Peter Gabriel uczcił dwunastą pełnię Księżyca nowym utworem Wysłano dnia 28-11-2023 o godz. 23:26:59
Temat: Info
Z okazji dwunastej pełni księżyca w 2023 r., Peter Gabriel (13.02.1950 Chobham, Surrey, Anglia), udostępnił „Live and Let Live” ostatni utwór ze swojego nowego albumu „i/o”. Wieńcząca wydawnictwo piosenka jest także ostatnią napisaną z myślą o nowym wydawnictwie.
W odróżnieniu od poprzednich miesięcy, wszystkie trzy wersje – Bright-Side Mix Marka „Spike’a Stenta, Dark-Side Mix Tchady Blake’a i Atmos In-Side Mix Hansa Martina Buffa – ujrzały światło dzienne w tym samym momencie.
Peter Gabriel "Live and Let Live (Dark-Side Mix)" (7:11)
℗ 2023 Peter Gabriel Ltd, The copyright in this sound recording is owned by Peter Gabriel Ltd
Premiera: 27 listopada 2023
Piosence towarzyszy grafika „Soundsuit” autorstwa mieszkającego w Chicago artysty Nicka Cave’a (zbieżność nazwisk z australijskim muzykiem przypadkowa). Napisane i wyprodukowane przez Gabriela „Live and Let Live” to opowieść o przebaczeniu, tolerancji i optymizmie. Artysta zdecydował się zamknąć album tym radosnym, pozytywnym utworem.
(Peter Gabriel / fot. Nadav Kander)
– Muzyka może być jak pudełko z pigułkami na nastrój. Możemy używać ich według własnych potrzeb. Wiele dzień projektu Reverbation skupia się właśnie na tym. Ktoś zaproponował mi kiedyś, że przebaczanie mogłoby być dobrym tematem do napisania utworu. Początkowo uznałem to za niezbyt interesujący pomysł, ale potem przypomniałem sobie dwie rzeczy. Arcybiskup Desmond Tutu, członek organizacji The Elders i mój prawdziwy mentor, kierował Komisją Prawdy i Pojednania w RPA, która pozwoliła ludziom ujawniać i zgłaszać liczne okrucieństwa ery apartheidu. Pamiętam, że zawsze powtarzał, że słuchanie robi ogromną różnicę. Sprawiał, że ludzie czuli się wysłuchani i zauważeni. Niekiedy stwarzało to w nich przestrzeń do przebaczenia.
Jest jeszcze opowieść Nelsona Mandeli, który po 27 latach spędzonych w więzieniu miał zostać prezydentem Republiki Południowej Afryki, co wymagało od niego stanięcia obok ludzi, którzy odpowiadali za to, że był więziony przez cały ten czas. Powiedział, że poczuł ogromny strach i nienawiść, ale kiedy zastanowił się nad tym, zdał sobie sprawę, że musi znaleźć sposób na to, by współpracować z tymi ludźmi, bo tylko to umożliwi zbudowanie czegoś, co nazywał swoją tęczową koalicją. Musiał odszukać w nich człowieczeństwo i znaleźć sposób na współpracę z nimi, inaczej pozostałby ich więźniem do końca swoich dni.
Teraz wiem, że jeśli spojrzymy na to, co dzieje się obecnie na Bliskim Wschodzie, w Ukrainie i wielu innych miejscach na świecie, w których nadal rządzą przemoc i brutalność, chodzenie z bukietem kwiatów i głoszenie potrzeby przebaczenia będzie banalne i żałosne. Ale wydaje mi się, że na dłuższą metę ludzie muszą znaleźć sposób. „Pokój zdarza się tylko wówczas, gdy szanujesz prawa innych” – to cytat z Uniwersytetu Pokoju w Kostaryce, który wydaje się naprawdę ważnym przesłaniem dla mnie i mojego życia. Albo jesteś częścią tej krzywdy, albo uwalniasz się od niej. Przebaczenie jest widocznie bardzo skutecznym problemem na uwolnienie się – wyjaśnia Peter Gabriel.
