XIX wieku w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii. Fado to melancholijna pieśń, wykonywana przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar. Nazywane jest czasami portugalskim bluesem. Jest to zatem - podobnie jak w afro -amerykańskim bluesie - sentymentalna i liryczna pieśń śpiewana z ekspresja przez solistę najczęściej przy akompaniamencie gitary oraz regionalnej "viola de fado". To muzyka miasta, nocnych rozrywek i barów, której niejasne pochodzenie nurtuje współczesnych badaczy kultury.

(Eventim)


 
Pokrewne linki
· Live
· Więcej o Koncerty
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Koncerty:
Międzynarodowy Festiwal Romów w Ciechocinku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 3.62
Głosów: 80


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


Associated Topics

KoncertySprzedaż biletów na imprezy

  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*