Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Laureaci Z³otych Fryderyków 2023
Wys³ano dnia 05-04-2023 o godz. 00:46:19
Temat: Info
Info Zwielk± przyjemno¶ci± informujemy, ¿e Akademia Fonograficzna og³osi³a laureatów Z£OTYCH FRYDERYKÓW 2023.
Do grona postaci szczególnie wyró¿nionych za ca³okszta³t osi±gniêæ artystycznych do³±czyli:

Pierwsza Dama Polskiego Jazzu, jedna z najwybitniejszych wokalistek naszej sceny – Ewa Bem, kompozytor muzyki do ponad 140 filmów, twórca piosenek i autor tekstów, którego po¿egnali¶my niemal rok temu – Andrzej Korzyñski, oraz wybitny dyrygent, pedagog i promotor polskiej kultury – Tadeusz Struga³a – oto laureaci Z³otych Fryderyków 2023.

Tym samym do³±czaj± do grona postaci szczególnie wyró¿nionych przez Akademiê Fonograficzn±, która co roku przyznaje te wyj±tkowe nagrody za ca³okszta³t osi±gniêæ artystycznych.


Fryderyki – najbardziej presti¿owe nagrody polskiego przemys³u muzycznego – przyznawane s± od niemal trzydziestu lat. Z³oty Fryderyk ma w¶ród nich rangê szczególn± – to wyró¿nienie niezwykle cenne, przyznawane jako ukoronowanie kariery i zas³ug. Przyznawane jest jednog³o¶nie przez Radê Akademii Fonograficznej artystom szczególnie zas³u¿onym dla polskiej kultury muzycznej.

W tym roku w kategorii muzyki jazzowej statuetkê Z³otego Fryderyka Akademia postanowi³a przyznaæ Ewie Bem.


Wokalistka nale¿y do grona najwybitniejszych postaci na polskiej scenie, a w ¶rodowisku uwa¿ana jest za pierwsz± Damê Polskiego Jazzu. Ma niepowtarzalny g³os, sceniczn± charyzmê i nienaganne maniery estradowe. Przez ponad 50 lat kariery artystycznej wyda³a kilkana¶cie albumów i da³a setki koncertów przed publiczno¶ci± w Europie, Ameryce, Afryce i Azji. Jej niew±tpliwym atutem jest ró¿norodno¶æ repertuaru: od typowo jazzowego brzmienia, przez blues, po muzykê pop.

Ewa Bem karierê solow± rozpoczê³a od zespo³u Bemibek, formacji jazzowej, powsta³ej w warszawskim klubie „Hybrydy” – formacji wyj±tkowej, jak na ówczesne czasy. Zespó³ koncertowa³ na festiwalach jazzowych w Polsce i za granic±, a do jego najbardziej znanych utworów nale¿± piosenki takie jak Kolorowe lato czy Podaruj mi trochê s³oñca.

G³ówna nagroda za wystêp podczas Lubelskich Spotkañ Wokalistów Jazzowych w 1972 r. otworzy³a Ewie Bem drzwi do wspó³pracy z najwiêkszymi nazwiskami polskiej sceny jazzowej, m.in. Wojciechem Karolakiem, Zbyszkiem Namys³owskim, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Markiem Bliziñskim, Henrykiem Mi¶kiewiczem. Od 1987 r. z krótkimi przerwami wspó³pracuje z Andrzejem Jagodziñskim, pianist± i kompozytorem, kolejn± ikoniczn± postaci± polskiej sceny.

W ankietach przeprowadzanych przez Europejsk± Federacjê Jazzow± w latach 1983-85 zdobywa³a tytu³y najlepszej polskiej wokalistki jazzowej i czwartej w Europie. Jej ostatni, wydany w 2021 r. album 'Ewa Bem Live' mia³ dwie nominacje do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Jazz i Artysta Roku Jazz. Zapytana o dokonania artystyczne, wokalistka ma w zwyczaju odpowiadaæ z charakterystyczn± dla siebie skromno¶ci±: „Nie analizujê ich. Po prostu ¶piewam i tyle”.

Z³otym Fryderykiem w kategorii muzyki rozrywkowej Akademia postanowi³a uhonorowaæ Andrzeja Korzyñskiego.