W „Live and Let Live”, ostatnim utworze napisanym na nowy album, wystąpiło wielu muzyków, którzy pojawili się już we wcześniejszych utworach, m.in. Tony Levin, David, Rhodes, Manu Katché, Brian Eno, Melanie Gabriel, John Metcalfe oraz New Blood Orchestra. Na uwagę zasługuje również, zapętlony wspaniały rytm wykreowany przez Steve’a Gadda przy pomocy pędzli, a także piękna i poetycka partia trąbki Paolo Fresu. Całość uzupełnia chór Soweto Gospel. – Ich niesamowite głosy i to głębokie uduchowienie zawsze są dla mnie wspaniałe – podsumowuje Peter.
(Peter Gabriel / fot. Nadav Kander)
Listopadowej publikacji towarzyszy grafika Nicka Cave’a zatytułowana „Soundsuit”. – On ma na koncie mnóstwo prac związanych z rozmaitymi dziedzinami, m.in. performansem, ruchem tańcem, ale te niezwykłe figury, z których jest najbardziej znany, czyli właśnie „Soundsuits” – one są dla mnie niesamowite. Są jak zbroja. Nie jesteś w stanie jednoznacznie określić, kto znajduje się pod tą burzą kolorów, trudno określić jego rasę, klasę, status materialny czy płeć, więc zostajemy zaatakowani z góry przyjętym wyobrażeniem o tym, kim jesteśmy i kim są ludzie tacy jak my. To bardzo pozytywny aspekt negatywnej sytuacji. Praca Nicka jest bardzo interesująca i niezwykła. Ogromnie się cieszę, że był szczęśliwy, mogąc być częścią tego projektu – mówi Peter Gabriel.
Ogromnie wyczekiwany album Petera Gabriela „i/o” ukaże się 1 grudnia 2023 r. Nie będzie to zwykły zestaw tuzina piosenek, bowiem każdy utwór doczekał się dwóch miksów stereo – Bright-Side Mix przygotowanych przez Marka „Spike’a Stenta” oraz Dark-Side Mix, za które odpowiada Tchad Blake. Obie wersje pojawią się na fizycznej wersji 2CD, będą dostępne także osobno na dwupłytowych albumach winylowych. To jednak nie wszystko, bowiem trzecia wersja – In-Side Mix przygotowana przez Hansa Martina Buffa w technologii Dolby Atmos – zasili złożone z trzech dysków wydanie Blu-ray. W marcu 2024 r. pojawi się także specjalne wydanie w boksie.
„i/o” to 12 utworów pełnych gracji, a przy tym powagi i wielkiego piękna, które potwierdzają nie tylko zdolności Petera do pisania zapierających dech w piersi utworów, ale pozwalają także obcować z jego zachwycającym, niezmiennie pełnym uroku głosem. Album wypełniają inteligentne, doskonale przemyślane i często zmuszające do refleksji piosenki, w których artysta porusza tematykę związaną z życiem, wszechświatem i naszym połączeniem z nim. Wyśpiewywane przez Petera w utworze tytułowym słowa „jestem jedynie częścią wszystkiego” są motywem przewodnim całej płyty, na której nie brak również wątków przemijania, śmiertelności i żalu, jak również niesprawiedliwości, inwigilacji i korzeni terroryzmu. Mimo to „i/o” nie jest smutnym albumem. Refleksyjnym – owszem, ale w żadnym momencie nastrój płyty nie jest przygnębiające. W warstwie muzycznej „i/o” jest pełne przygód, często radosne i finalnie pełne nadziei, co pokazuje wieńczący dzieło optymistyczny utwór „Live and Let Live”.
