Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka














































  

Wayne Shorter już za 4 dni
Wysłano dnia 20-04-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty
Koncerty Z uwagą wyczekiwany jest jedyny w Polsce koncert kwartetu Waynea Shortera. Ten najwybitniejszy dzisiaj saksofonista jazzu wraz z uhonorowanym najważniejszymi nagrodami kwartetem zagra dla nas w ramach Ery Jazzu już 24 kwietnia w warszawskiej Filharmonii Narodowej

Krótka wiosenna trasa koncertowa w Europie ( w tym jedyny koncert w Polsce) zapowiadana jest jako ostatnia wizyta legendarnego saksofonisty na Starym Kontynencie !

" Karierę rozpoczął w latach 50-ych w zespołach pianisty Horace'a Silvera i trębacza Maynarda Fergussona - mówi o wybitnym saksofoniście Dionizy Piątkowski - dyrektor Ery Jazzu oraz autor Encyklopedii Jazzu. Na scenie zaistniał w legendarnej grupie Jazz Messengers Arta Blakeya, skąd " przechwycił" zdolnego muzyka Miles Davis. W kwintecie Milesa grał wspólnie z Herbiem Hancock'em, Tonym Williamsem i Ronem Carterem. Od 1970 roku Wayne Shorter jest liderem bodaj najpopularniejszej formacji jazzu elektrycznego - grupy Weather Report. W tym samym czasie nagrywa i koncertuje z Herbiem Hancock'em ( grupa VSOP), Carlosem Santaną. Shorter grał najpierw na klarnecie, jednak jako nastolatek przerzucił się na saksofon tenorowy. W połowie lat 50. studiował muzykę na uniwersytecie w Nowym Jorku, zanim został powołany do wojska. Jako student grał z różnymi zespołami, m.in. u Horace'a Silvera, a po wyjściu z wojska związał się z zespołami Johna Coltrane'a. Przez krótki okres pracował też z Maynardem Fergusonem, gdzie poznał Joe Zawinula. W 1959 r. został muzykiem grupy Jazz Messengers Arta Blakeya i pozostał w niej do 1963 r. Rok później przyłączył się do Milesa Davisa, z którym koncertował i nagrywał do 1970 r. Pod koniec tego roku ,razem z Zawinulem, założył Weather Report -,jedną z najważniejszych formacji fusion - jazzu "

W czasie pracy z Blakeyem i Davisem, Shorter dużo pisał, a jego kompozycje stworzyły wcześniej podstawę kilku eksperymentalnych sesji płytowych dla wytwórni Blue Note; komponował dla nowego zespołu, a także dla siebie i grupy V.S.O.P., z którą współpracował w połowie i pod koniec lat 70. Lata spędzone z Zawinulem jeszcze bardziej poszerzyły wachlarz jego zainteresowań, podkreślając uznanie dla wolnych form i uwalniając jego fascynację muzycznymi osobliwościami. Zespół Weather Report położył podwaliny pod rozwój muzyki fusion, jednak coś co grupę rzeczywiście wyróżniało, to sposób w jaki pozwalała zachować obu indywidualnościom ich silne muzyczne osobowości. W późniejszym okresie, kiedy zespół nabrał brzmienia podobnego do innych grup grających fusion, Shorter realizował się w formacjach, które zakładał poza Weather Report. Shorter skomponował jedne z najlepszych nagrań zespołu Blakeya z okresu, kiedy był jego członkiem; był także autorem wielu udanych utworów Davisa w drugiej połowie lat 60.

Nowy Septet Wayne Shortera pojawił się wraz z albumem "High Life". "Ten album -rekomendował swój pierwszy ,od siedmiu lat, autorski album Wayne Shorter -mówi o konieczności odzyskania spokoju i cierpliwości, mówi o jednej rzeczy, która dzieje się w Ameryce zbyt długo: nastawieniu na natychmiastowe spełnienie .Lubię muzykę ,kiedy jest pełna ,kiedy przedstawia kompletny obraz". Doskonale zafunkcjonował także na rynku impresyjny album "1 + 1" nagrany w duecie z Herbiem Hancock'em. Nagranie to natychmiast zyskało rekomendujące oceny krytyków i zyskało zachwyt publiczności. Saksofonista udowodnił, po raz kolejny, że jest jednym z najbardziej twórczych muzyków jazzowych - stale poszukując nowych horyzontów. Sensacją artystyczna ostatnich lat jest jednak standardowy kwartet Shortera uznawany powszechnie za najwybitniejszy zespół dzisiejszego jazzu.

ERA JAZZU - Wayne Shorter Quartet. 24 kwietnia (wtorek), godz.19.00 - Filharmonia Narodowa.
Skład: Wayne Shorter – saxophones, Danilo Perez – piano, John Patitucci - double bass, Brian Blade – drums.

Bilety: 250, - ( strefa 1 i 2).

(Więcej www.jazz.pl)


 
Pokrewne linki
· Live
· Więcej o Koncerty
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Koncerty:
Międzynarodowy Festiwal Romów w Ciechocinku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.26
Głosów: 60


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*