Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Jean-Luc Ponty: reedycje legendarnych albumów!
Wys³ano dnia 12-04-2023 o godz. 23:19:50
Temat: Info
Info 12 maja uka¿e siê zremasterowany album Jean-Luca Ponty'ego (29.09.1942 Avranches, Normandia, Francja) „Open Mind”. Bêdzie to pierwsza z trzech reedycji legendarnych p³yt francuskiego skrzypka jazzowego. Kolejn± bêdzie „Individual Choice”, która uka¿e siê 9 czerwca.

Na album „No Absolute Time” poczekamy do 14 lipca. P³yty zosta³y zremasterowane przez nominowanego do nagrody Grammy 2023 Christopha Stickela i uka¿± siê jako CD i winyl. Album „No Absolute Time” bêdzie dostêpne jako 2LP, po raz pierwszy w historii na winylu.

(Jean-Luc Ponty)


Urodzony w 1942 roku francuski skrzypek Jean-Luc Ponty przeniós³ grê na skrzypcach do ¶wiata nowoczesnego jazzu. W 1970 roku, za namow± Franka Zappy, Ponty przeniós³ siê do Stanów Zjednoczonych. Przez nastêpne lata koncertowa³ z Zapp±, Mahavishnu Orchestra i Chickiem Corea’±, a tak¿e sta³ siê jednym z pionierów jazz-rocka i jazz-fusion. Eksperymentuj±c z syntezatorami na pocz±tku lat 80., nie spodziewa³ siê, ¿e zarówno „Individual Choice”, jak i „Open Mind”, bêd± mia³y ogromny wp³yw na m³odsze pokolenia twórców muzyki elektronicznej nawet 30-40 lat pó¼niej. Indywidualny wybór i otwarty umys³ oznacza³y równie¿ zmianê i dalszy rozwój w jego twórczo¶ci kompozytorskiej.

Album „No Absolute Time” powsta³ pod wp³ywem zachodnioafrykañskich rytmów. Wspó³pracuj±c z afrykañskimi muzykami, Jean-Luc Ponty stworzy³ p³ytê pioniersko krzy¿uj±c jazz, fusion i world music.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jean-Luc_Ponty
https://www.ponty.com
https://www.facebook.com/jeanlucponty33
https://www.instagram.com/jeanlucpontyband/
https://www.youtube.com/channel/UCosHpDl_JsJRhzIhv79ItZg
https://tidal.com/browse/artist/6129
https://open.spotify.com/artist/3SInttLnvf5G4Aa95aAYPr
https://www.deezer.com/pl/artist/64319
https://music.apple.com/us/artist/jean-luc-ponty/197119
https://www.beatport.com/artist/jean-luc-ponty/
https://soundcloud.com/jeanlucponty


Jean-Luc Ponty
„Individual Choice”
1983 (37:10)

1. Computer Incantations For World Peace (5:42)
2. Far From The Beaten Paths (6:02)
3. In Spiritual Love (7:01)
4. Eulogy To Oscar Romero (2:32)
5. Nostalgia (5:02)
6. Individual Choice (4:56)
7. In Spite Of All (5:55)

We wczesnych latach siedemdziesi±tych Ponty kupi³ sobie sekwencer i syntezator, które zabiera³ ze sob± w ze sob± w podró¿, aby nagrywaæ nowe pomys³y. W 1982 roku muzyk mia³ zas³u¿on± reputacjê prekursora jazz-rocka i jazz fusion. W wywiadzie na temat reedycji albumu „Individual Choice” z 1983 roku Ponty powiedzia³: To, co nagrywa³em na tym nowym sekwencerze, podsunê³o mi pomys³ na pewn± nietypow± koncepcjê, aby wykorzystaæ te nagrania jako rytmiczne t³o, nie zrezygnowaæ z perkusji. Planowa³em nagraæ nowy album, na którym bêdê gra³ wszystkie partie w tle na moich syntezatorach, a pó¼niej dodam skrzypce w studio. Zaprosi³em te¿ kilku go¶ci. Go¶cie to George Duke (klawisze), Allan Holdsworth (gitara), Rayford Griffin (perkusja) i Randy Jackson (bas). Fanom wcze¶niejszych albumów, takich jak „Cosmic Messenger” i „Upon The Wings Of Music”, muzyka mog³a wydaæ siê znajoma, ale pokaza³a równie¿ ewolucjê Ponty'ego jako kompozytora. Na tym etapie swojej kariery by³ on równie ciekawy nowych d¼wiêków i tego, jak kszta³tuj± one harmoniê i melodiê.


Jean-Luc Ponty
„Open Mind”
1984 (39:36)

1. Open Mind (8:10)
2. Solitude (6:09)
3. Watching Birds (5:00)
4. Modern Times Blues (7:18)
5. Orbital Encounters (5:19)
6. Intuition (7:40)

Album „Open Mind” (1984) to kolejny krok - g³êbsza eksploracja ¶wiata syntezatorów i sekwencerów oraz ich wp³ywu na wystêpy na ¿ywo i nagrywanie w studio. Tutaj z³o¿one wzory rytmiczne przesuwaj± siê w tle, podczas gdy nowe d¼wiêki pojawiaj± siê i znikaj± jakby wybucha³y. Ponty zdecydowa³ siê u¿yæ maszyny rytmicznej Rolanda i dalej zg³êbiaæ koncepcjê, któr± wprowadzi³ w „Individual Choice”. Dodatkowo poprosi³ dwóch d³ugoletnich przyjació³, George'a Bensona oraz Chicka Coreê, o solówki w ró¿nych utworach.


Jean-Luc Ponty
„No Absolute Time”
1993 (56:47)

1. No Absolute Time (5:42)
2. Savannah (9:18)
3. Lost Illusions (5:03)
4. Dance Of The Spirits (4:59)
5. Forever Together (5:46)
6. Caracas (3:53)
7. The African Spirit (4:58)
8. Speak Out (6:23)
9. Blue Mambo (6:12)
10. The Child In You (4:33)

W 1993 roku Ponty odkry³, ¿e zachodnioafrykañskie rytmy, których u¿y³ w swoim projekcie Tchokola, by³y tak bogate, ¿e zdecydowa³ siê wykorzystaæ niektóre z nich ponownie na „No Absolute Time”. W nagraniach udzia³ wziêli: basista Guy Nsangué i gitarzysta Martin Atangana, obaj z Kamerunu oraz perkusi¶ci Abdou Mboup z Senegalu, Sydney Thiam z Francji i marokañczyk Moktar Samba. Ponty przygotowa³ wszystkie podk³ady klawiszowe i pojecha³ do Pary¿a, aby nagraæ sekcjê rytmiczn±. Reszta albumu zosta³a nagrana w Los Angeles z amerykañskim klawiszowcem Wallym Minko i gitarzyst± Kevinem Eubanksem jako go¶ciem w jednym z utworów. Album emanuje rytmem i pokazuje, jak Ponty zrêcznie ³±czy muzykê elektroniczn±, któr± pomóg³ spopularyzowaæ, z rytmami z Afryki Zachodniej.

(Jean-Luc Ponty / fot. Kevin Raymond)

(Katarzyna Siekierda - Mystic Production)



 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Info
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 0
G³osów: 0

Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*