Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Wznowienie najpopularniejszego albumu Johna Lee Hookera
Wys³ano dnia 13-10-2022 o godz. 23:58:26
Temat: Info
Info Po ponad dekadzie od wyprzeda¿y nak³adu, do sprzeda¿y trafi wznowienie wyj±tkowego albumu Johna Lee Hookera (22.08.1917 Tutwiler, Missisipi † 21.06.2001 Los Altos, Kalifornia), „The Healer” w wersji na p³ycie winylowej i CD.



Na albumie z 1989 roku, który przyniós³ 73-letniej ikonie bluesa pierwsz± nagrodê Grammy (za piosenkê „I’m in the Mood” z Bonnie Raitt), pojawili siê wybitni go¶cie, tacy jak Bonnie Raitt, Carlos Santana, George Thorogood, Los Lobos, Canned Heat, Charlie Musselwhite i Robert Cray.

P³yta CD uka¿e siê 28 pa¼dziernika 2022. Album „The Healer” zosta³ wyt³oczony na 180-gramowym winylu w Quality Records Pressing (QRP), a ca³o¶æ zosta³a uszlachetniona pod okiem wielokrotnie nagradzanego realizatora d¼wiêku, Berniego Grundmana.

Niewielu artystów dokona³o tak spektakularnego powrotu jak John Lee Hooker, kiedy to w 1989 roku wyda³ album „The Healer”. Ten niezwyk³y wokalista i autor tekstów, znany równie¿ jako King of the Boogie, zyska³ s³awê w 1948 roku dziêki przebojowi R&B „Boogie Chillen’”. Przez nastêpne cztery dekady pracowa³ bez wytchnienia, nagrywaj±c dziesi±tki albumów, koncertuj±c na ca³ym ¶wiecie i przy okazji odkrywaj±c na nowo muzykê wspó³czesn±. Wp³yw Hookera jako jednego z najwiêkszych bluesmanów w historii, rozprzestrzeni³ siê po ¶wiecie, inspiruj±c pokolenie muzyków w wielu gatunkach, w tym folku, rocku i bluesie. Kilku z tych artystów wystêpuje go¶cinnie na p³ycie „The Healer”.

Album zosta³ nagrany w Russian Hill Recording Studios w San Francisco, a jego producentem by³ gitarzysta Roy Rogers, cz³onka zespo³u Hookera Coast to Coast Band i sta³ za sterami trzech kolejnych albumów artysty, w tym nominowanego do nagrody Grammy „Mr. Lucky” (1991) i bestsellerowego „Chill Out” (1995).

W¶ród go¶ci znalaz³a siê gwiazda bluesa Bonnie Raitt, która do³±czy³a do swojego muzycznego bohatera w „I’m in the Mood”. Singel, który po raz pierwszy sta³ siê przebojem Hookera w 1951 roku, zosta³ przerobiony na zmys³owy duet. Zgranie duetu by³o tak wybitne, ¿e w nastêpnym roku wspólnie otrzymali nagrodê Grammy za najlepsze tradycyjne wykonanie bluesa (Best Traditional Blues Performance). Kolejny uczeñ Hookera, Carlos Santana, pojawi³ siê w otwieraj±cym album utworze tytu³owym „The Healer”, który sta³ siê ¶wiatowym hitem ³±cz±c elektryzuj±ce riffy gitarowe i latynoskie rytmy Santany z g³êbokim, emocjonalnym wokalem Hookera. Ta twórcza wspó³praca trwa³a przez ca³e lata 90., a Santana pojawia³ siê na kilku najwiêkszych albumach artysty, które tak¿e produkowa³.

Robert Cray, który reprezentowa³ nowe pokolenie gwiazd bluesa, pojawi³ siê na funkowym „Baby Lee”, a wkrótce zacz±³ regularnie wspó³pracowaæ z Hookerem. Cray mia³ ju¿ za sob± dziesiêæ lat kariery graj±c u boku takich gwiazd jak Chuck Berry, Tina Turner czy Eric Clapton. Robert Cray do³±czy³ do Hookera na kilku kolejnych albumach, w tym „Boom Boom” (1992) i „Mr. Lucky”. Energiczny „Cuttin’ Out” to kolejna wyj±tkowa wspó³praca, tym razem z blues-rockowym zespo³em Canned Heat, z którym wcze¶niej nagra³ w 1971 roku uznany album 'Hooker ‘N Heat'

Zdobywaj±cy listy przebojów George Thorogood, który zyska³ s³awê na blues-rockowej scenie koñca lat 70., zago¶ci³ w utworze „Sally Mae” (oryginalnie wydanym w 1948 roku jako strona B w „Boogie Chillen’”), dodaj±c swoje pe³ne pasji d¼wiêki gitary. W studiu pojawi³ siê równie¿ graj±cy na harmonijce Charlie Musselwhite, który towarzyszy³ swojemu wieloletniemu przyjacielowi w utworze „That’s Alright”. Listê go¶ci dope³niali rockowcy ze wschodniego Los Angeles, Los Lobos, którzy zdobyli szczyty list przebojów utworem „La Bamba” (cover piosenki Richiego Valensa, nagrany na potrzeby przebojowego filmu biograficznego o tym samym tytule). Wszechstronna grupa wspar³a Hookera w utworze „Think Twice Before You Go”

Hooker nagra³ równie¿ trzy solowe utwory na „The Healer”, w tym ascetyczny „Rockin’ Chair”, pe³n± nadziei balladê „My Dream” i zamykaj±cy album „No Substitute”. W tym ostatnim utworze bluesman zaprezentowa³ niezwykle intymny wokal, po³±czony z wyrazist± gitar± akustyczn± i swoim charakterystycznym wybijaniem rytmu stopami, deklaruj±c, ¿e „nie ma substytutu dla mi³o¶ci”.



