Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

  

Michaś - wywiad rzeka z Michałem Urbaniakiem.
Wysłano dnia 24-03-2024 o godz. 23:40:19
Temat: Książki
Książki Michał Urbaniak (22.01.1943 Warszawa), – legenda jazzu, kompozytor i aranżer. Wirtuoz pięciostrunowych skrzypiec i saksofonu. Artysta, który przekracza gatunki – to on wprowadził do jazzu elementy rocka, rapu i hip-hopuZ dziennikarzem Jackiem Góreckim rozmawia o muzyce i pasji, miłości i ojcostwie, o polityce, Stanach Zjednoczonych i Polsce. Wraca pamięcią do spędzonych w Łodzi dzieciństwa i młodości, pierwszych koncertów i podróży do Ameryki, zawodowych sukcesów i współprac z gwiazdami światowego formatu: Milesem Daviesem, Herbiem Hancockiem, Marcusem Millerem, Natalie Cole czy Erykah Badu. W tej opowieści życie prywatne jest nierozłącznie splecione z zawodowym – artysta wspomina między innymi współpracę z pierwszą żoną Urszulą Dudziak czy przyjaciół artystów, którzy znacząco wpłynęli na jego drogę twórczą: Andrzeja Trzaskowskiego, Krzysztofa Komedę, Wojciecha Karolaka, Zbigniewa Namysłowskiego czy Tomasza Stańkę.
Dla Urbaniaka ta rozmowa jest z jednej strony rozliczeniem z przeszłością, z drugiej – próbą oddania osobistego spojrzenia na siebie i rzeczywistość. Dzieląc się swoją opowieścią, pragnie zachęcić czytelników do śmiałości w odkrywaniu świata i jazzu, odwagi do odpowiadania na najważniejsze i najtrudniejsze pytania i do poszukiwania własnej drogi – nawet tej najbardziej wyboistej.

"Zawsze powtarzam że jazz to życie. Jeśli grasz tę muzykę, to poświęcasz jej wszystko i jest ona twoją codziennością, inspiracją, uniesieniem i religią"

Oto część historii człowieka barwnego, odważnego, decydującego się na podróż w nieznane. aby móc spełnić swój sen. Dzięki tej książce zaczynamy wierzyć, że i my moglibyśmy mieć przygodę from zero to hero, gdybyśmy tylko chcieli posiadali taki talent i determinację. jakie ma Michał Urbaniak. Ale i ogromne szczęście znalezienia się we właściwym miejscu i z właściwymi ludźmi. Ocieramy się o wielkie jazzowe sławy, o nowojorską bohemę, o jej splendor i prozę życia. To opowieść o muzyku przyznającym się do własnych słabości, które wynikają z jego właściwości i na nią wpływają. Ot, zwykła historia niezwykłego człowieka. Wielu z nas marzy o takiej przygodzie...
KAYAH


Mój Michaś to wizjoner, tytan pracy, zawsze w biegu, kipiący energią, jednocześnie delikatny i ujmujący rozmówców charakterystycznym miękkim głosem. Zaprzyjaźniliśmy się wiosną 1975 roku w Madison Square Garden w Nowym Jorku, kiedy Michał z Ulą i grupą znajomych Polaków przybyli na mój mecz z Jimmym Connorsem. Później często bywałem na ich koncertach w Greenwich Village, a oni latami dopingowali mnie w czasie US Open. Przeczytałem książkę i wszystko co dotyczy Michała, jest zawsze fascynujące!
WOJTEK FIBAK


Michał Urbaniak i mój tata, Andrzej Trzaskowski, grywali razem w warszawskich Hybrydach, w Europie i w USA, gdzie ich muzyka zachwyciła samego Duke'a Ellingtona, który nie mógł się nadziwić jazzmanom z komuny. Dlatego tak bardzo zależało mi, by Michał pojawił się na scenie podczas wydarzenia dla młodych - Kampus Polska Przyszłości. Znam go od dziecka i wiedziałem. że może trafić do serc młodzieży. Nie myliłem się, porwał tłum, Ta książka to hołd złożony jazzowi, przyszłości i wolności artystycznej nieposkromionej żadnymi ograniczeniami. Bo tylko w takich warunkach sztuka ma rację bytu.
RAFAŁ TRZASKOWSKI


Jacek Górecki [ur. 1990] - dziennikarz i dramatopisarz. Współpracował z takimi magazynami jak "Polityka", "Newsweek", "Ruch Muzyczny". Przeprowadził wywiady z najważniejszymi postaciami polskiej kultury i sztuki między innymi Agnieszką Holland, Tomaszem Stańko, Andrzejem Stasiukiem, Jerzym Hoffmanem, Krzysztofem Zanussim czy Janem A.P. Kaczmarkiem.W 2014 roku został jednym z trzech finalistów konkursu Metafory Rzeczywistości. W 2016 roku w stołecznym Teatrze Dramatycznym wystawione zostały jego trzy jednoaktówki pod wspólnym tytułem "Coming Out" w reżyserii Aleksandry Popławskiej. W 2021 roku w koprodukcji Teatru Studio i Muzeum Powstania Warszawskiego zrealizowano tekst jego sztuki "Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą" w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk.


Tytuł: MICHAṤ. Wywiad rzeka z Michałem Urbaniakiem.
Autor: Jacek Górecki
Wydawca: Adam Pluszka
Redaktor prowadząca: Dominika Popławska
Redakcja językowa: Krystian Gaik
Redakcja merytoryczna: Dorota Urbaniak
Korekta: Anna Hegman, Małgorzata Kuśnierz
Projekt okładki, zdjęcia na okładce i wewnętrznej stronie okładki: Dawid Grzelak
Opracowanie graficzne: Anna Pol
Łamanie: manufaktura
Koordynatorka produkcji: Paulina Kurek
ISBN: 978-83-67996-04-4
Wydawnictwo: Marginesy Sp. z o.o.
Data wydania: 28 lutego 2024
Format: 146 x 220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 336
Waga: około 590 g
Cena: + - 64 zł
Książka dostępna także jako e-book

Copyright © by Jacek Górecki
Copyright © by Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2024

redakcja@marginesy.com.pl
www.marginesy.com.pl

ZŁOŻONO KROJAMI PISMA Scala oraz Anton
Książkę wydrukowana na papierze: Amber Graphic 100 g
DRUK i OPRAWA Drukarnia Perfekt

(Serdecznie Dziękuję Agnieszce Obrzut-Budzowskiej)


 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*