Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

KONCERT PAMIÊCI POP£AWSKIEGO
Wys³ano dnia 10-08-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty
Koncerty KONCERT PO¦WIÊCONY PAMIÊCI JANUSZA POP£AWSKIEGO, odbêdzie siê 10 sierpnia w pi±tek o godzinie 20.00 do Klubu Muzycznego UCHO w Gdyni na ulicy ¦w.Piotra 2. Organizatorami koncertu jest Centrum Kultury w gdyni i Klub Muzyczny UCHO.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaprasza 10 sierpnia w pi±tek o godzinie 20.00 do Klubu Muzycznego UCHO w Gdyni na ulicy ¦w.Piotra 2 na koncert po¶wiêcony pamiêci Janusza Pop³awskiego.

Miasto Gdynia postanowi³o uczciæ pamiêæ Muzyka tworz±cego historiê polskiego rocka.
 Ju¿ po raz trzeci w klubie Ucho odbêdzie siê koncert po¶wiêcony jego pamiêci.

Patronat nad koncertem obj±³ Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
 Koncert organizowany jest przez Centrum Kultury w Gdyni i Klub Muzyczny Ucho.


Zagraj±:
 ANTHIMOS APOSTOLIS TRIO i MISSISSIPPI BLUES

JANUSZ POP£AWSKI /20.X.1938 – 27.XII.2004/ gitarzysta, kompozytor, aran¿er, publicysta, wydawca.
Wieloletni lider zespo³u NIEBIESKO - CZARNI, potem w³asnych zespo³ów BUMERANG, FLASH BAND i WINNERS.
Wykonawca s³ynnych przebojów gitarowych /Maria Elena Barcelaty, Taniec z szablami Chaczaturiana/.
Nagra³ ponad dwie¶cie utworów wydanych na p³ytach analogowych i CD.
Kompozytor utworów instrumentalnych i piosenek oraz wspó³kompozytor pierwszej polskiej rock-opery „Naga" . Twórca wielu niezapomnianych przebojów, m.in.: Adagio Cantabile, Czy bêdziesz sama dzi¶ wieczorem, Nad potokiem baby pior±, Cienie na wietrze.
 W latach sze¶ædziesi±tych i siedemdziesi±tych wielokrotnie w ankietach i plebiscytach uznawany za najlepszego gitarzystê rockowego w Polsce.
Autor cyklu umuzykalniaj±cych audycji telewizyjnych pod nazw± „ABC Gitary" oraz w³asnych programów autorskich. Publikowa³ opracowania orkiestrowe, podrêczniki oraz artyku³y popularyzatorskie i muzykologiczne.
Uczestniczy³ jako juror w konkursach gitarowych, organizowa³ wystawy sprzêtu muzycznego, promowa³ m³odych gitarzystów. Twórca wydawnictwa Professional Music Press i magazynów muzycznych „Gitara i Bas + Bêbny", „¦wiat Gitary", „Gazeta Muzyczna".


APOSTOLIS ANTHIMOS przez przyjació³ zwany zdrobniale "Lakis", urodzi³ siê w rodzinie greckich imigrantów 25 wrze¶nia 1954 roku, w Siemianowicach ¦l±skich. Ju¿ w szkole podstawowej zacz±³ grywaæ na akademiach, szkolnych uroczysto¶ciach. Pojawia³y sie pierwsze sk³ady, w których zacz±³ wystêpowaæ. Zacz±³ formowaæ pierwsze zespo³y (m.in. "Fatum"), by wreszcie poznaæ Józefa Skrzeka i Jerzego Piotrowskiego, z którymi w 1971 r. stworzy³ Silesian Blues Band. Zespó³ intensywnie koncertowa³ na ¦l±sku, zdobywaj±c stopniowo uznanie i rozg³os w ca³ym kraju. Jesieni± '71 otrzymali propozycjê do³±czenia do Czes³awa Niemena jako jego nowa formacja - Grupa Niemen. W styczniu 1972 roku wyruszyli na tournee po Niemczech, gdzie grali jako support dla Jack Bruce Group. Zarejestrowali te¿ album "Strange Is This World". Kolejne miesi±ce przynios³y szereg wystêpów w Polsce i Europie, nagranie dwóch p³yt dla Polskich Nagrañ ("Niemen vol. 1" oraz "Niemen, vol. 2"), presti¿owy wystêp podczas festiwalu Rock And Jazz Now poprzedzaj±cego Igrzyska Olimpijskie w Monachium w 1972 roku (obok Mahavishnu Orchestra oraz Charlesa Mingusa). W 1973 roku formacja nagra³a jeszcze jeden album, "Ode To Venus" i latem uleg³a rozwi±zaniu. Muzycy wrócili do nazwy Silesian Blues Band, skracaj±c j± niebawem do SBB.