Hooker wyda³ kilka albumów w latach 80., jednak „The Healer” stanowi³ punkt zwrotny w jego karierze, ³±cz±c klasyczny styl z czasów jego ¶wietno¶ci z uderzaj±co nowoczesnym brzmieniem. Krytycy równie¿ zwrócili na to uwagê. „Rolling Stone” nazwa³ p³ytê „genialnym, stuprocentowym bluesem”, dodaj±c: „duchem, który o¿ywia ten album jest ponadczasowy g³os Johna Lee Hookera i jego boogie-man blues”. Oprócz tego, ¿e album przyniós³ Hookerowi jego pierwsz± nagrodê Grammy, by³ równie¿ komercyjnym triumfem, osi±gaj±c 62. miejsce na li¶cie Billboard 200 i sprzedaj±c siê w ponad milionie egzemplarzy na ca³ym ¶wiecie.

Sukces „The Healer” otworzy³ przed Johnem Lee Hookerem wiele nowych mo¿liwo¶ci, w tym rzeszê chêtnych wspó³pracowników i seriê popularnych wydawnictw. Zapracowany bluesman móg³ równie¿ cieszyæ siê statusem ¿ywej ikony. Zaledwie dwa lata po wydaniu „The Healer”, Hooker zosta³ w³±czony do Rock & Roll Hall of Fame, w 1997 roku otrzyma³ gwiazdê na Hollywood Walk of Fame, a w 2000 roku zosta³ uhonorowany nagrod± Grammy za ca³okszta³t twórczo¶ci.

Cz³onek panteonu Blues Hall of Fame by³ równie¿ laureatem presti¿owego stypendium National Heritage Fellowship przyznawanego przez National Endowment for the Arts – najwy¿szego wyró¿nienia, jakie rz±d USA mo¿e przyznaæ osobom zajmuj±cym siê sztuk± ludow± i tradycyjn±. Dzi¶, 21 lat po jego ¶mierci, dziedzictwo Hookera jest nadal ¿yje dziêki jego obszernemu katalogowi nagrañ, a tak¿e wielu artystom, których muzykê zainspirowa³. Jego twórczo¶æ mo¿na czêsto us³yszeæ w filmach i programach telewizyjnych, a wiele z jego piosenek znalaz³o drugie ¿ycie dziêki samplowaniu przez najwiêksze gwiazdy hip-hopu i muzyki elektronicznej.

►https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Lee_Hooker
►https://johnleehooker.com
►https://www.facebook.com/JohnLeeHookerofficial
►https://www.instagram.com/johnleehookerofficial/
►https://twitter.com/johnleehooker
►https://www.youtube.com/johnleehookerofficial
►https://tidal.com/browse/artist/14835
►https://open.spotify.com/artist/1yNOfXGQNGjAynk77wv85x
►https://www.deezer.com/pl/artist/1159
►https://music.apple.com/us/artist/john-lee-hooker/97536
►https://www.amazon.com/John-Lee-Hooker/e/B000AP9IEE
►https://www.beatport.com/artist/john-lee-hooker
►https://soundcloud.com/johnleehooker


John Lee Hooker
"The Healer"
℗ © Chameleon Music Group, Inc. / 1989 The John Lee Hooker Family Limited Partnership.
Lista utworów: (czas. 41:18)
Premiera: styczeñ 1989
Premiera: 28 pa¼dziernika 2022

Side A
1. The Healer (with Carlos Santana & The Santana Band) (5:38)
2. I’m In The Mood (with Bonnie Raitt) (4:30)
3. Baby Lee (with Robert Cray) (3:43)
4. Cuttin’ Out (with Canned Heat) (4:35)
5. Think Twice Before You Go (with Los Lobos) (2:58)

Side B
1. Sally Mae (with George Thorogood) (3:15)
2. That’s Alright (with Charlie Musselwhite) (4:23)
3. Rockin’ Chair (4:09)
4. My Dream (4:02)
5. No Substitute (4:07)

CD

1. The Healer (with Carlos Santana & The Santana Band)
2. I’m In The Mood (with Bonnie Raitt)
3. Baby Lee (with Robert Cray)
4. Cuttin’ Out (with Canned Heat)
5. Think Twice Before You Go (with Los Lobos)
6. Sally Mae (with George Thorogood)
7. That’s Alright (with Charlie Musselwhite)
8. Rockin’ Chair
9. My Dream
10. No Substitute

Produced by Roy Rogers
except "the healer" co-produced by Carlos Santana, Jim Gaines & Roy Rogers
Executive producer: Mike Kappus
Mixed by Sam Lehmer
Engineered by Sam Lehmer

(Paulina Grabska - Universal Music PL)



 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Info
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 0
G³osów: 0

Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*