Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

  

Pat Metheny ''DREAM BOX'' już 16 czerwca!
Wysłano dnia 22-05-2023 o godz. 23:13:27
Temat: Info
Info Legendarny amerykański gitarzysta jazzowy, kompozytor i improwizat Pat Metheny (12.08.1954 Lee's Summit, Missouri), zapowiedział swoją najnowszą płytę „Dream Box”, która zostanie wydana 16 czerwca nakładem BMG Modern Recordings.Album jest już dostępny w przedsprzedaży na płycie CD, winylu i w formacie cyfrowym. Do tej pory poznaliśmy dwa utwory zapowiadające płytę: "From the Mountains" oraz "Ole & Gard".

W międzyczasie, Metheny ma zaplanowane koncerty w USA i Europie z projektem Side-Eye Trio, w skład którego wchodzą pianista Chris Fishman i perkusista Joe Dyson. Trasa Side-Eye rozpocznie się w czerwcu w Stanach Zjednoczonych, a w lipcu przenosie się do Europy. Z kolei we wrześniu Metheny rozpocznie jesienną trasę promującą album „Dream Box”.

(Pat Metheny / fot. Jimmy Katz)

Mimo katalogu 50 albumów, które zdobyły 20 nagród Grammy w dwunastu różnych kategoriach, „złożona i niezmiennie ciekawa wrażliwość muzyczna" Metheny'ego (The Guardian) wciąż prowadzi go w nowe kierunki. Pat, tak mówi o albumie:

“Dream Box “ to dla mnie niecodzienny album - zbiór solowych utworów nagranych w ciągu kilku lat, które odkryłem słuchając ich w trakcie trasy koncertowej. Podczas intensywnego okresu koncertowania, który stanowił większość mojego czasu w 2022 roku, natknąłem się na zapomniany folder na swoim dysku. Często nagrywam szybkie wersje rzeczy; nową melodię, nową (lub starą) gitarę, standardowy utwór lub po prostu chcę czegoś spróbować. Mam miejsce na swoim laptopie, gdzie trzymam te nagrania. I szczerze mówiąc, często już nigdy do nich nie wracam.

Kiedy jestem w trasie, zazwyczaj jest to jedyny moment, gdy mogę słuchać swoich własnych rzeczy. Wówczas wydaje się, że w ciągu dnia jest więcej wolnych godzin, chociażby w busie lub w jakimś odległym pokoju hotelowym. Od czasu do czasu te chwile dają szansę na poszperanie w plikach, by sprawdzić, czy nie kryje się tam coś ciekawego.

Miniony rok był dla mnie szczególnie pracowity pod względem koncertowym, miałem około 160 występów na całym świecie. W trakcie tych wszystkich podróży, wielokrotnie wracałem do tego odkrytego folderu, prawdziwie zaskoczony tym, co tam znajdowałem.

Podczas tych odsłuchań stopniowo przejrzałem wszystko, aby wybrać te nagrania, które stanowią spójną całość. Zdałem sobie sprawę, że niezamierzenie dotarłem do celu, którego nie planowałem, i jestem podekscytowany, że mogę podzielić się tym, co tam się ukrywało."

Te dziewięć utworów było moimi ulubionymi i stanowiły dla mnie coś wyjątkowego. Nigdy nie grałem żadnego z nich więcej niż raz. Są to naprawdę rzadkie momenty, kiedy prawie nie pamiętam nagrywania większości z nich. One po prostu tak jakby się pojawiły

Każdy utwór, z wyjątkiem jednego, odzwierciedla metodę nagrywania, którą zapoczątkowałem w utworze „Unity Village” na płycie „Bright Size Life”; początkowa część harmoniczna jest nagrywana z akordami, a następnie dodawana jest druga ścieżka z materiałem melodycznym i improwizacyjnym.

Skupiam się tutaj na gitarze elektrycznej, a bardziej konkretnie - na cichej gitarze elektrycznej. Jest to obszar moich szczególnych zainteresowań. Zawsze starałem się uzyskać na gitarze elektrycznej dźwięk, który pozwoliłby mi zbliżyć się do dynamicznej frazy, podobnej do tej, która naturalnie występuje na akustycznym instrumencie. W rzeczywistości, używanie instrumentu elektrycznego w ten sposób jest o wiele trudniejsze niż to, co dzieje się naturalnie z instrumentem akustycznym.
Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jeden, pośredni etap między grą muzyka a słuchaczem.

Ballady…Wydaje mi się, że piszę jedną dziennie – w sumie, więcej, niż jestem w stanie sobie przypomnieć. To Charlie Haden zachęcił mnie, aby nie tylko spisywać nuty, ale dokumentować każdą rzecz, którą piszę poprzez rejestrownaie nawet prostego utworu. Więc raz jeszcze, dzięki Charlie.

Regarding the title, box is musician slang for a hollow-body electric guitar. Using that vernacular, there are some super cool Dream Box instruments represented on this recording, including the prototype of new instrument I have been working with Ibanez on that reflects my interest in pre-war Charlie Christian style pick-ups.

Jeśli chodzi o tytuł albumu to został zaczerpnięty ze słownictwa muzyków, którzy nazywają gitarę elektryczną o pustym korpusie "box". Na nagraniu znajdują się instrumenty tego typu, w tym prototyp nowej gitary, nad którą pracuję z firmą Ibanez. Chcę, aby gitara ta nawiązywała stylu Charliego Christiana z okresu przedewojennego, co odzwierciedlają wykorzystane w niej przetworniki. Jednak to marzenia (Dreams) w ich najszerszym znaczeniu tworzą klimat tego zestawu. Dla mnie muzyka istnieje w nieuchwytnym stanie, często wtedy, gdy zostaje odkryta poza jakimkolwiek szczególnym zamiarem.
Mam nadzieję, że ludzie znajdą w tej muzyce swoje własne marzenia.

Pat Metheny
"Dream Box"
℗ 2023 Metheny Group Productions, Inc. under exclusive license to Modern Recordings / BMG Rights Management (US) LLC
Lista utworów:
Premiera: 16 czerwca 2023

1. The Waves Are Not the Ocean
2. From the Mountains (8:20)
3. Ole & Gard (6:33)
4. Trust Your Angels
5. Never Was Love
6. I Fall in Love Too Easily
7. P.C. of Belgium
8. Morning of the Carnival
9. Clouds Can’t Change the Sky

►https://pl.wikipedia.org/wiki/Pat_Metheny
►https://www.patmetheny.com
►https://www.facebook.com/PatMetheny/
►https://www.instagram.com/patmethenyo/
►https://twitter.com/patmetheny
►https://www.tiktok.com/@pat.metheny
►https://www.youtube.com/user/PatMethenyMedia
►https://tidal.com/browse/artist/14068
►https://open.spotify.com/artist/3t58jfUhoMLYVO14XaUFLA
►https://www.deezer.com/pl/artist/12358
►https://music.apple.com/us/artist/pat-metheny/113526
►https://music.youtube.com/search?q=pat+metheny
►https://soundcloud.com/patmetheny

(Paulina Grudzińska - GOOD NEWS MARKETING) 
Pokrewne linki
· Więcej o Info
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*