Ten wybitny kompozytor i aran¿er by³ artyst± niezwykle wszechstronnym. Przekracza³ granice gatunków, tworz±c muzykê filmow±, eksperymentaln±, elektroniczn± i rozrywkow±. Pisa³ teksty piosenek, komponowa³ muzykê do filmów (ma ich na koncie 140) i seriali. Starsi pamiêtaj± go z "¯ó³tych Kalendarzy" Piotra Szczepanika, "Motylem jestem" Ireny Jarockiej czy "Do ³ezki ³ezka" Maryli Rodowicz, a m³odsi z przebojów Franka Kimono (King Bruce Lee Karate Mistrz) i Akademii Pana Kleksa.

Miêdzynarodowy sukces zapewni³a Andrzejowi Korzyñskiemu muzyka do filmów Andrzeja Wajdy (m.in. Cz³owiek z marmuru, Cz³owiek z ¿elaza) i Andrzeja ¯u³awskiego (m.in. Trzecia czê¶æ nocy, Possession). Wspó³pracowa³ równie¿ z Sylwestrem Chêciñskim (Nie ma mocnych, Wielki Szu), W³adys³awem ¦lesickim (W pustyni i w puszczy), Krzysztofem Gradowskim (Akademia Pana Kleksa, Podró¿e Pana Kleksa), Januszem Morgensternem, Jerzym Gruz±.

W latach 60. by³ wspó³za³o¿ycielem i kierownikiem muzycznym legendarnego M³odzie¿owego Studia „Rytm”. W latach 70. wspó³tworzy³ grupê Arp-life, staj±c siê jednym z pionierów muzyki elektronicznej w Polsce. Napisane przez niego melodie nuci³a i wci±¿ nuci ca³a Polska: "Domek bez adresu" Czes³awa Niemena, "A kto siê kocha w Tobie" Zdzis³awy So¶nickiej, "Kasa sex" Maryli Rodowicz, "Meluzyna" Ma³gorzaty Ostrowskiej czy filmowa "Ballada o Janku Wi¶niewskim" Krystyny Jandy.

Andrzej Korzyñski zmar³ 18 kwietnia 2022 roku. Zosta³ pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Pow±zkach.

Z³otym Fryderykiem w muzyce powa¿nej Akademia Fonograficzna nagrodzi³a wybitnego polskiego dyrygenta – Tadeusza Struga³ê.


W sezonie 2023 roku Tadeusz Struga³a obchodzi 70-lecie pracy artystycznej. Od lat 60. ubieg³ego wieku wystêpuje na estradach Europy, Australii, USA i Azji, maj±c na koncie wspó³pracê z ponad 140 orkiestrami.

W latach 1969–80 by³ dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Wroc³awskiej, jednocze¶nie piastuj±c funkcjê szefa naczelnego i artystycznego Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach oraz generalnego dyrektora muzycznego Prezydenckiej Orkiestry Symfonicznej w Ankarze i Istambule (1976–78).

W latach 1979–90 by³ zastêpc± dyrektora artystycznego i sta³ym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie, prowadz±c równolegle (1981–86) Orkiestrê Symfoniczn± Filharmonii Krakowskiej jako jej dyrektor artystyczny. W grudniu 1990 r. obj±³ stanowisko pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie, a w listopadzie 1991 r. wprowadzi³ ten zespó³ pod nazw± Polskiej Orkiestry Radiowej do sta³ej siedziby mieszcz±cej siê w Studiu S-1. W latach 1994–2001 pe³ni³ funkcjê dyrygenta Praskiej Orkiestry Symfonicznej FOK, a w okresie 1998–2006 by³ dyrygentem-rezydentem Festiwalu Chopinowskiego w austriackim Gaming.

Promowanie rodzimej twórczo¶ci jest jednym ze sta³ych elementów artystycznej drogi Tadeusza Struga³y, a jego determinacja, by podczas tournée z polskimi orkiestrami wykonywaæ obowi±zkowo muzykê polsk±, jest powszechnie znana i honorowana kolejnymi wyró¿nieniami.