(Peter Gabriel / fot. Nadav Kander)
Peter Gabriel "i/o"
℗ 2023 Peter Gabriel Ltd, The copyright in this sound recording is owned by Peter Gabriel Ltd
Lista utworów: (czas: 137:18)
Premiera: 1 grudnia 2023
1. Panopticom (5:16)
2. The Court (4:21)
3. Playing for Time (6:18)
4. i/o (3:53)
5. Four Kinds of Horses (6:47)
6. Road to Joy (5:22)
7. So Much (4:52)
8. Olive Tree (6:01)
9. Love Can Heal (6:02)
10. This Is Home (5:04)
11. And Still (7:44)
2. Live And Let Live (6:46)
CD 1 | Digital (Bright Side Mix)
1. Panopticom (5:16)
2. The Court (4:21)
3. Playing for Time (6:18)
4. i/o (3:53)
5. Four Kinds of Horses (6:47)
6. Road to Joy (5:22)
7. So Much (4:52)
8. Olive Tree (6:01)
9. Love Can Heal (6:02)
10. This Is Home (5:04)
11. And Still (7:44)
2. Live And Let Live (6:46)
CD 2 | Digital (Dark-Side Mix)
1. Panopticom (5:16)
2. The Court (4:20)
3. Playing for Time (6:18)
4. i/o (3:53)
5. Four Kinds of Horses (6:47)
6. Road to Joy (5:25)
7. So Much (4:51)
8. Olive Tree (6:00)
9. Love Can Heal (6:03)
10. This Is Home (5:04)
11. And Still (7:44)
2. Live And Let Live (7:11)
2LP
SIDE A
1. Panopticom
2. Playing for Time
3. The Court
SIDE B
1. Four Kinds of Horses
2. i/o
3. Love Can Heal
SIDE C
1. Road to Joy
2. So Much
3. Olive Tree
SIDE D
1. This Is Home
2. And Still
3. Live and Let Live
Formaty:
2LP – Bright-Side Mix
Podwójny czarny winyl. 33rpm. Okładka gatefold. 32-stronicowa książeczka i kartka do pobrania cyfrowej wersji.
2LP – Dark-Side Mix
Podwójny czarny winyl. 33rpm. Okładka gatefold. 32-stronicowa książeczka i kartka do pobrania cyfrowej wersji.
2CD. 1Blu-ray z In-Side Mix (Dolby Atmos) i miksy stereo 24/96. 32-stronicowa książeczka.
4LP, 2CD, 1Blu-ray – Bright-Side Mix | Dark-Side Mix | In-Side Mix – PREMIERA 8 MARCA 2024
Pudełko z klapką. 4LP. 33rpm. 2CD. 1Blu-ray z In-Side Mix (Dolby Atmos) i miksy stereo 24/96. Oprawiona w okładkę książeczka z dodatkowymi informacjami i plakatem.
Peter Gabriel zyskał międzynarodową sławę za sprawą sukcesu Genesis, zespołu, który założył jeszcze w szkole. Po opuszczeniu grupy w 1975, nagrał 11 albumów studyjnych, skomponował soundtracki do „Ptaśka” Alana Parkera, „Ostatniego kuszenia Chrystusa” Martina Scorsese oraz „Polowania na króliki”, jak również wydał liczne albumy koncertowe. Na koncie ma wiele prestiżowych nagród, w tym Grammy, jest założycielem Real World Studios oraz wytwórni płytowej Real World Records. W 1980 powołał WOMAD, festiwal, który zapoczątkował kariery wielu artystów i niedawno świętował swoje 40-lecie.
Peter Gabriel jest współzałożycielem organizacji WITNESS (Witness.org), powołanej w 1992, pionierskiej w dziedzinie użycia kamer oraz technologii w walce o prawa człowieka. W 2007, wspólnie z sir Richardem Bransonem, zainaugurował The Elders (theelders.org), przy udziale Nelsona Mandeli. W 2006 otrzymał nagrodę Człowieka Pokoju, przyznawaną przez laureatów pokojowej nagrody Nobla. W 2008 artystę uwzględniono w Time 100 list, czyli zestawieniu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Dwukrotnie wprowadzano go do Rock & Roll Hall of Fame. Peter Gabriel chętnie angażuje się nie tylko w akcje charytatywne, ale także wspiera różnego rodzaju kreatywne biznesy.
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata *