 5 Marca 2007 roku pojawi siê udzia³em EMI Music album nowego projektu Nicka Cave'a - Grinderman.
Na pocz±tku 2004 roku, gdy Nick Cave zebra³ ma³± ekipê z³o¿on± z cz³onków Bad Seeds: skrzypka Warrena Ellisa, basistê Martyna Casey i perkusistê Jima Sclavunosa, w maleñkim paryskim studio Misère na sesjê komponowania piosenek - w efekcie powsta³ zupe³nie nowy zespó³.
Zamiast komponowaæ piosenki samemu, po czym prezentowaæ je zespo³owi, Cave zacz±³ uk³adaæ teksty do muzyki zgranego, pe³nego wyczucia tria Ellis, Sclavunos i Casey. Wynikiem tego procesu rozszerzonego na ca³± ekipê Bad Seeds by³ podwójny album Abattoir Blues/The Lyre Of Orpheus charakteryzuj±cy siê surowym, organicznym, energetycznym brzmieniem, które jest przez niektórych uwa¿ane za najlepsze w karierze Bad Seeds. P³yta sprzeda³a siê w ponad pó³ milionie egzemplarzy na ¶wiecie. Ma³y sk³ad w postaci Nicka, Warrena, Marty’ego i Jima zadebiutowa³ publicznie brawurowym wystêpem promuj±cym album Bad Seeds Nocturama. Czwórka muzyków spotyka³a siê nadal w tym doborowym sk³adzie, ¿eby opracowywaæ materia³ na ‘solowe’ trasy koncertowe Nicka Cave’a, dzia³aj±c aktywnie jako pe³noprawny zespó³.
Twórczo¶æ powsta³a podczas sesji w Misère, a tak¿e muzyka filmowa i teatralna, nad któr± pracowa³ zespó³ przez ten czas, wskazywa³a wyra¼nie, ¿e ten sk³ad ma potencja³ i mo¿e dzia³aæ zupe³nie niezale¿nie od Bad Seeds prezentuj±c ca³kowicie odmienne brzmienie i podej¶cie do muzyki. W lutym 2006 muzycy zarezerwowali londyñskie Metropolis Studios na piêciodniowy maraton nagrywania wersji demo, gdzie powsta³o wiele godzin surowego materia³u.
Warren: „To mia³o byæ co¶ bardzo otwartego i swobodnego. Poszli¶my w kierunkach, w które normalnie nigdy by¶my siê nie udali… a potem próbowali¶my zabrn±æ jeszcze dalej…”
Marty: „Z Nickiem na gitarze zmienia siê ca³a dynamika.” W nastêpnym miesi±cu Grinderman zaprosili do wspó³pracy producenta ostatnich dwóch albumów Bad Seeds, Nicka Launay’a. Warren: „Launay dba o ¶wietne brzmienie. Nie chcieli¶my napotkaæ na ¿adne trudno¶ci dziel±ce brzmienie zespo³u i produkcjê, wiêc Launay by³ idealny.”
Razem nagrali trzyna¶cie piosenek w londyñskich RAK Studios, po czym powrócili do Metropolis w pa¼dzierniku, ¿eby zmiksowaæ album zatytu³owany nazw± zespo³u - Grinderman.
(EMI Music Polska)
|