Z pocz±tkiem 1974 roku kariera SBB zaczê³a nabieraæ tempa - Franciszek Walicki zaj±³ siê organizacj± koncertów zespo³u, pomaga³ w jego promocji. Ju¿ w marcu grupa zagra³a tournee po Polsce u boku Locomotiv GT, a miesi±c pó¼niej zarejestrowa³a na ¿ywo w warszawskiej "Stodole" swój debiutancki album, bêd±cy pierwszym rockowym albumem "live" nagranym w Polsce. Pozycja SBB stawa³a siê ugruntowana - zarówno w Polsce, jak i w Czechos³owacji, na Wêgrzech, w Austrii, w NRD... Z czasem SBB stawa³o siê znane na Zachodzie Europy. Kolejne albumy by³y dobrze przyjmowane - zarówno te wydane w Polsce, w Czechos³owacji, jak i na Zachodzie Europy. Podobnie by³o z koncertami, których SBB dawa³o coraz wiêcej, wystêpuj±c na wielu uznanych festiwalach, m.in. w Roskilde (lipiec 1978). Podczas nagrañ studyjnych wspó³pracowali m.in. z Tomaszem Stañko, Tomaszem Szukalskim, Andrzejem Przybielskim oraz Helmutem Nadolskim. W 1979 roku SBB sta³o siê kwartetem, poszerzonym o drugiego gitarzystê, S³awomira Piwowara, z którym nagrali ostatni studyjny album, "Memento z banalnym tryptykiem" - zawieraj±cy jedn± z najwa¿niejszych solówek w historii polskiego rocka, wykonan± w³a¶nie przez Apostolisa. Grupa przetrwa³a do listopada 1980 r. rozwi±zuj±c siê po jesiennej trasie po RFN.

Apostolis zacz±³ wtedy dzia³aæ samodzielnie, wspó³pracuj±æ m.in. z D¿emem (solo gitary w legendarnym "Pawiu") oraz z Krzakiem (bra³ udzia³ w trasach koncertowych i nagraniach radiowych, pó¼niej wspó³pracowa³ z grup± przy nagraniach albumu "Krzak'i"). Niebawem wyjecha³ do Grecji, gdzie zacz±³ dzia³alno¶c muzyczn± - koncertowa³ w klubach, nagrywa³ jako sideman. Zast±pi³ Wojciecha Waglewskiego podczas trasy Ossiana po Grecji. Pojawia³ siê w Polsce na zaproszenie Tomasza Stañko, z którym zacz±³ regularnie wspó³pracowaæ, rejestruj±c p³yty "C.O.C.X.", "Lady Go" oraz "Peyotl - Witkacy". Zaprosi³ tak¿e Stañkê (oraz Janusza Skowrona) do Grecji, gdzie wspólnie z nim zrealizowa³ album "Chameleon". Ponadto wspó³pracowa³ ze znanymi muzykami greckimi - m.in. Vangelisem Katsoulisem, Georgem Dalarasem czy Papadopoulosem Thimiosem, koncertuj±c z nimi i nagrywaj±c. Z Dalarasem zwiedzi³ niemal ca³y ¶wiat, wystêpuj±c w USA, Ameryce Po³udniowej i Afryce Po³udniowej.

Bra³ udzia³ w reaktywacjach SBB w latach 1991-94. w lutym 1994 roku Apostolis pojawi³ siê w Nowym Jorku, gdzie zarejestrowa³ swój debiutancki LP. Z pomoc± Marka Komara do jego nagrania zaprosi³ muzyków zwi±zanych z Pat Metheny Group (Paul Wertico, Jim Beard, Matt Garrison, Gil Goldstein), w jednym z nagrañ go¶cinnie wyst±pi³ tak¿e Sugar Blue (harmonijka ustna, Stanem Getzem, Muddy Watersem i z The Rolling Stones). P³yta ukaza³a siê pó¼niej w Polsce pod tytu³em "Days We Can't Forget" (wznowiona w 2004 i ponownie w 2006 roku). Kilka miesiêcy pó¼niej pojawi³ siê w USA wystêpuj±c z SBB. Po tym amerykañskim tournee zespó³ ponownie siê rozpad³, a Apostolis wróci³ do Grecji, kontynuuj±c dzia³ania solowe. Sformowa³ swoje w³asne trio Trias, z którym wystêpowa³ tak¿e w Polsce (równie¿ w sk³adzie poszerzonym o Jorgosa Skoliasa jako wokalistê), rejestruj±c nawet w Krakowie album "Theatro". W 1998 roku SBB powróci³o na scenê z Mirkiem Muzykantem jako perkusist±. Apostolis pogodzi³ czas pomiêdzy SBB a Trias, wystêpuj±c na niektórych scenach równolegle, w dwóch sk³adach. Ten sk³ad SBB przetrwa³ jednak tylko do koñca 1999 roku, a gdy niebawem pojawi³a siê propozycja nagrania p³yty live w Niemczech, rolê perkusisty zaproponowano Paulowi Wertico. Rok 2001 wype³ni³o du¿e tournee obejmuj±ce Polskê, Czechy, Wêgry i Niemcy, grupa tak¿e nagra³a (jesieñ 2001) pierwszy od 1980 r. album studyjny - "Nastroje". Kolejne lata to bardzo ciep³o przyjmowane wystêpy w Polsce i poza jej granicami oraz szereg wydawnictw zwi±zanych z zespo³em, zarówno archiwalnych, jak i nowych. Ostatnio (marzec 2006) zespó³ wyst±pi³ jako gwiazda na festiwalu Baja Prog w Meksyku, gdzie "rozgrzewk±" przed SBB by³a grupa Marillion!

Ostatnie lata to nie tylko dzia³alno¶æ z SBB. To tak¿e w³asne trio - Apostolis Anthimos Trio, w którym oprócz Lakisa wystêpuj± Krzysztof Dziedzic (perkusja) oraz Robert Szewczuga (gitara basowa, kontrabas) oraz wznowienie wspó³pracy z Tomaszem Stañko (CD "Wolno¶æ w sierpniu"). Apostolis Anthimos Trio koncertuj± regularnie w ca³ej Polsce i poza jej granicami (Czechy, Wêgry). W 2005 Apostolis zarejestrowa³ swój drugi solowy album, "Back To The North" (Anthimos, Wertico oraz Marcin Pospieszalski), który ukaza³ siê z poczatkiem 2006 roku i zyska³ bardzo pochlebne recenzje, zarówno w fachowej, jak i codziennej prasie - a tak¿e niezywkle ciep³e przyjêcie ze strony s³uchaczy. W ¶lad za wydaniem albumu ruszy³y kolejne koncerty Apostolis Anthimos Trio, z których bedzie mo¿na spodziewaæ siê niebawem p³yty live. Rok 2007 to utworzenie Apostolis Anthimos Quartet, kolejne wystêpy w trio, kwartecie oraz go¶cinnie z Drum Freaks Milo Kurtisa. To równie¿ plany nagrania nowej p³yty. Zarówno solowa dzia³ano¶æ Apostolisa, jak i wspó³praca z SBB trafia obecnie na dobry czas i miejmy nadziejê, ¿e czas ten bêdzie trwa³ jak najd³u¿ej.

MISSISSIPPI BLUES powsta³ w 1991 roku z inicjatywy Marka Kêdzi (harp.) i Miros³awa "Mirasa" Stanis³awowicza (git.,voc.). Wkrótce do³±czy³ do nich zielonogórski skrzypek Miko³aj Kraszewski. Ciekawostk± jest, ¿e pierwszy wystêp w tym sk³adzie trio da³o w domu publicznym kontynuuj±c chlubne tradycje amerykañskich muzyków graj±cych w tzw. saloonach. Zainteresowania zepo³u zawsze kr±¿y³y wokó³ bluesa z Chicago i Delty Mississippi. W ci±gu kilkunastu lat przez zespó³ przewinê³o siê wielu muzyków z Trójmiasta i Zielonej Góry m.in. Zbigniew "Oliver" £aski (Mietek Blues Band) czy Igor £ojko (Good Morning Blues). Obecnie u boku Mirka Stanis³awowicza wystêpuje dwóch muzyków z Trójmiejskiej kapeli "Debesters" Roman Badeñski (harp.), Krzysztof Pomierski (git.).

Z grup± t± muzycy zwi±zani s± od pocz±tku jej dzia³alno¶ci a do wa¿nych wydarzeñ artystycznych nale¿y zaliczyæ wystêpy u boku: Ten Years After, Anny Popovic, Micheal Hill & Blues Mob, Hey, Lady Pank, Pudelsi jak i wystêpy na wiêkszo¶ci bluesowych festiwali w Polsce. Harmonijkarz Roman Badeñski mo¿e pochwaliæ siê zajêciem pierwszego miejsca na ogólnopolskim przegl±dzie Harmonica Bridge Bydgoszcz-Toruñ 2006. Uczy³ siê u Carlosa del Junco w Trossingen oraz Bartka £êczyckiego.

"Mississippi Blues" mo¿e pochwaliæ siê ok.900 koncertami w klubach, pubach i na wiêkszych scenach w ca³ej Polsce, a tak¿e Niemczech i Szwecji.

(Info organizatora-Emilia Orzechowska)


 
Pokrewne linki
· Live
· Wiêcej o Koncerty
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Koncerty:
Miêdzynarodowy Festiwal Romów w Ciechocinku


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 3.51
G³osów: 47


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*