W 1986 r. artysta otrzyma³ Orfeusza – nagrodê krytyków muzycznych SPAM za najlepsze wykonanie utworu polskiego na Miêdzynarodowym Festiwalu Muzyki Wspó³czesnej Warszawska Jesieñ (Liturgia sacra Zygmunta Mycielskiego), a w roku 1991 nagrodê Zwi±zku Kompozytorów Polskich za wybitne osi±gniêcia w dziedzinie wykonawstwa polskiej muzyki wspó³czesnej. W grudniu 2011 r. zosta³ uhonorowany najwy¿szym wyró¿nieniem Polskiego Radia – Diamentow± Batut± – za wybitne kreacje artystyczne i rozs³awianie muzyki polskiej w kraju i za granic±.

Poza dzia³alno¶ci± koncertow± Tadeusz Struga³a zajmuje siê tak¿e prac± pedagogiczn± i uczestniczy w pracach jury miêdzynarodowych konkursów dyrygenckich i pianistycznych.

Pe³na lista laureatów Z³otych Fryderyków z lat ubieg³ych znajduje siê tutaj

Fryderyki przyznawane s± przez Akademiê Fonograficzn± w ponad 30 kategoriach muzyki rozrywkowej, jazzowej i powa¿nej. Nagrody Z³oty Fryderyk za ca³okszta³t osi±gniêæ artystycznych przyznaje Rada Akademii Fonograficznej ka¿dej z sekcji Akademii (muzyki rozrwywkowej, powa¿nej i jazzowej) postaciom szczególnie zas³u¿onym dla polskiej kultury muzycznej.

Lista cz³onków Akademii Fonograficznej

Autorem wrêczanej od 1998 r. statuetki jest Dorota Dziekiewicz-Pilich. Gospodarzem tegorocznej Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu jest Miasto Gliwice. W sobotê 22 kwietnia na scenie Arena Gliwice zagoszcz± najgorêtsze nazwiska polskiej bran¿y muzycznej, m.in.: T.Love, Mrozu, Sara James, Julia Wieniawa, Szczyl, Smolasty i zespó³ Behemoth, a na widowni zasi±d± arty¶ci nominowani do tegorocznych nagród.

Pe³na lista nominowanych do nagrody Fryderyk 2023 znajduje siê na stronie:

Do sprzeda¿y trafi³a ju¿ pierwsza pula biletów na Galê Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Mo¿na je kupiæ poprzez serwis oficjalnej bileterii wydarzeni

Wiêcej bie¿±cych informacji na wydarzeniu FB oraz stronie www.fryderyki.pl

Organizator wydarzenia: Zwi±zek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna
Gospodarze wydarzenia: Miasto Gliwice, Arena Gliwice
Partner wydarzenia: Ticketmaster
Producent gali: High Events

Fryderyki to najwa¿niejsze narody muzyczne przyznawane od 1995 roku przez Akademiê Fonograficzn±, czyli powo³ane przez Zwi±zek Producentów Audio Video jury, w sk³ad którego wchodzi ponad 1 900 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów bran¿y fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wy³aniani s± w drodze tajnego g³osowania wszystkich cz³onków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, powa¿nej i jazzowej. Cz³onkowie Akademii mog± nale¿eæ wy³±cznie do jednej sekcji i tylko w jej obrêbie maj± prawo g³osu. Dziêki temu ka¿dy ma szansê wypowiedzieæ siê w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbli¿sza.

Zwyciêzcy s± wybierani w drugiej turze tajnego g³osowania. Wówczas cz³onkowie Akademii wskazuj± ju¿ tylko jedn± pozycjê w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby g³osów przez dwie lub wiêcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiêkszeniu ulega liczba zwyciêzców.

O Zwi±zku Producentów Audio Video

ZPAV jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszaj±cym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarz±dzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 roku ZPAV prowadzi dzia³ania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.

Jest grup± krajow± Miêdzynarodowej Federacji Przemys³u Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje ¶wiatowy przemys³ muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV dzia³a na forum legislacyjnym, wspó³pracuje z organami ¶cigania i wymiaru sprawiedliwo¶ci w dziedzinie ograniczenia naruszeñ praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie dzia³ania edukacyjne oraz promocyjne, wspieraj±ce rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjaln± Listê Sprzeda¿y (OLiS) oraz przyznaje wyró¿nienia Z³otych, Platynowych i Diamentowych P³yt.

Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez ¶rodowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i bran¿ê fonograficzn±, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.


(Katarzyna Kowalewska - QL CITY Music & Entertainment PR i Zwi±zek Producentów Audio Video)




 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Info
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 0
G³osów: 0

Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*